ИА Главна инспекция по труда“ /ГИТ/ напомня, че причините, които

...
ИА Главна инспекция по труда“ /ГИТ/ напомня, че причините, които
Коментари Харесай

Кои са най-честите причини, водещи до трудови инциденти?

ИА „ Главна ревизия по труда “ /ГИТ/ припомня, че аргументите, които водят до трудови злополуки, нормално са повтарящи се и са вследствие на занемаряване на разпоредбите за сигурност, в това число и заради подценяване на риска на работните места , както и от несбъднат ефикасен надзор от страна на работодателя и длъжностните лица, оповестиха от Агенцията.

Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ взе участие наложително в следствието на трудови злополуки , довели до гибел , на такива, при които има подозрение, че може да доведат до неработоспособност, както и когато са потърпевши повече от три лица. Въпреки това, контролните органи на Агенцията проверяват всеки случай, който им стане прочут, без значение по какъв метод е получена информацията, защото, в случай че не бъдат отстранени нарушаванията, довели до него, е допустимо те да станат причина за нова по-тежка акцидент.

Според оперативните данни на ИА ГИТ за първите шест месеца на 2023 година инспекторите по труда са разследвали 243 броя случая на работното място с разнообразни по тежест последствия за пострадалите. Причините, довели до тях, разграничени по групи, са: прилепяне, премазване, смачкване; рухване от височина; затрупване от земна маса; удар от падащ предмет; проваляне от електрически ток; пътно-транспортни катастрофи и други аргументи.

Анализите демонстрират, че 1/3 от тях се позволяват в предприятията от преработващата индустрия , като произвеждане на хранителни артикули и произвеждане на железни изделия; следвани от строителство, действия по защита и разследване; търговия на едро и дребно и селското стопанство.

В преобладаващата си част трудовите произшествия , разследвани от Инспекцията по труда, са свързани с рисковото, а от време на време и несъответстващото държание на работещия, постоянно обвързвано с „ безмълвното “ единодушие на директните ръководители , недооценяване на съществуващите опасности и непознаване или занемаряване на разпоредбите за безвредна работа. Анализът на предпоставките, довели до тези произшествия, демонстрира, че аргументите са сложни, само че най-често са заради липса или непознаване на работните указания и правила за безвредна работа с предоставеното работно съоръжение и съоръжения от страна на работещите.

Работодателите – въпреки това, подценяват отговорностите си за осъществяване на наложителните по закон образования и инструктажи по сигурност и здраве при работа и не се ангажират с поддържането на нужната подготовка на личния състав, ангажиран с действия, изискващи такава.

По-конкретните аргументи, водещи до трудов травматизъм , са неспазени организационни и механически условия при употреба и ремонт на оборудването /в това число електрически уредби и съоръжения/; работа с машини и съоръжение с изчезнали или неизправни блокировки и/или сигнализации; осъществяване на работи на необезопасени площадки /земни/изкопни работи, етажни плочи на градежи и други подобни/.

До риск от трудови злополуки води и натрупваната отмалялост в работещите под натиска от осъществяване на избран размер работа за по-кратки периоди за сметка на времето, належащо за обезопасяването при осъществяването на тази работа. Полагането на ексклузивен труд, постоянно със единодушието на работещите, които получават нерегламентирано по-високи хонорари, също са причина за изтощеност. Този ексклузивен труд доста мъчно може да бъде открит по време на контрола, защото и двете страни (работник и работодател) имат интерес да го прикрият.

За определяне на аргументите за позволените злополуки с работещи лица , инспекторите по труда са направили 433 бр. инспекции за първите 6 месеца на 2023 година, защото за един случай може да бъде осъществена повече от една инспекция. С цел да се подсигурява в най-пълна степен животът и здравето на работещите, са спрени 283 броя необезопасени обекти, площадки, машини и уреди. Актовете за прекъсване са мярка, която води до премахване на нарушавания, директно застрашаващи живота и здравето на работещите и са причина за тежки трудови злополуки . С всеки акт за прекъсване се избавя човешки живот.

Инспекцията по труда припомня на работодателите, че законодателят е вменил цялата отговорност по обезпечаването на здравословните и безвредни условия на труд на тях. Те би трябвало да упражняват ефикасен надзор върху служащите дали съблюдават въведените ограничения за сигурност и имат право да отстраняват служащи, в случай че те не съблюдават разпоредбите за сигурност . Работодателят е задължен да предприеме всички ограничения за попречване и понижаване на трудовите злополуки и на общите болести и на професионалните заболявания, като предпочитано обезпечава групови средства за отбрана.

Работниците от своя страна са длъжни да употребяват персонални защитни средства и да съблюдават и нструктажите за сигурност . Практиката демонстрира, че постоянно такива са обезпечени от работодателя, само че не се употребяват от служащия. Работещите имат право да откажат да извършват работа, която директно заплашва живота и здравето им. Често те се съгласяват да я извършат от боязън да не изгубят работата си, само че по този начин поемат риск да изгубят живота си.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР