Гийемо отговори на най-обсъждания въпрос, свързан с Shadows
И тази седмица не престават разногласията и целият този звук към Assassin’s Creed Shadows. Казват, че неприятна реклама няма и нека всичко това проработи в интерес на едно от най-обичаните гейм студиа. Но пък и самите Ubisoft като че ли не си оказват помощ. Преди дни стана ясно, че студиото няма да взе участие на Tokyo Game Show. Което не звучеше разумно. Правиш игра, чието деяние се развива в Япония и то от света на Assassin’s Creed.
Самата дестинация е предпочитание на феновете на поредицата от години. И отказваш да зарадваш локалните ти фенове, които са част от един от най-големите пазари на видеоигри.
А през вчерашния ден стана ясно, че играта е забавена за пролетта на идната година. Всички нейни характерности били към този момент подготвени, само че трябвало още време, с цел да се „ полира “ играта. Месец и половина преди формалната ѝ премиера. Или играта си има някакви новооткрити съществени проблеми или повода за забавянето е друга. А то проблеми и несъгласия да искаш.
Не е единствено Ясуке, черният самурай. Още с първите геймплей фрагменти наблюдателни геймъри видяха някои несъответствия. Като да вземем за пример мястото на един портал тории, който вместо пред храм, стоеше на входа на селце и други дребни неща. Ясуке беше просто началото. YouTube звезди яхнаха опцията, шумът се трансформира в кресчендо. Че дори и един опозиционен народен представител от японския парламент разгласи по какъв начин ще вкара за разглеждане въпроса в локалната Диета. Докато локален деец разработчик изясни просто, че това си е просто игра, фикция. Докато от отсрещната страна продължаваха да упорстват за протест. Представяте ли си какъв брой съветски геймъри щяха да играят игра от света на Call of Duty, в случай че държаха на сходни неща?
Междувременно в известието за отлагането на излизането на Shadows, изпълнителният шеф на Ubisoft разкри и други забавни неща. И реши да направи нещо, което не е несъмнено, че ще се схване равнозначно. Той визира тематиката за „ поляризираните мнения “ към Assassin’s Creed Shadows и твърди, че не извършва ничия скрита стратегия.
Припомняме, че мнозина, в това число и Илън Мъск показаха с пръст играта поради осъществяването на скрити послания. И придържането към налагана принудително тактика, обусловена с акронима DEI (diversity, equality, inclusion – от англ. „ многообразие, тъждество, включване “).
„ Искам да препотвърдя, че ние сме компания, насочена преди всичко към развлеченията “, написа Гийемо. „ Създаваме игри за допустимо най-широк кръг от хора и задачата ни не е да прокарваме нечии скрити цели. Оставаме отдадени на задачата си да сътворяваме игри за феновете ни и играчите, с които всеки да се забавлява “.
Определено има промяна на тона от страна на шефа на Ubisoft.
PC Gamer напомнят, че през юни Гийемо също адресира появилите се несъгласия към Ясуке и самата игра. Тогава обаче той дефинира непосредствено другите отзиви за „ злостни и персонални онлайн офанзиви “, ориентирани към чиновниците и сътрудниците на Ubisoft.
„ Искам да е ясно, че ние в Ubisoft осъждаме тези актове на ненавист по допустимо най-силния метод и приканвам другите от промишлеността и играчите да ги осъдят също. Горд съм да поддържа удивителната работа на нашите екипи и сътрудници. И постоянно ще се поверявам на креативните им решения “.
И споменавайки „ сътрудниците “ на студиото е добре да обърнем за малко внимание и на „ другата “ страна. Тази, която не счита, че историческите грешки са инцидентни. Така да вземем за пример неотдавна се появи един много тесногръд материал на страниците на New York Times, озаглавен „ Борбата за един черен самурай в Assassin’s Creed Shadows “. В него се цитираше „ самостоятелен “ японски съветник, който прокарва внушението, че в действителност рецензиите към играта идват от Запад. А нападащите Shadows са най-вече хора, употребяващи автоматизирани системи за превод на японски.
Впоследствие, бдителни „ интернет детективи “ се натъкват на дребна детайлност. Въпросният съветник и самостоятелен специалист е работил за компания с името Sweet Baby Inc. в последните три години. Самата компания е работила от своя страна в този интервал с няколко ААА гейм студиа. Между които и Ubisoft. Тоест, „ независимостта “ на експертизата му може да се подложи на подозрение. Самите Sweet Baby Inc. са упреквани от геймъри, че прокарват онази DEI просвета, която Мъск съобщи, че унищожава изкуството.