Хроничен е недостигът на медицински сестри у нас. Здравното министерство

...
Хроничен е недостигът на медицински сестри у нас. Здравното министерство
Коментари Харесай

Няма медицински сестри, а дават само 1500 лева заплата

Хроничен е дефицитът на медицински сестри у нас. Здравното министерство предлага условия за най-малък брой в лечебните заведения съгласно типа на отделението, в което работят.

Целта е да бъде обезпечена по-добра грижа за пациентите, само че и да бъде понижено натоварването върху експертите по здравни грижи, съобщи БТВ.

Медицински сестри не доближават в съвсем всяко лечебно заведение у нас. В някои лечебни заведения една сестра се грижи за над 30 пациенти.

Според предлагането в реанимациите ще би трябвало да има по един експерт по здравни грижи за две кревати. В детските обособения съотношението е едно към шест, а в хирургиите - едно към седем.

За това обаче ще са нужни съвсем двойно повече сестри.

27-годишната Паулина Костова е измежду най-младите сестри в болница „ Света Екатерина “. Усетила е специалността като предопределение.

„ Удовлетворява ме работата и грижите за пациента, и най-много положителните резултати, когато пациентите си тръгнат и забележим благодарността в очите им “, споделя тя.

Паулина работи в отделението по кардиология, което е с 36 кревати. На промяна през днешния ден са три сестри и дефицитът се усеща.

Ако измененията станат факт, лечебните заведения би трябвало да покрият условията до една година от влизането им в действие. Ако не съумеят, би трябвало да изготвят проект по какъв начин ще набират нужните експерти в границите на пет години.

В множеството отделения в „ Света Екатерина “ дефицитът не е огромен, само че все пак не е ясно от кое място ще дойдат сестрите.

Според съсловната организация, с цел да е атрактивна специалността, преди всичко би трябвало да се покачат заплатите - на доста места към момента не са реализирани даже хонорари от 1500 лв., както е по груповия трудов контракт.

„ Ако политиките в опазването на здравето са съответни и съумеят да привлекат повече медицински експерти, то още в границите на идващите пет години ще се забележи позитивна наклонност “, показват от съсловната организация.

Заради хроничния дефицит в наредбата е планувано болногледачи и здравни асистенти да могат да заемат до 20% от местата на медицинските сестри.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР