„Хората в България не получават медицинска помощ, каквато искат. Това

...
„Хората в България не получават медицинска помощ, каквато искат. Това
Коментари Харесай

Д-р Виктория Чобанова: Закрие ли се селска практика, не се разкрива нова

„ Хората в България не получават здравна помощ, каквато желаят. Това не зависи от нас, лекарите. Проблемите са заложени нормативно. “ Това сподели пред БНР доктор Виктория Чобанова, ръководител на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област. Тя е създател на отворено писмо и петиция за решение на проблемите на първичната извънболнична здравна помощ. Писмото е адресирано до институции и медии, към този момент има отговор от омбудсмана Диана Ковачева.

Един от проблемите, сложени като акцент в отвореното писмо, е намаляващият брой на общопрактикуващите лекари у нас. В доста дребни обитаеми места в България въобще няма общопрактикуващ доктор, напомни доктор Виктория Чобанова.

„ Закрие ли се селска процедура, не се разкрива нова. “

Д-р Чобанова дава образец от Ихтиман, където от 8 персонални лекари към този момент са останали едвам 5, които не са задоволително за град с такива размери.

„ Хората си заплащат здравните осигуровки и имат право на първична здравна помощ “, посочи Виктория Чобанова.

По думите ѝ неналичието на практики е разследване. Когато изискванията станат привлекателни, ще се откри кой да работи, счита общопрактикуващият доктор. Относно лимитите за посоки доктор Виктория Чобанова разясни какво се случва при надхвърлянето им:

„ Ние плащаме действително здравната помощ, която е оказана на пациента - цената на съответните лабораторни проучвания или съвещания. Плащаме ги от нашите доходи. Отделно плащаме санкция поради това, че сме надвишили правата, които са ни дадени. “

Най-добрият вид е да се смени напълно правилото, акцентира Чобанова. По думите ѝ разновидностите са два: „ лимитираме лекарите и ги наказваме за всяка крачка “, направена отвън лимитите или ограничаването да е по този начин направено, че „ пациентът да взе участие в усъвършенстването на оказаната му здравна помощ “.

Човек доплаща сума за това, че употребява някаква услуга, той ще преценя доколко тази услуга му е значима и скъпа сега, разяснява доктор Чобанова. Според нея това няма да излезе доста по-скъпо на пациентите и ще понижи броя на тези, които „ всеки ден идват на обзор “.

„ А ще си събере недоволствата и ще пристигна веднъж седмично или веднъж месечно, с цел да доплаща по-малко. “ За задачата е належащо политическо решение и се изисква смяна в здравната политика като цяло.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР