Хиляди унгарци протестираха снощи по улиците на Будапеща, водени от

...
Хиляди унгарци протестираха снощи по улиците на Будапеща, водени от
Коментари Харесай

Хиляди протестираха срещу Орбан след скандала с малтретираните деца

Хиляди унгарци стачкуваха нощес по улиците на Будапеща, водени от опозиционния водач Петер Мадяр, с претенции за оставката на държавното управление на премиера Виктор Орбан поради скандал с малтретиране на деца в маджарски център за задържане на малолетни, съобщи Ройтерс.

Протестиращите минаха през замръзналите улици на унгарската столица, носейки плакати с надпис „ Защитете децата! “ и плюшени играчки и факли в символ на взаимност с жертвите на насилието, което се е случило преди няколко години в държавен център за малолетни в Будапеща.

Унгарската прокуратура заяви в сряда, че до момента седем чиновници на центъра са били арестувани. Властите проверяват някогашния шеф на центъра по съмнение в образуване на проституция, пране на пари и трафик на хора.

Видео, оповестено тази седмица от опозиционния деятел и някогашен народен представител Петер Юхас, докара до оставката на краткотрайно изпълняващия длъжността шеф на центъра. На записа от охранителна камера се вижда по какъв начин шефът на центъра за задържане на малолетни рита момче.

В началото на седмицата унгарското държавно управление сложи петте поправителни институции за малолетни в Унгария под директен полицейски контрол, до момента в който прокуратурата проверява случая.

Орбан, който ще се изправи пред най-сериозното предизвикателство за 15-годишното си ръководство на изборите напролет, осъди случая на принуждение в изявление за локалния портал „ Мандинер “, определяйки го като недопустим и незаконен.

В петък Мадяр, водачът на опозиционната либерално-консервативна партия ТИСА, който ще се изправи против Орбан на изборите на пролет, разгласява формален отчет от 2021 година, в който се открива, че повече от една пета от децата в държавни институции за грижи са били измъчвани.

„ Трябва да сме възмутени от това, което се случва с най-уязвимите деца “, сподели пред Франс прес 73-годишната пенсионерка Жужа Салай, която взе участие в снощния митинг.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР