Хиляди граждани излязоха на мащабен протест под надслов Вън, Пеевски

...
Хиляди граждани излязоха на мащабен протест под надслов Вън, Пеевски
Коментари Харесай

Как телевизиите не забелязаха хиляди протестиращи срещу Пеевски и корупцията

Хиляди жители излязоха на огромен митинг под надпис " Вън, Пеевски от власта " в центъра на София в събота следобяд. Уви, демонстрацията, която извърши пространството сред триъгълника на властта и остарялата постройка на Народното Събрание, не заслужи вниманието на една от двете най-гледани национални малките екрани - това на bTV.

За сметка на това обаче редакторите в медията са сметнали за по-важно да уведомят феновете, че мусаката е измежду българските ястия, които са се яли в Космоса. Ефирното време е лимитирано - и наподобява " не е стигнало ", с цел да бъде отразено огромното шествие против корупцията, проведено от Инициативата " Правосъдие за всеки ".

Журналистите в NOVA телевизия са една стъпка по-напред от сътрудниците си в конкурентната телевизия. Макар и без живо включване от мястото на събитието - каквато е практиката нормално, те въпреки всичко осведомиха, че митинг против глобения за световна корупция Делян Пеевски и " за " върховенството на правото въпреки всичко се е провел през вчерашния ден.

Кадрите, които демонстрираха обаче, надалеч не посочваха хилядите жители, които се бяха събрал в центъра на столицата. Вместо това феновете видяха десетки протестиращи, които се намираха само пред Съдебната палата - от където и потегли шествието. Кадри отвисоко на техния протестен поход, в който се включиха стотици хора по-късно, нямаше.



На фона на bTV и NOVA държавната телевизия Българска национална телевизия изненада със своето отразяване.

Репортер от пред постройката на остарялото Народно заседание заяви, че " протестиращите са споделили " не " на корупцията и на опитите на един политик да овладее всички управляващи в страната ". И въпреки да не конкретизира кой тъкмо е този политик, няколко фрази по-късно тя добави, че стачкуващите упорстват, че " ние сме единствената страна, в която опозицията в лицето на ДПС-Ново начало и Делян Пеевски на процедура ръководи ".

Колкото до фрагментите, явно благоприятни условия за позициониране на оператори на по-високи места - за по-добра видимост - не са липсвали, тъй като екипът на Българска национална телевизия сподели тъкмо такива.

(Не)отразяването на митинга в българските медии предизвика озадачи доста хора, в това число част от българските общественици, които участваха в демонстрацията. Сред тях е и писателят и рекламист Радослав Бимбалов, който примпомни, че " първата крачка към всяка автокрация е преодоляването на медиите ".

" У нас този развой завърши от дълго време. Ако се осведомяваме от малкия екран (както вършат голяма част от българите) през днешния ден въобще няколко хиляди души не крещяха МАФИЯ в центъра на София. Иска ми се да попитам всички сътрудници, които са взели участие в това “отразяване ” - целунахте ли децата си довечера? Ще ги гледате ли умерено до момента в който спят тази нощ? ", написа той в обществените мрежи.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР