Хърватският премиер проведе две отделни срещи с председателката на Европейската

...
Хърватският премиер проведе две отделни срещи с председателката на Европейската
Коментари Харесай

Продължава неформалната среща на ЕНП в Загреб

Хърватският министър председател организира две обособени срещи с председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и ръководителя на Европейския парламент (ЕП) Роберта Мецола преди неофициалната среща на Европейската национална партия (ЕНП) в Загреб през днешния ден, съобщи ХИНА.

По време на срещата си с Фон дер Лайен хърватският министър председател акцентира смисъла на увеличението на потенциала на терминала за полутечен природен газ (LNG) на хърватския остров Крък и на Адриатическия петролопровод ЯНАФ (JANAF) за възстановяване на енергийната сигурност на Европа и основаването на други възможности на съветските енергийни доставки. Капацитетът на терминала на остров Крък беше повишен до 6,1 милиарда кубични метра, което нарежда Хърватия като районен енергиен хъб, отбелязва организацията.

В обява в Екс Пленкович съобщи, че той и председателката на Европейска комисия са разискали и поддръжката за Украйна, която „ пази свободата си, както и сигурността и демократичните полезности на цяла Европа “.

Сред другите обсъждани тематики са били също разширението на Европейски Съюз с фокус върху Босна и Херцеговина, както и по-широки тематики, свързани с европейската сигурност.

Срещата на премиера на Хърватия с Мецола е била фокусирана върху Украйна, разширението на Евросъюза, събитията в Близкия изток и Югоизточна Европа, осведоми още ХИНА.

„ В подтекста на трансатлантическите връзки, разговорът, доверието и близкото съдействие сред Европейски Съюз и Съединени американски щати са от извънредно значение на фона на световни закани и провокации пред сигурността “, написа Пленкович в Екс след срещата си с Мецола. Думите на хърватския министър председател идват в изискванията на напрежение сред Вашингтон и европейски страни поради опитите на Съединени американски щати да претендират за Гренландия, отбелязва организацията.

Неформалната среща на ЕНП в Загреб, която стартира през днешния ден и ще продължи и на следващия ден, събра на едно място водачи, в това число немския канцлер Фридрих Мерц, гръцкия министър председател Кириакос Мицотакис, полския министър председател Доналд Туск и италианския външен министър Антонио Таяни.

Хърватският външен министър Гордан Гърлич Радман разказа семейството на Загреб на срещата като „ огромна чест “ и доказателство, че Хърватия е „ мощна и забележима “ на европейската сцена.

Междувременно блокадата на превозвачи от Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония и Черна гора по границите със страните от Европейския съюз, наложена поради ограничавания за престоя в страните от Европейски Съюз, беше вдигната.

Блокадата стартира в понеделник по обяд в символ на митинг против ограничението на престоя на професионалните водачи в страните от Европейски Съюз до най-вече 90 дни в границите на шест месеца (правилото Вход/Изход (EES) 90/180, въведено при започване на октомври 2025 година). Превозвачите предвиждаха седемдневен митинг, като споделиха, че това предписание ще затрудни фрапантно работата им, защото са изложени на риск от депортиране при превишаване на рестриктивните мерки за визити в Шенгенското пространство.

Правилото, което разрешава на водачите да прекарват 90 дни в границите на 180 дни в Европейски Съюз, не е ново, само че контролът се ускори с влизането в действие през октомври 2025 година на новите автоматизирани осведомителни системи за регистрация и надзор на персоналните данни на външните граници на Шенгенското пространство, отбелязва Франс прес.

Блокадите бяха вдигнати поетапно предварително, откакто през вчерашния ден Европейската комисия показа миграционната си тактика, в която се ангажира да изследва нови правила за продължен кратковременен престой за някои категории експерти от трети страни, измежду които и водачите на камиони.

Заседание за дискутиране на намирането на решения в тази тенденция е планувано за вторник, като в него ще вземат участие министрите на превоза на страните от района и представители на Европейска комисия, разгласи през вчерашния ден ръководителят на Министерския съвет на Босна и Херцеговина Боряна Крищо.

Вчера превозвачите от Република Северна Македония и черногорските превозвачи прекратиха митинга си, а през днешния ден асоциацията на интернационалните превозвачи в Сърбия заяви, че е премахнала блокадата на товарния трафик на граничните пунктове в 15:00 часа локално време (16:00 часа българско време). В Босна блокадите също продължиха до 15:00 часа локално време през днешния ден, след което превозвачите се разотидоха, написа „ Вечер Прес “.

Смята се, че траялите пет дни митинги на превозвачите са донесли загуби в размер на над 100 милиона евро дневно, отбелязва ХИНА.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР