Хартиеният билет за градски транспорт в Плевен става 0,80 евро от януари
Хартиеният билет за градски превоз в Плевен става 0,80 евро от януари, взеха решение общинските съветници на постоянно съвещание.
Предложението за изменение на цената за транспорт на пасажери от „ Тролейбусен превоз “ ЕООД по подписан контракт с Община Плевен беше импортирано за гласоподаване от кмета Валентин Христов.
Досегашната цена за еднократно пътешестване беше 1,50 лева . Тя беше призната с решение на Общинския съвет през 2023 година
В претекстовете се за смяната кметът е показал, че при въвеждането на еврото като публична валута и идното превалутиране по формалния банков курс цената на листовия билет би трябвало да стане 0, 77 евро. Това ще затрудни връщането на ресто от един и два евро цента. Затова би било добре цената да се закръгли на 0, 80 евро. Това предложение е практично и обществено значимо за популацията на града при използването на транспортни услуги с превозен докумен т, се споделя още в претекстовете.
С 30 гласа „ за “, петима „ въздържал се “ и нито един срещу общинските съветници анулираха до момента настоящата цена и одобриха нова.
Според нея от първи януари следващата година месечната абонаментна карта за една линия става 28,63 евро или 56 лева За учащи цената ще бъде 7,16 евро или 14 лева Абонаментната карта за всички градски линии към този момент ще коства 37,84 евро или 74 лева Учащите ще би трябвало да я закупят против 8,18 евро или 16 лева
Най-дългосрочните карти ще бъдат тримесечни . За възрастни те ще костват 106,86 евро или 209 лева за целия градски превоз. За учениците – 24,54 евро или 48 лева
Гражданите могат да пътуват с транспортни документи на електронни носители (пластики). Еднократно пътешестване на един пасажер при подобен документ ще му коства 0,70 евро или 1,37 лева Дневната (24 часова) карта ще бъде на цена 2 евро или 3,91 лева Абонаментна карта ва всички градски линии за един месец (30 дни) – 120 пътувания ще бъде на стойност 35 евро или 68,45 лева
Различни типове отстъпки за планувани за учащите през ваканционните месеци за хората на възраст сред 65 и 70 години и за тези над 70. Намаления на цените има и за хората с увреждания и за тези получаващи пенсия и навършили избрана възраст.
Българска телеграфна агенция




