Хартата за устойчив туризъм в България беше подписана в Министерството

...
Хартата за устойчив туризъм в България беше подписана в Министерството
Коментари Харесай

Институции и организации подписаха Хартата за устойчив туризъм в България

Хартата за резистентен туризъм в България беше подписана в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Подписи под документа през днешния ден сложиха министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, ръководителят на Българската туристическа камара Георги Николов, ръководителят на УС на Българската асоциация на специалистите в туризма Димчо Тодоров, Десислава Алексова – представител на Асоциацията на парковете в България, шефът на Института за разбори и прогнози на осведомителната среда в туризма Румен Драганов и шефът на мрежата за гражданско деяние „ БлуЛинк “ Павел Антонов.

„ Преди 11 години като длъжностен министър подех самодейност, която в този момент към този момент осъществяваме. Не става дума единствено за хотели и туристически бизнес, а за взаимоотношението с природата. Смисълът да разработим Харта за резистентен туризъм в България е организациите, въвлечени в туризма, да се обединят към общи правила на държание. Така ще се улесни дебатът за общуването с природата, с цел да избегнем споровете, свързани с капиталови планове “, сподели министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
Хартата има темперамент на етичен кодекс и след приемането ѝ през днешния ден остава отворена за поддръжка от всички заинтригувани страни – локални управляващи, институции, представители на бизнеса и гражданското общество. Целта е тя да се трансформира в самобитен зелен етичен код за всички, които работят за развиването на резистентен туризъм в България. Българската туристическа камара и мрежата за гражданско деяние „ БлуЛинк “ се ангажираха да поддържат и актуализират листата на подписалите хартата заинтригувани страни.

„ Благодаря на Министерство на околната среда и водите, че дружно подкрепихме извънредно значима идея за налагането на устойчивия туризъм. Вярвам, че хартата ще бъде подкрепена от доста бизнес и цивилен организации и че развиването на процеса ще продължи съгласно правилата, залегнали в документа “, сподели на собствен ред зам.-министър Ирена Георгиева.
Министър Попов насочи специфична покана към общините в България да се причислят към Хартата за резистентен туризъм и акцентира, че те са извънредно значим сътрудник в тази идея.

Първоначалната самодейност за Хартата за резистентен туризъм в България е от 2013 година, когато първичната й версия е създадена в границите на Обществения съвет към министъра на околната среда и водите. Настоящият текст беше направен в интервала август 2023 г.-март 2024 година с присъединяване на народни представители, специалисти на Министерството на околната среда и водите, Министерство на туризма, както и представители на Българския туристически съюз, Българската асоциация за различен туризъм, Института за разбори и прогнози на осведомителната среда в туризма, Асоциацията на парковете, Одисея Ин и фондация “БлуЛинк ”. През февруари 2024 година изброените страни, както и Националният ръб по туризъм и Българската туристическа камара разискаха текста на документа на кръгла маса, извършена взаимно от Министерство на околната среда и водите и МТ.

Хартата за резистентен туризъм в България е отворена за присъединение от обществени и частни институции, локална власт, бизнес и организации с нестопанска цел, които се ангажират да сътрудничат за ефикасното й използване.

Включването като страна по Хартата за резистентен туризъм в България става посредством заявление за присъединение, в което представител на съответната заинтригувана страна заявява в свободен текст поддръжката си за нея и поема ангажимент да ползва и съблюдава правилата ѝ. Заявлението следва да бъде изпратено от законовия представител на съответната заинтригувана страна на [email protected]
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР