Хан Юнис, Ивицата Газа – Нивийн ал Барбари е ужасена

...
Хан Юнис, Ивицата Газа – Нивийн ал Барбари е ужасена
Коментари Харесай

„Как ще родя?“: Опасности от бременност в Газа на фона на израелските бомбардировки

Хан Юнис, Ивицата Газа – Нивийн ал Барбари е ужасена за нероденото си дете. С всяка израелска въздушна офанзива покрай нея, гърбът и стомахът на 33-годишната жена се свиват от боязън и болежка.

Преди израелската атака да стартира на 7 октомври, Ал Барбари постоянно посещаваше експерт, тъй като има гестационен диабет и високо кръвно налягане. Но бомбардировките я принудиха да потърси заслон в дома на фамилията си и тя загуби връзка с лекаря си.

Продължавайте да четете

лист от 3 детайла Израелските въздушни офанзиви убиха 30 в Бежанският лагер Джабалия в Газа: Гражданска отбрана Израелски набези в окупирания Западен бряг убиха двама, стотици задържани „ Красива взаимност “: Готвим за разселените палестинци в южната част на Газа завършек на списъка

„ Всеки ден “, сподели тя, „ се чудя по какъв начин ще родя и къде. Бомбите не стопират и нито един човек, дърво или камък не са пощадени. Не знаем чия къща ще бъде разрушена или кой ще почине. Просто се надявам аз и детето ми да сме в сигурност. “

Ал Барбари би трябвало да роди първото си дете този месец, една от хилядите дами в Ивицата Газа към края на бременността си.

Според Фонда за популацията на Организация на обединените нации (UNPF) в обсадената територия има 50 000 бременни дами, доста от които страдат от липса на постоянни прегледи и лекуване, защото здравната система на Газа е на ръба на колапс заради обсадата наложени от Израел на територията. Миналата седмица UNPF прикани за „ незабавни здравни грижи и отбрана “ на бременните дами.

„ Всички тези изображения на бебета и деца под руините на домовете им или лежащи в болница с пострадвания ме карат да се опасявам доста за моето бебе “, сподели Ал Барбари. „ Всеки ден се апелирам войната да свърши, с цел да спася детето си от тези ракети, които нямат благосклонност към никого. “

Според Уалид Абу Хатаб, медицински съветник по акушерство и гинекология в медицинския комплекс Насър в Хан Юнис, достъпът до здравни центрове е станал доста сложен, изключително в светлината на всеобщото вътрешно разселване на половината от 2,3-милионното население на линията Газа през последните две седмици.

„ Има дами, които са били изместени от местата си на престояване в други региони, което значи промяна на здравните центрове, които преди този момент са следили положението им “, сподели той пред Ал Джазира. „ Това прави достъпа до тях доста сложен за тях, защото те се нуждаят от първична грижа и следващи сесии през другите интервали на бременността. “

Разселените хора, множеството от които напуснаха северна Газа и град Газа към юг заради израелската бомбардировка на жилищни региони, отсядат при родственици, другари или в пренаселени учебни заведения, ръководени от Организация на обединените нации, които Абу Хатаб разказа като затънали в „ злополука за здравето и околната среда “.

„ Това може да докара до случаи на отравяне заради нечистата среда в центровете за заслон “, сподели той.

Умора при изместване

За Суад Асраф, която е бременна в шестия месец с третото си дете, нейното лично изместване от бежанския лагер Шати в град Газа до учебно заведение на Организация на обединените нации в южния град Хан Юнис се отрази тежко и тя страда от мощна отмалялост.

„ Уморен съм от неналичието на сън и страха “, сподели 29-годишният мъж. „ Трябва да се грижа за другите си две деца, само че това училище-приют няма чиста вода. Принудена съм да пия солена вода и не мога да я претърпявам, а също по този начин се отразява на натиска за бременност, който изпитвам. “

Асраф желае да знае дали тя и нероденото й дете са добре, изключително след ужаса, който е претърпяла. Тя се опита да се свърже доста пъти по телефона със здравния център на Организация на обединените нации в лагера Шати, само че не съумя да се свърже нито един път.

Няма уместно хранене или грижи за нея и вследствие на това тя постоянно се усеща изтощена и гадене. Училищата са мощно пренаселени и шумни и тя не може да затвори очи за повече от 30 минути.

„ Тук има и три бременни дами и тяхното положение е сходно на моето “, сподели Асраф. „ Преди два дни една от тях загуби схващане и ние се опитахме да й помогнем. “

Страх от загуба на дете

Някои дами, които са забременели след доста мъчителни IVF цикли, се тормозят, че ще създадат импровизиран аборт.

Лайла Барака, на 30 години, е бременна в третия месец след сполучлив кръг от IVF след години опити за второ дете.

„ Цял ден се опасявам от звука на бомбардировките, а през нощта е още по-силен и отблъскващ “, сподели тя. „ Прегръщам петгодишния си наследник, до момента в който се пробвам да преглътна страха си, само че не мога. Това, което чуваме, ужасява камъните, освен хората. “

Барака, който е от Бани Сухайла, град източно от Кан Юнис, се реалокира в центъра на по-големия град, мислейки, че ще е по-безопасно. Но здравният център, в който е ходила преди, не дава отговор на позвъняванията й, откакто всички поданици в източната зона покрай граничната ограда на Израел избягаха.

„ Дори моят доктор беше изпъден от вкъщи си и общуването с него е доста мъчно “, сподели тя. „ Късметлия съм, че майка ми е непрекъснато до мен и се пробва по собствен метод да ме накара да се усещам спокоен и по-малко уплашен. “

Но това надали работи за Барака, който се усеща отпаднал от тъга по изображенията и фрагментите на мъртви деца в новините.

Повече от 6500 палестинци са били убити при израелските офанзиви против Газа от 7 октомври, две трети от тях са деца и дами.

Най-трудният миг за Барака беше да гледа по какъв начин доктор по малкия екран вижда бебето си внуче, което беше убито при израелски въздушен удар и се роди тази година след пет години IVF лекуване.

„ Можете ли да си визиите, че това е ориста на нашите деца? “ тя сподели. „ Това, което претърпяват майките от Газа, в никакъв случай не може да бъде разказано. “


Липса на лекуване, достъп до здравни центрове

Разрушаването на основните пътища на линията Газа усили времето, належащо на бременните дами да стигнат до дребното работещи лечебни заведения, с цел да родят. Пътуване, което би лишило единствено няколко минути с кола, в този момент може да отнеме часове, излагайки здравето на майките на сериозен риск.

„ Онзи ден бе осъществена интервенция на жена, която трябваше да роди и имаше тежко кървене “, сподели Абу Хатаб. „ Тя беше на път два часа, пробвайки се да стигне до медицинския комплекс „ Насър “. След няколко опита успяхме да овладеем кървенето и спасихме живота й. ”

Израел непрестанно е заплашвал да се прицелва в лечебни заведения и неведнъж е призовавал болничния личен състав и десетките хиляди разселени палестинци, намиращи леговище в медицински заведения, да се изтеглят. Медицинският личен състав е отказал да го направи, като е показал невъзможността да реалокира пациентите си.

Според Палестинската асоциация за фамилно обмисляне и протекция повече от 37 000 бременни дами ще бъдат принудени да раждат без електричество или медицински консумативи в Газа през идващите месеци, рискувайки животозастрашаващи затруднения без достъп до незабавни акушерски услуги. < /p>

„ Получих десетки позвънявания от бременни дами, които ми споделиха, че не могат да се свържат със здравни центрове, с цел да им обезпечат лекуване като инсулин и лекуване за разреждане на кръвта за тези със сърдечни болести “, сподели Абу Хатаб. „ Липсата на достъп до опазване на здравето и лекуване излага живота им на заплаха и може да докара до гибел и това е, за което сме най-много загрижени. “


Източник: Ал Джазира
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР