Не безопасни, а опасни: Токсични химикали се използват в опаковките на храни и напитки
Група от токсични PFAS химикали, за които промишлеността твърди, че са безвредни за потребление в опаковките на храни, съставляват опасност за здравето, защото могат да се попаднат в тях, демонстрира ново изследване.
Изследването е направено със взаимното присъединяване на представители от Университета на Торонто, Университета на Индиана, Университета на Нотр Дам, Швейцарски федерални лаборатории за просвета и технология на материалите, Институт за екологична научна политика.
Според следствието производителите знаели за високите равнища на химикалитеПодгрупата на PFAS, наречена флуоротеломери, е оповестена за безвреден сурогат на първото потомство PFAS съединения, които в този момент значително са спрени от произвеждане в Съединени американски щати, Канада и Европейски Съюз заради тяхната огромна токсичност.
През 2021 година “Гардиън ” разкри, че производителите на химикали са скрили проучвания, показващи, че флуоротеломерите също могат да бъдат мощно токсични, а новото изследване се базира на съединенията, които могат да преминат от опаковката в храната.
Някои варианти на ешерихия коли могат да бъдат рискови, причинявайки диария, респираторни болести и пневмонияУчените оповестяват, че в документа се акцентира нуждата от възбрана на потреблението на PFAS в опаковките на храни.
„ Продължаващата приложимост на PFAS в опаковките на храни би трябвало да бъде сложена под въпрос поради опциите за освобождение и излагане на химикалите “, пишат създателите на проучването.
Лабораторни проучвания върху животни демонстрират, че заместителят на захарта кара тромбоцитите да се съсирват по-лесноPFAS, или пер- и полифлуороалкилови субстанции, са клас от към 14 000 химикала, които постоянно се употребяват, с цел да създадат продуктите устойчиви на мокрота, петна и топлота. Те се назовават „ безконечни химикали “, тъй като не се разграждат естествено и са свързани със болестта рак, проблеми с черния дроб, проблеми с щитовидната жлеза, вродени недостатъци, бъбречни болести, понижен имунитет и други съществени здравословни проблеми.
В продължение на десетилетия химикалите се прибавят към хартиени опаковки, торбички, чинии, чаши и други опаковки за храни, с цел да оказват помощ да отблъскват мазнините и водата, които другояче биха влошили качеството на продуктите. Химикалите се прибавят и към някои пластмасови опаковки за храни, с цел да спомогнат за по-бавното повреждане на храните.
Биляна Гавазова с отговор на въпроса, задаван от потребителитеАдминистрацията по храните и медикаментите на Съединени американски щати през 2020 година реализира „ непринудено съглашение “ с някои производители на опаковки за петгодишно последователно унищожаване на 6:2 FTOH, флуоротеломер, който се употребява всеобщо в опаковките на храни, откакто организацията научи, че производителите на химикали са скрили доказателства за токсичност.
Съавторът на проучването на Университета в Торонто Мириам Даймънд сподели, че откривателите подозират, че 6:2 FTOH и сходни съединения към този момент не се прибавят към опаковките на храни, само че наличието на химикалите от тази група може да докара до редица болести.
Тези бактерии имат способността да ядат органичните боклуци и да създават биоразградими биопластмасиОт промишлеността настояват, че флуорополимерите не минават от опаковките в храната, тъй като частиците им са по-големи от множеството други PFAS.
Проучването се базира на 42 опаковки от известни заведения за хранене за бързо хранене, които сервират бургери, бурито, салати, пържени картофи, понички и други нормални храни. В половината от тях се открива, че има съществуване на PFAS химикал.
Сред тях са принадлежности за хранен, чинийки и купичкиИзследователите съхраняват осем от продуктите, нечисти с PFAS, в мрачно, затворено помещение в продължение на две години и откриват до 85% спад в равнищата на PFAS, което потвърждава, че PFAS се отделя от опаковката.
„ Бяхме в действителност ужасени “, сподели Даймънд за констатациите.
Тя означи, че скоростта, с която химикалите се отделят от опаковката, е висока, макар че частите се съхраняват в положителни условия.
Всяка страна би трябвало да одобри съответното законодателство в сходство с директиватаИзследванията демонстрират, че PFAS се отделя в храната с доста по-висок движение, когато тя е киселинна или се сервира при високи температури. Това допуска евентуална опасност за здравето, добави Даймънд. Изследването идва на фона на това, че канадското държавно управление и други страни се борят с премахването на пластмасите за еднократна приложимост, което ще усили световната взаимозависимост от опаковки, които се разграждат. PFAS химикалите обаче не спадат в тази група.
Авторите на проучването пишат, че прекосяването от пластмасови към опаковки, съдържащи PFAS, поражда съществени опасения.