Грипът вече е в епидемично разпространение. Малко по-рано се случи

...
Грипът вече е в епидемично разпространение. Малко по-рано се случи
Коментари Харесай

Д-р Драгушева: Тази година грипът дойде по-рано

Грипът към този момент е в епидемиологично разпространяване. Малко по-рано се случи това тази година. Обичайно за нашите географски ширини се чака през януари-фувруари, само че тази година първите болни се появиха още в края на ноември. Тепърва обаче се чака пика на грипната вълна. Това сподели пред БНР общопрактикуващият доктор и заместник-директор по Лечебната активност на Специализираната болница за интензивно лекуване по инфекциозни и паразитни заболявания " Проф. Иван Киров " доктор Елена Драгушева.

" Актуалната грипна вълна все още е от грип А H3N2. Вирусът има избрани точкови разновидности, което е причина за появяването на по-тежки епидемии. От страни като Австралия и Англия към този момент има известия за по-висок % на заболелите тази година и на приетите в болница пациенти “, добави доктор Драгушева.

Тя напомни признаците за грипа – внезапно начало на деянията, висока температура, болки в мускулите и ставите, суха кашлица. Рисковите лица би трябвало неотложно да се извърнат към своя доктор, с цел да може лечението да стартира допустимо най-рано.

Д-р Драгушева акцентира, че най-хубавата предварителна защита против грипа е имунизацията, само че не трябва да се подценяват смисъла на хигиената, персоналните защитни ограничения, проветряването на пространствата, придвижването навън (дори и да е студено), уравновесеното хранене.

„ Все още не е късно да бъде сложена противогрипна ваксина, и то освен за рисковите групи, още повече, че тя е комбинирана и пази и от грип А, и от грип Б. Препоръчвам, който не е съумял да си постави до момента, да го направи, сподели доктор Драгушева.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР