Гръцкото правителство мълчи многозначително за предсрочните избори в Северна Македония.

...
Гръцкото правителство мълчи многозначително за предсрочните избори в Северна Македония.
Коментари Харесай

“Съседната страна“ вместо Северна Македония – така говорят в Атина


Гръцкото държавно управление мълчи многозначително за предварителните избори в Северна Македония. Включително тъй като доста гърци не престават да не одобряват компромисното име на страната, написа Флориан Шмиц в репортажа си от Гърция.

„ Тия няма какво да търсят в Европейски Съюз ", сподели една жена по радиото. Същото беше декларирал и различен човек преди нея, който посочи още: „ Гробът на сестрата на беше открит при нас. "

Година след подписването на Преспанското съглашение мнозина гърци към момента са в плен на сантименталните показа за древността. А политическите процеси в Северна Македония в действителност нямат нищо общо в древността…

След като я, облаци надвиснаха над бъдещето на македонския министър председател Зоран Заев. Както е известно, през 2018 година той накара сънародниците си да гласоподават за смяна на името на страната, с цел да бъде решен веднъж-завинаги разногласието със прилежаща Гърция. Тогава Заев обещаваше на северномакедонците, че скоро ще имат европейски паспорти, а страната им ще излезе от политическата и икономическа изолираност. След като всичко това се оказа далечна фантазия, в страната през април ще има предварителни избори.

Споразумението за името - непопулярно измежду хората
Редакцията предлага
В гръцка Македония доста хора към момента не утвърждават Преспанското съглашение. На въпроса какво мисли за последните събития, една 46-годишна стопанка дава отговор, че. По-младите хора обаче неведнъж гледат по-диференцирано на нещата. „ Може би е добре нещата първо да се поуспокоят, и чак тогава да ги одобряват в Европейски Съюз ", споделя 26-годишна студентка. А един 37-годишен готвач счита, че решението на Европейски Съюз е неточност: „ Те задвижиха процеса за приемането в Европейски Съюз. И в този момент би трябвало да пристигна и признанието. "

Засега публична Атина не разяснява решението на Европейски Съюз. Преди да замине за срещата на високо ниво, министър председателят Кириакос Мицотакис беше декларирал, че Гърция поддържа старта на договарянията със Северна Македония и Албания. На конференция след срещата той се държа дистанцирано и – както нормално – не загатна името „ Северна Македония ". Мицотакис акцентира, че Гърция поддържа еврочленството на страните от Западните Балкани.

В Атина не разясняват и предварителните избори в Северна Македония. Нищо чудно, счита Ставрос Цимас, публицист от „ Катимерини ": „ Правителството на Мицотакис не показва подготвеност да се намесва интензивно. Той към този момент даде да се разбере, че няма да пречи на реализирането на Преспанското съглашение. И сигурно няма интерес да подклажда нов спор към това съглашение – нищо, че преди време той самият беше срещу него. "

Критики от опозицията

Лидерът на опозицията Алексис Ципрас, който преди време като министър председател пое отговорността за привършване на, в този момент подлага на критика Мицотакис поради мълчанието му. „ Гръцкият министър председател, който не смее да произнесе името на прилежащата страна, във връзка с бъдещото им участие в Европейски Съюз просто се помирява със ориста на прилежащата страна и на Албания и даже не приканва да се обясни правният статут на гръцките малцинства там. "

Гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис назовава Северна Македония " прилежащата страна "

Ципрас и неговата партия „ Сириза " упрекват държавното управление, че не се е застъпило задоволително упорито за приемането на Северна Македония и Албания в Европейски Съюз, изяснява Ставрос Цимас. „ А в действителност за всички би било най-добре те да бъдат признати и тази глава да бъде затворена веднъж-завинаги ", споделя той. Журналистът счита, че Зоран Заев може да изгуби предварителните избори, тъй като мнозина мислят, че с изключение на някои промени в региона на външната политика, неговият кабинет не се отличава доста от държавното управление на Груевски: „ Скандалите, корупцията и манипулирането на правораздаването не престават да са на дневен ред, този път под наметалото на социалдемокрацията ", установи той.

Факторът Русия

Цимас показва и основната заплаха: хората в Северна Македония и в Албания могат да извърнат тил на Европа и да си потърсят други покровители. Журналистът има поради ​​. Журналистът обобщава, че нито за Европейски Съюз, нито за Гърция е добре да изгубят въздействието си в този район за сметка на Русия.
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР