Гърция ратифицира Договора от Преспа
Гръцкият парламент утвърди Договора от Преспа за промяна на името на Македония.
Договорът бе утвърден със 153 " за " против 146 " срещу ".
На 17 юни 2018 година в региона на гръцката част на Преспа беше подписан Договора, слагащ завършек на разногласието за името сред Гърция и Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в наличието на министър председателите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.
С него Македония поставя дефинитивно завършек на югославския план и трансформира името си на Република Северна Македония. С разрешаването на разногласието се отстранява и една от най-големите рискове за района, който в продължение на век и половина бе апетитен като " Балканското буре с барут ".
Първата част от Договора се отнася до разрешаването на разликите към името и добросъседските връзки.
Втората част се отнася до увеличението на съдействието сред Гърция и Македония, дипломатическите връзки, партньорството в интернационалните и районните организации, икономическото съдействие, както и това в региона на образованието, науката, опазването на здравето и полицейското партньорство и това в региона на защитата.
Третата част от Договора визира метода за разрешаване на разногласията.
Ден преди началото на дебатите в Народното събрание, свързани със наложителната смяна на Конституцията с внасяне на промени, част от изискванията на Договора, висшият представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини предизвести, че " Договорът от Преспа е неповторима опция за помиряване и затваряне на 20-годишния спор сред Скопие и Атина и тази опция може и в никакъв случай повече да не се повтори “.
На 11 януари македонският парламент одобри с нужните 2/3 болшинство всички конституционни промени планувани в Преспанския контракт. " За " измененията гласоподаваха 81 народни представители.
Гръцкият министър на защитата и водач на партията Независими гърци Панос Каменос напусна държавното управление поради несъгласието му с подписания Договор от Преспа.
На 17 януари беше гласуван избор на доверие в държавното управление, който беше извоюван от Алексис Ципрас и неговите сподвижници.
Междувременно в Атина избухнаха митинги пред гръцкия парламент на повече от 60 000 души против ратификацията на подписания през предходната година Договор от Преспа. В тях се стигна до конфликти с полицията, задържани и ранени.
На 23 януари стартираха дебатите в гръцкия парламент по съглашението с Македония. По време на дебата за утвърждението на Договора от Преспа участваха 205 от 300-те парламентаристи, в това число координатори на партиите, министри от държавното управление и водачи на политическите партии.
Дебатите по гласуването на Договора продължиха 38,5 часа.
Северна Македония, която се роди през днешния ден, ще бъде страна-приятел, написа гръцкият министър председател Алексис Ципрас на формалния си профил в Туитър, малко след оповестяването на резултатите и зелената светлина от гръцкия парламент за Договора от Преспа. Той добави, че през днешния ден е исторически ден, през днешния ден " се написа нова страница за Балканите ". „ Следващите генерации и в двете страни дължат своята признателност на депутатите, които със храброст поставиха основите на бъдещето за мир, взаимност и хармонично общуване сред двата народа. Северна Македония, която се роди през днешния ден, ще бъде страна-приятел. Съюзник и покровител на Гърция в напъните й за сигурност, непоклатимост и общо развиване в района “, написа гръцкият министър председател. В началото на туита си Алексис Ципрас написа, че през днешния ден Гърция пази забележителна част от своята история, културно завещание и антична гръцка история.
Алтернативният гръцки външен министър Йоргос Катруалос подписа ратификацията на Договора от Преспа, заяви МИА. „ Току що подписах утвърждавания закон на историческия Договор от Преспа. Гърция е протагонист в мира и стабилността на Балканите и в Европа. Нова епоха в връзките ни с нашите съседи “, написа Катругалос в формалния си Туитър профил.
" Зоране и Никола, историята е учебно заведение, а не затвор. Заедно ние застанахме от същинската страна на историята ”, написа някогашният гръцки външен министър Никос Кодзиас в Туитър. „ Триумфира политиката на мира. Сега би трябвало незабавно да предприемем дружно с нашите другари в Северна Македония всички тези позитивни ограничения, планувани в Договора от Преспа, нашето общо бъдеще “.
„ Честито, прятелю мой Алексис Ципрас, дружно с нашите нации постигнахме историческа победа. Нека Договорът от Преспа бъде безконечен, дано са безконечни мирът и напредъкът на Балканите и в Европа “. Това написа министър председателят Зоран Заев в своя Facebook профил след утвърждението на Договора от Преспа в гръцкия парламент.
Реагира и македонският външен министър Никола Димитров: Уважаеми Алексис, Джордж и Никос, Смелостта и вярата победиха страха. Бъдещето е там. Както Никос постоянно споделя, историята би трябвало да бъде преподавател, а не затвор. Гордея се с това, което направихме. Да живее нашето другарство и другарството сред нашите нации! Да живее визионерски национализъм!, написа министърът на външните работи Никола Димитров в обществените мрежи.
Положените старания по време на българското европредседателство дават резултат. По този метод министър председателят Бойко Борисов приветства във Facebook ратификацията на контракта от Преспа. Той добави, че страната ни ще продължи да поддържа сътрудниците си от района, както до момента.
„ Отново почитание и поздравления към Ципрас и Заев за историческото им достижение и края на дългия спор сред Гърция и Северна Македония “, това пък написа албанският министър председател Еди Рама в общественото пространство.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също приветства утвърждението на Договора от Преспа в Гърция. „ Важен принос за стабилността и просперитета на целия район. С неспокойствие чакам бъдещата Северна Македония да стане член на НАТО “, написа Столтенберг.
Чешкото държавно управление в понеделник ще предложи Република Северна Македония да подпише протокола за присъединение към НАТО, заяви чешкият външен министър Томаш Петричек. Той заяви това в Туитър незабавно откакто гръцкият парламент ратифицира Договора от Преспа. " Чудесни вести от Атина! След македонският парламент, през днешния ден и гръцкият ратифицира историческото съглашение от Преспа за споразумяване на разногласието и стратегическото партньорство сред двете страни. Това ще разреши на Северна Македония да се причисли към НАТО. Чешкото държавно управление ще предложи в понеделник сключване на протокола за присъединение ", написа Петричек.
Председателят на Съвета на Европейски Съюз Доналд Туск поздрави за утвърждението на Договора от Преспа на македонски език в Туитър. „ Те имаха въображение. Те поеха риска, бяха подготвени да жертват личните си ползи за общото богатство. Зоран, Алексис – отлично! Невъзможната задача е изпълнена “, написа Туск в Туитър.
Сред първите поздравления бе и на еврокомисаря разширението Йоханес Хан, който назова решаването на разногласието за името „ историческа стъпка напред “ както за страните, по този начин и за района и за Европа като цяло. " Аплодирам водачите от двете страни за тяхната храброст и визия. Този триумф нямаше да се случи без ясната вероятност за участие в Европейски Съюз на неотдавна преименуваната Северна Македония. Това е силата на визията на Европейски Съюз, която носи непоклатимост и разцвет в района във време, когато дестабилизиращите сили порастват “, написа Хан. Той сподели, че е персонално задоволен задето пътят към Преспа стартира със съглашението от Пържино през 2015 година, в което той персонално е посредничил и което е разрешило на страната да излезе от дълбока политическа рецесия. " Оттогава страната стартира дълбоки промени и позволи разногласията със своите съседи, това би трябвало да бъде ентусиазъм за целия район ", заключи Хан.
Еврокомисарят по финансите Пиер Московиси съобщи, че днешната ратификация бележи значим стадий в политическата и икономическа непоклатимост на Гърция, района и Европа.
Партията на европейските социалисти приветства утвърждението на Договора от Преспа в гръцкия парламент, съобщи Локално.мк. ПЕС приветства напъните на двете държавни управления и на двата Народното събрание за превъзмогване на дългогодишния спор сред двете страни. „ Щастливи сме, че историческият Договор, реализиран сред министър председателите Алексис Ципрас и Зоран Заев, е дефинитивно утвърден от двете страни. Това е ясна индикация за това по какъв начин страните могат да оставят след себе си спор, който продължава от десетилетия. Днешното гласоподаване е позитивна стъпка за двете страни, победа за демокрацията и явен знак за това какво може да направи прогресивната политика “, съобщи ръководителят на ПЕС Сергей Станишев. С този Договор, прибавя той, вратата на Република Северна Македония се отваря за участие в НАТО и за започване на договаряния с Европейския съюз и се способства за стабилността на Балканите. Бъдещето на европейския план е по-сигурно поради днешното гласоподаване, сподели Станишев. В своето изказване ПЕС акцентира, че е горда да бъде част от целия развой, подпомагайки поредност от срещи сред Ципрас и Заев по време на подготовката на партията за съвещанието на Европейския съвет.
Австрийският канцлер Себастиан Курц също поздрави за ратификацията на Договора от Преспа. „ Днешният избор на гръцкия парламент за одобрение на Договора за Северна Македония е в действителност исторически! Споразумението е в интерес на хората от двете страни и проправя пътя на Северна Македония за присъединение към Европейски Съюз - цел, която Австрия изцяло поддържа ”, написа Курц в Туитър.
Германският външен министър Хайко Маас съобщи, че ратификацията на Договора от Преспа в гръцкия парламент е чудесна новина за Европа. „ Чудесна новина за Европа и велика победа на дипломацията “, написа Маас в своя профил в Туитър. /БГНЕС
Договорът бе утвърден със 153 " за " против 146 " срещу ".
На 17 юни 2018 година в региона на гръцката част на Преспа беше подписан Договора, слагащ завършек на разногласието за името сред Гърция и Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в наличието на министър председателите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.
С него Македония поставя дефинитивно завършек на югославския план и трансформира името си на Република Северна Македония. С разрешаването на разногласието се отстранява и една от най-големите рискове за района, който в продължение на век и половина бе апетитен като " Балканското буре с барут ".
Първата част от Договора се отнася до разрешаването на разликите към името и добросъседските връзки.
Втората част се отнася до увеличението на съдействието сред Гърция и Македония, дипломатическите връзки, партньорството в интернационалните и районните организации, икономическото съдействие, както и това в региона на образованието, науката, опазването на здравето и полицейското партньорство и това в региона на защитата.
Третата част от Договора визира метода за разрешаване на разногласията.
Ден преди началото на дебатите в Народното събрание, свързани със наложителната смяна на Конституцията с внасяне на промени, част от изискванията на Договора, висшият представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини предизвести, че " Договорът от Преспа е неповторима опция за помиряване и затваряне на 20-годишния спор сред Скопие и Атина и тази опция може и в никакъв случай повече да не се повтори “.
На 11 януари македонският парламент одобри с нужните 2/3 болшинство всички конституционни промени планувани в Преспанския контракт. " За " измененията гласоподаваха 81 народни представители.
Гръцкият министър на защитата и водач на партията Независими гърци Панос Каменос напусна държавното управление поради несъгласието му с подписания Договор от Преспа.
На 17 януари беше гласуван избор на доверие в държавното управление, който беше извоюван от Алексис Ципрас и неговите сподвижници.
Междувременно в Атина избухнаха митинги пред гръцкия парламент на повече от 60 000 души против ратификацията на подписания през предходната година Договор от Преспа. В тях се стигна до конфликти с полицията, задържани и ранени.
На 23 януари стартираха дебатите в гръцкия парламент по съглашението с Македония. По време на дебата за утвърждението на Договора от Преспа участваха 205 от 300-те парламентаристи, в това число координатори на партиите, министри от държавното управление и водачи на политическите партии.
Дебатите по гласуването на Договора продължиха 38,5 часа.
Северна Македония, която се роди през днешния ден, ще бъде страна-приятел, написа гръцкият министър председател Алексис Ципрас на формалния си профил в Туитър, малко след оповестяването на резултатите и зелената светлина от гръцкия парламент за Договора от Преспа. Той добави, че през днешния ден е исторически ден, през днешния ден " се написа нова страница за Балканите ". „ Следващите генерации и в двете страни дължат своята признателност на депутатите, които със храброст поставиха основите на бъдещето за мир, взаимност и хармонично общуване сред двата народа. Северна Македония, която се роди през днешния ден, ще бъде страна-приятел. Съюзник и покровител на Гърция в напъните й за сигурност, непоклатимост и общо развиване в района “, написа гръцкият министър председател. В началото на туита си Алексис Ципрас написа, че през днешния ден Гърция пази забележителна част от своята история, културно завещание и антична гръцка история.
Алтернативният гръцки външен министър Йоргос Катруалос подписа ратификацията на Договора от Преспа, заяви МИА. „ Току що подписах утвърждавания закон на историческия Договор от Преспа. Гърция е протагонист в мира и стабилността на Балканите и в Европа. Нова епоха в връзките ни с нашите съседи “, написа Катругалос в формалния си Туитър профил.
" Зоране и Никола, историята е учебно заведение, а не затвор. Заедно ние застанахме от същинската страна на историята ”, написа някогашният гръцки външен министър Никос Кодзиас в Туитър. „ Триумфира политиката на мира. Сега би трябвало незабавно да предприемем дружно с нашите другари в Северна Македония всички тези позитивни ограничения, планувани в Договора от Преспа, нашето общо бъдеще “.
„ Честито, прятелю мой Алексис Ципрас, дружно с нашите нации постигнахме историческа победа. Нека Договорът от Преспа бъде безконечен, дано са безконечни мирът и напредъкът на Балканите и в Европа “. Това написа министър председателят Зоран Заев в своя Facebook профил след утвърждението на Договора от Преспа в гръцкия парламент.
Реагира и македонският външен министър Никола Димитров: Уважаеми Алексис, Джордж и Никос, Смелостта и вярата победиха страха. Бъдещето е там. Както Никос постоянно споделя, историята би трябвало да бъде преподавател, а не затвор. Гордея се с това, което направихме. Да живее нашето другарство и другарството сред нашите нации! Да живее визионерски национализъм!, написа министърът на външните работи Никола Димитров в обществените мрежи.
Положените старания по време на българското европредседателство дават резултат. По този метод министър председателят Бойко Борисов приветства във Facebook ратификацията на контракта от Преспа. Той добави, че страната ни ще продължи да поддържа сътрудниците си от района, както до момента.
„ Отново почитание и поздравления към Ципрас и Заев за историческото им достижение и края на дългия спор сред Гърция и Северна Македония “, това пък написа албанският министър председател Еди Рама в общественото пространство.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също приветства утвърждението на Договора от Преспа в Гърция. „ Важен принос за стабилността и просперитета на целия район. С неспокойствие чакам бъдещата Северна Македония да стане член на НАТО “, написа Столтенберг.
Чешкото държавно управление в понеделник ще предложи Република Северна Македония да подпише протокола за присъединение към НАТО, заяви чешкият външен министър Томаш Петричек. Той заяви това в Туитър незабавно откакто гръцкият парламент ратифицира Договора от Преспа. " Чудесни вести от Атина! След македонският парламент, през днешния ден и гръцкият ратифицира историческото съглашение от Преспа за споразумяване на разногласието и стратегическото партньорство сред двете страни. Това ще разреши на Северна Македония да се причисли към НАТО. Чешкото държавно управление ще предложи в понеделник сключване на протокола за присъединение ", написа Петричек.
Председателят на Съвета на Европейски Съюз Доналд Туск поздрави за утвърждението на Договора от Преспа на македонски език в Туитър. „ Те имаха въображение. Те поеха риска, бяха подготвени да жертват личните си ползи за общото богатство. Зоран, Алексис – отлично! Невъзможната задача е изпълнена “, написа Туск в Туитър.
Сред първите поздравления бе и на еврокомисаря разширението Йоханес Хан, който назова решаването на разногласието за името „ историческа стъпка напред “ както за страните, по този начин и за района и за Европа като цяло. " Аплодирам водачите от двете страни за тяхната храброст и визия. Този триумф нямаше да се случи без ясната вероятност за участие в Европейски Съюз на неотдавна преименуваната Северна Македония. Това е силата на визията на Европейски Съюз, която носи непоклатимост и разцвет в района във време, когато дестабилизиращите сили порастват “, написа Хан. Той сподели, че е персонално задоволен задето пътят към Преспа стартира със съглашението от Пържино през 2015 година, в което той персонално е посредничил и което е разрешило на страната да излезе от дълбока политическа рецесия. " Оттогава страната стартира дълбоки промени и позволи разногласията със своите съседи, това би трябвало да бъде ентусиазъм за целия район ", заключи Хан.
Еврокомисарят по финансите Пиер Московиси съобщи, че днешната ратификация бележи значим стадий в политическата и икономическа непоклатимост на Гърция, района и Европа.
Партията на европейските социалисти приветства утвърждението на Договора от Преспа в гръцкия парламент, съобщи Локално.мк. ПЕС приветства напъните на двете държавни управления и на двата Народното събрание за превъзмогване на дългогодишния спор сред двете страни. „ Щастливи сме, че историческият Договор, реализиран сред министър председателите Алексис Ципрас и Зоран Заев, е дефинитивно утвърден от двете страни. Това е ясна индикация за това по какъв начин страните могат да оставят след себе си спор, който продължава от десетилетия. Днешното гласоподаване е позитивна стъпка за двете страни, победа за демокрацията и явен знак за това какво може да направи прогресивната политика “, съобщи ръководителят на ПЕС Сергей Станишев. С този Договор, прибавя той, вратата на Република Северна Македония се отваря за участие в НАТО и за започване на договаряния с Европейския съюз и се способства за стабилността на Балканите. Бъдещето на европейския план е по-сигурно поради днешното гласоподаване, сподели Станишев. В своето изказване ПЕС акцентира, че е горда да бъде част от целия развой, подпомагайки поредност от срещи сред Ципрас и Заев по време на подготовката на партията за съвещанието на Европейския съвет.
Австрийският канцлер Себастиан Курц също поздрави за ратификацията на Договора от Преспа. „ Днешният избор на гръцкия парламент за одобрение на Договора за Северна Македония е в действителност исторически! Споразумението е в интерес на хората от двете страни и проправя пътя на Северна Македония за присъединение към Европейски Съюз - цел, която Австрия изцяло поддържа ”, написа Курц в Туитър.
Германският външен министър Хайко Маас съобщи, че ратификацията на Договора от Преспа в гръцкия парламент е чудесна новина за Европа. „ Чудесна новина за Европа и велика победа на дипломацията “, написа Маас в своя профил в Туитър. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ