Говорим за купуване и продаване на гласове. Сигнали има

...
 Говорим за купуване и продаване на гласове. Сигнали има
Коментари Харесай

Цветозар Томов: Контролираният вот е по-голяма опасност от купуването на гласове

„ Говорим за пазаруване и пласиране на гласове. Сигнали има от цялата страна. По-малко се приказва за следен избор, само че съгласно мен той е по-голямата заплаха. Всички се вършим на разсеяни по отношение на това, че право охранителната система не прави съвсем нищо по този въпрос. Това сподели пред „ Фокус “ социологът и някогашен член на ЦИК, Цветозар Томов.
Няма почтени партии в историята с прозрачността на локалните избори, нужен е публичен напън. Истината за изборния развой у нас се намира по средата на двете крайни тези, които изрекоха президентът и министър председателят на втория тур на локалните избори, изясни той.

По думите му от една страна Румен Радев слага въпрос, който е мъчителна тематика за българския избирателен развой, само че въпреки това практиките за управление и манипулиране на вота съществуват и съпровождат локалните избори от началото на века. Общественият спор за прозрачността на изборите би трябвало да се състои сред хора, заинтересувани от това в България да има почтени избори. Според него това не са толкоз политическите партии.

Това са проблеми на обществото, а не на партиите, тъй като партиите са тези, които купуват гласове и основават тези практики. Въпросът е по какъв начин партиите да бъдат лимитирани и спрени. Не чакам, че е допустимо да се съберат партиите в България и да се схванат по този въпрос. Това е все едно сицилианската мафия да събере другите си клонове и те да се саморазпуснат сами. Трябва публичен напън, с цел да се прекратят тези практики. Трябва работещо правосъдие “, посочи той.

Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР