Големи американски компании с интерес към България
Големи американски компании от разнообразни промишлености изследват страната ни и имат интерес да влагат. Това заяви Министерството на стопанската система без да показва имена на корпорациите.
Министърът на стопанската система Емил Караниколов е провел среща с американска комерсиална задача, която е на посещаване в България.
Мисията се състои от представители на 13 щатски корпорации с по над 10 милиарда $ оборот от продажби и с над 100 000 чиновници всяка. В състава на делегацията влизат компании от фармацевтичната, софтуерната, хранително-вкусовата, минната, селскостопанската и други промишлености.
Делегацията е проведена от Американо-централноевропейската бизнес асоциация (АСЕВА), която е най-влиятелната институция, събираща ползите на американския наедрял бизнес в региона на Централна и Източна Европа.
Това е първата сходна демонстрация на делегация на АСЕВА от 2003 година насам и ще даде мощен подтик за по-нататъшно задълбочаване на икономическите връзки, е споделил Караниколов. По думите му това е доказателство за активизирането и покачвания интерес на американските компании към страната ни.
Съединени американски щати са значим стратегически сътрудник на България, като постоянно се подреждат измежду 20-те водещи външнотърговски сътрудници, е декларирал още Караниколов.
Според него има благоприятни условия и интерес от американски капиталовложения във високотехнологични производства и в региона на индустриалното съдействие.
Икономическият министър е показал пред американския бизнес опциите за вложения в индустриалните зони и насърчителните ограничения, които предлага страната ни на бизнеса.
Ерик Стюарт, президент на АСЕВА е споделил, че във водената от него делегация са представители на компании на равнище изпълнителни шефове. По думите му визитата е показателна за огромния интерес за вложения в България от страна на компаниите, като някои от тях към този момент са създали инвестиции и ще реинвестират, а други изследват опциите и имат действителен интерес. Отношенията сред двете страни са доста положителни, а комерсиалната задача ще способства за усилване на търговско-икономическите взаимоотношения, е допълнил Стюарт.
Американо-централноевропейската бизнес асоциация е организация с нестопанска цел, фокусирана върху основаването на платформа за разговор сред водачи на американски компании и представители на държавните управления на 14 страни от Централна и Източна Европа, включвайки страни от Балтийския район и част от Балканите.
Една от главните цели на асоциацията е да обезпечи на основани в Съединени американски щати компании необятен обсег на връзка с държавните структури в тези пазари предвид на приемането на поддръжка за реализация на бизнес начинания.
АСЕВА работи в тясно съдействие с американски компании и федерални организации, както и с задгранични посолства във Вашингтон. Асоциацията е сътрудник за образуване на бизнес срещи и кръгли маси с гостуващите в Съединени американски щати президенти, министър-председатели и членове на държавните управления от 14–те страни от Централна и Източна Европа. Организацията служи като единна точка за контакт за всички нейни членове, които търсят взаимоотношение с посолствата на страните-партньори.
В момента президент на организацията е Ерик Стюарт, който е заемал поста заместител подсекретар по търговията за Европа в администрацията на президента Джордж Буш.
Сред фирмите учредители са Amgen, Archer Daniels Midland,Coca Cola, Exelon Nuclear Partners, Johnson & Johnson, Lilly, MetLife, Motorola, Pfizer, PMI, и Raytheon, е посочено в известието.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




