Европейски мозъчен тръст: След година на власт Тръмп прави Китай, а не САЩ, отново велик
Година след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, световно изследване демонстрира, че огромна част от света има вяра, че неговият метод " Направи Америка още веднъж велика ", ориентиран към нацията, вместо това оказва помощ Китай да стане още веднъж популярен.
Проучването в 21 страни за авторитетния мозъчен концерн Европейски съвет по външни връзки (ECFR) също по този начин откри, че при Тръмп Съединени американски щати са по-малко страхливи за обичайните си съперници, до момента в който съдружниците им, изключително в Европа, се усещат все по-дистанционирани.
Повечето европейци към този момент не виждат Съединени американски щати като благонадежден съдружник и от ден на ден поддържат превъоръжаването, откри изследването, до момента в който руснаците в този момент виждат Европейски Съюз като по-скоро зложелател, в сравнение с Съединени американски щати, а украинците търсят повече поддръжка от Брюксел, в сравнение с от Вашингтон.
Проучването, извършено измежду близо 26 000 респонденти в 13 европейски страни, Съединени американски щати, Китай, Индия, Русия, Турция, Бразилия, Южна Африка и Южна Корея, откри, че болшинството в съвсем всяка интервюирана територия чака световното въздействие на Китай да нарасне през идващото десетилетие.
Тези упования варират от 83% в Южна Африка, 72% в Бразилия и 63% в Турция, през 54% в Съединени американски щати, 53% в 10 страни от Европейски Съюз и 51% в Индия, до 50% във Англия. Повечето жители на Европейски Съюз чакат Китай скоро да стане международен водач в производството на електрически транспортни средства и възобновими енергийни източници.
Нещо повече, малко на брой наподобяват загрижени за това. Проучването откри, че единствено в Украйна и Южна Корея болшинството възприема Китай като противник или съперник, до момента в който повече хора в Южна Африка, Индия и Бразилия виждат Китай като съдружник, в сравнение с преди две години.
В Южна Африка (85%), Русия (86%) и Бразилия (73%) болшинството възприема Китай или като нужен сътрудник, или като съдружник. Позицията на Европейски Съюз остана непроменена: 45% виждат Китай като нужен сътрудник. Много страни чакат връзките им с Китай да се засилят.
В същото време, въпреки мнозина да имат вяра, че Съединени американски щати ще останат авторитетни, отвън Бразилия, Индия, Южна Африка и Турция, нямаше болшинство - в това число в самите Съединени американски щати - за мнението, че американското въздействие евентуално ще нарасне в допълнение.
На фона на все по-благоприятните възгледи за Китай, статутът на Съединени американски щати като съдружник е намалял в съвсем всички интервюирани страни, като Индия е единствената, където болшинството към момента счита Съединени американски щати за съдружник, споделящ полезностите и ползите на страната.
Както демонстрираха и други анкети, смяната във усещанията за Съединени американски щати измежду жителите на Европейски Съюз е забележима: единствено 16% в този момент считат Съединени американски щати за съдружник, като впечатляващите 20% ги виждат или като противник, или като зложелател.
На доста места усещанията за Америка са в крах
В множеството страни изследването също сподели, че упованията към самия Тръмп са спаднали, от време на време фрапантно. По-малко хора считат, че преизбирането на президента на Съединени американски щати е положително за американските жители, техните лични страни или за мира в света, в сравнение с преди 12 месеца.
Проучването, четвъртото от поредност, е извършено с плана " Европа в изменящия се свят " на Оксфордския университет. То допуска, че с смяната в международния баланс на силите, усещанията на хората за Европа също се трансформират - най-много в Русия.
С наближаването на петата година от войната в Украйна през февруари, интервюираните в Русия в този момент са по-склонни (51%) да виждат Европа като съперник, в сравнение с предходната година (41%), и по-малко склонни (37%) да считат Съединени американски щати за такива, в сравнение с преди 12 месеца (48%).
Украинците, въпреки това, са по-склонни да виждат Европа като съдружник (39%), в сравнение с Съединени американски щати (18%, спрямо 27% предходната година). Възгледите за Европа се трансформират и в Китай, където 61% от интервюираните виждат Съединени американски щати като опасност, само че единствено 19% мислят същото за Европейски Съюз.
Авторите на отчета, Иван Кръстев от Центъра за демократични тактики, Марк Леонард от ECFR и историкът и колумнист на Guardian Тимъти Гартън Аш, обявиха, че това наподобява не се дължи на обстоятелството, че китайските жители не одобряват Европейски Съюз съществено.
Всъщност изследването сподели, че за разлика от доста други страни, болшинството (59%) в Китай считат Европейски Съюз за велика мощ, като 46% също виждат блока най-вече като сътрудник - мнение, споделяно, макар антиевропейската изразителност на Тръмп, от 40% от американците.
Оптимизмът по отношение на Европейски Съюз обаче не се споделя от доста европейци. Повечето (46%) не имат вяра, че Европейски Съюз е мощ, способна да се оправя равностойно със Съединени американски щати или Китай, възприятие, което се е нараснало през последната година (от 42% през 2024 г.).
Много европейци също се съмняват, че бъдещето ще донесе нещо положително за техните страни (49%) или за света (51%), тревожейки се за съветската експанзия против страната им (40%) и за огромна европейска война (55%). Повече от половината (52%) поддържат увеличение на разноските за защита.
Авторите споделят, че анкетата разкрива " свят, в който дейностите на Съединени американски щати укрепват Китай ", добавяйки, че намесата на Тръмп във Венецуела и териториалните упоритости в Гренландия допускат, че " той е решил, че е по-добре една велика да всява боязън, в сравнение с да бъде обичана ".
" Европа може да се окаже притисната или просто пренебрегната ", споделиха те, добавяйки: " Политическите водачи в Европа към този момент не би трябвало да се питат дали личните им жители схващат радикалния темперамент на актуалните геополитически промени. "
Европейците виждат, че остарелият ред е приключен, споделиха те. Европейските водачи в този момент би трябвало да бъдат " реалистични и смели по едно и също време ", като намерят " нови способи освен да се оправят в многополюсен свят, само че и да се трансфорат в полюс в този свят – или да изчезнат измежду останалите ".
Източник Днес.бг




