Година по-късно частите от МОЧА тънат в кал без план

...
Година по-късно частите от МОЧА тънат в кал без план
Коментари Харесай

Година по-късно частите от МОЧА тънат в кал без план за нов дом и реставрация

Година по-късно частите от МОЧА тънат в тиня без проект за нов дом и реституция
Година след демонтажа на Паметника на Съветската армия частите от него остават разпръснати в двора на държавен склад в село Лозен. По публичната поръчка за реставрацията на монумента няма развиване. Части от фигурите, тежащи няколко тона, не престават да тънат в тиня, откакто на 12 декември предходната година беше свалено първото парче от паметника – ръката на руския боец, държаща автомат.
Десетина дни по-късно и останалите отрязани елементи бяха откарани в склада, осведоми Българска национална телевизия.
Друго предложение за нов дом на паметника няма
Оттогава те стоят непокрити.
Все още не е обезпечен и терен за експонирането им – за подобен се спрягаше Музеят на социалистическото изкуство. От Министерството на културата обаче прецизираха, че четири институции са срещу преместването им там, тъй като са доста на брой и биха заели цялата зелена повърхност.
„ За всички е ясно, че в Музея на социалистическото изкуство
няма доста място, само че там, да вземем за пример, има прилежащи терени, които не са сега в експозицията на музея, само че могат да бъдат обхванати. Такава е практиката по света “, означи историкът доцент Тодор Чобанов, който е някогашен зам.-кмет на София от времето на ръководството на Йорданка Фандъкова.
Предстои да се демонтират и останалите фигури на МОЧА
Предстои да се демонтират и останалите фигури. Кога обаче ще се случи това, не е ясно. Отговор от регионалната администрация на София за последващите дейности към момента няма. Според предходното управление ще са нужни още 2,5 милиона лв.. Скелето е една хубава метафора на безтегловността, в която изпадна
през последните няколко години нашето общество, посочи Чобанов.
По негови думи е трябвало да бъде подхваната общоприетата за такива случаи процедура – да се сътвори една профилирана междуведомствена работна група. Административните процеси в отсъствието на постоянно държавно управление забавят своя ход, замират
и най-лесно е да не се прави нищо, изключително когато става дума за сходен сюжет, уточни той.
Как ще наподобява пространството към Паметника на Съветската войска ще се реши с архитектурен конкурс, който занапред Столичната община би трябвало да разгласи.
Актуално напомня, че през септември 2023 година МОЧА бе ограден.
През декември 2023 г, стартира демонтирането на Паметника на руската войска, прочут като МОЧА (Монумент на окупационната Червена армия). Административният съд разпореди прекъсване на демонтажа. Тогавашният министър председател Николай Денков също апелира правосъдното решение за МОЧА, а макар митингите паметникът беше напълно демонтиран и превозен за реституция.

Нарязаните фигурите от монумента бяха преместени в софийското село Лозен.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР