Една трета от населението на света остава офлайн
Глобалното потребление на интернет продължава да нараства, само че разликите остават, изключително в районите с ниски приходи (снимка: CC0 Public Domain)
Приблизително 5,5 милиарда души в света са онлайн през 2024 година, което е нарастване от 227 милиона души по отношение на 2023 година, съгласно нов отчет на Международния съюз по телекомуникации (ITU). Свързаността продължава да се усилва в международен мащаб, само че има проблеми с достигането до общности в страни с ниски приходи.
Въпреки че почти 68 % от международното население в този момент е онлайн и всички индикатори, проследени в отчета, демонстрират усъвършенстване, упоритите цифрови разделения остават и към една трета от хората по света не престават да бъдат офлайн.
Две цифрови действителности
Има две цифрови действителности – сред страните с високи приходи и страните с ниски приходи, разяснява данните генералният секретар на ITU Дорийн Богдан-Мартин. „ Огромните пропуски в сериозните индикатори за съгласуваност лишават най-уязвимите хора от онлайн достъп до информация, обучение и благоприятни условия за работа ”, съобщи той.
Докладът „ Факти и числа за 2024 година ” демонстрира, че потреблението на интернет остава тясно обвързвано с равнището на развиване. В страните с високи приходи 93 % от популацията употребява интернет. Това контрастира със страните с ниски приходи, където единствено 27 % от популацията е онлайн.
Остават провокациите във връзка с свързаността в най-слабо развитите страни, където единствено 35 % от популацията е онлайн, и разрастващите се страни без изход на море с едвам 39 % онлайн.
Общо към 2,6 милиарда души са офлайн през 2024 година, което съставлява 32 % от популацията на света. Това е по-малко от новата оценка за 2,8 милиарда души офлайн през 2023 година, което съставлява 35 % от популацията.
„ Напредъкът в свързаността маскира обилни пропуски в най-уязвимите общности в света, където цифровото изключване прави живота още по-предизвикателен ”, сподели Космас Лъкисън Завазава, шеф на Бюрото за развиване на телекомуникациите на ITU.
Основни констатации в отчета
Светът се движи постепенно към равнопоставеност на половете в потреблението на интернет – почти 70 % от мъжете употребяват интернет в международен мащаб през 2024 година, спрямо 65 % от дамите.
Въпреки че има 189 милиона повече мъже, в сравнение с дами консуматори на интернет, отчетът открива, че светът се движи към тъждество сред половете, като се изключи най-слабо развитите страни.
Липсва прогрес в превъзмогването на разделянето сред града и селата. В международен мащаб към 83 % от градските поданици употребяват интернет през 2024 година, спрямо по-малко от половината от популацията в селските региони (48 процента). От почти 2,6 милиарда души офлайн през 2024 година, 1,8 милиарда души живеят в селските региони.
Младите хора са по-склонни да употребяват интернет, само че разликата понижава – в международен мащаб към 79 % от хората на възраст сред 15 и 24 години употребяват интернет, с 13 процентни пункта повече, в сравнение с измежду останалата част от популацията. Тази разлика сред поколенията, следена във всеки район, постепенно се свива през последните четири години.
Цената на интернет продължава да понижава, само че достъпността остава предизвикателство. Абонаментът за закрепен широколентов достъп в страните с ниски приходи е равностоен на съвсем една трета от междинния месечен приход.
В международен мащаб четирима от всеки петима души над 10 години имат мобилен телефон. Въпреки това съществуват огромни разлики сред страните. Повече от 95 % от хората на възраст над 10 години имат мобилен телефон в стопанските системи с високи приходи, в съпоставяне със единствено 56 % в страните с ниски приходи.
Очаква се 5G покритието да доближи 51 % от международното население през 2024 година, като съществуват обилни разлики сред страните с високи и ниски приходи. Докато 84 % от хората в страните с високи приходи са обхванати от 5G, в страните с ниски приходи мрежите от пето потомство обгръща единствено 4 % от популацията.
Броят на абонаментите за мобилен широколентов интернет се приближава до този на абонаментите за клетъчна връзка. Фиксираният широколентов интернет остава разкош за мнозина.
Растежът на интернет трафика остава мощен. Въпреки това междинният месечен мобилен широколентов трафик на клиент в страните с високи приходи (16,2 GB) е към осем пъти по-висок, в сравнение с в стопанските системи с ниски приходи (2 GB).
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ