Светът е похарчил за отбрана рекордните $2.44 трилиона долара
Глобалните военни разноски през 2023 година доближиха 2,443 трилиона $, което е с 6,8% повече от 2022 година Това е най-голямото нарастване от 2009 година насам и се следи във всичките топ 10 страни, каза в нов отчет.
„ Глобалните военни разноски нарастват на фона на война, възходящо напрежение и неустановеност “, акцентират създателите. Ръстът продължава за девета поредна година и се следи във всички райони. Той реализира най-голямото си показване в Европа, Азия и Океания, както и в Близкия изток.
Общите военни разноски през 2023 година възлизат на 2,3% от международния Брутният вътрешен продукт. Първите пет страни с най-големи разноски в тази област са Съединените щати, Китай, Русия, Индия и Саудитска Арабия, които дружно съставляват 61% от международните военни разноски.
Както Съединени американски щати, по този начин и Китай, които са на върха на международната ранглиста, усилиха военните си разноски през 2023 година, възлизайки надлежно на 916 милиарда $ и 296 милиарда $. „ Безпрецедентното повишаване на военните разноски е директна последица от влошаващата се обстановка на световния мир и сигурност “, сподели в отчета Нан Тиан, старши откривател в програмата за оръжия геополитически и сигурен пейзаж, те рискуват да бъдат хванати в спиралата действие-реакция.
Разходи на Русия и Украйна
Военните разноски на Руската федерация са се нараснали с 24% и се правят оценка на 109 милиарда $ през 2023 година, което е с 57% повече от 2014 година, когато беше анексиран Крим, написа СИПРИ. Миналата година военните разноски съставляват 16% от всички бюджетни разноски, а военната тежест възлиза на 5,9% от Брутният вътрешен продукт, което е рекордно високо равнище след разпадането на Съветския съюз. В отчета се отбелязва, че данните за съветските военни разноски може да не са точни.
Посочва се също, че растежът на съветските военни разноски е бил улеснен от представянето на нейната стопанска система, което надвиши всички упования, макар спада в приходите от продажбата на нефт и газ. Разчитайки на своя върховен фонд и държавни заеми за финансиране на бюджетния недостиг, страната съумя да ограничи негативното влияние на военната интервенция върху стопанската система. Въз основа на проектобюджета за интервала 2024-2026 година, оповестен през 2023 година, може да се чака, че военните средства на Русия ще продължат да порастват през идващите години, съгласно SIPRI.
Украйна се класира на осмо място измежду страните с най-големи военни разноски, като ги усили с 51% до 64,8 милиарда $, което доближи 37% от Брутният вътрешен продукт, което подхожда на 58% от всички държавни разноски.
Украинските разноски възлизат на 59% от съветските, пишат създателите на отчета. През годината обаче Украйна получи минимум 35 милиарда $ военна помощ, от които 25,4 милиарда $ идват от Съединени американски щати. Като се има поради този размер, общите военни разноски на Украйна възлизат на 91% от тези на Русия, счита СИПРИ.
Разходите на НАТО, Китай и Япония
През 2023 година общите военни разноски на 31-те страни от НАТО възлизат на 1,341 трилиона $, което се равнява на 55% от световните общи разноски. Военните разноски на Съединени американски щати се усилиха с 2,3% до 916 милиарда $, или 68% от общите разноски на НАТО. През 2023 година множеството европейски членове на Северноатлантическия алианс усилиха военните си бюджети, като делът им от общите разноски беше 28%, най-високият за последното десетилетие. Останалите 4% идват от Канада и Турция.
„ За европейските членове на НАТО две години война в Украйна радикално трансформираха метода, по който мислят за сигурността “, споделя Лоренцо Скарацато, откривател в Програмата за военни разноски и произвеждане на оръжия. „ Тази смяна в усещането за опасност се отразява в възходящия дял от Брутният вътрешен продукт, разпределен за военни потребности, където инсталацията на НАТО на 2% [от БВП] от ден на ден се преглежда като насочна точка, а не като равнище, което би трябвало да бъде реализирано. "
10 години след оповестяването на задачата за военни разноски в размер на 2% от Брутният вътрешен продукт, 11 страни от алианса минаха този стадий през 2023 година, което е най-големият количествен индикатор за всички години. Друга цел - най-малко 20% от военните разноски да бъдат отделени за закупуване на военна техника - беше изпълнена от 28 страни предходната година. През 2014 година единствено седем са изпълнили тази задача.
В съпоставяне с миналата година през 2023 година Полша е нараснала военните си разноски със 75%, достигайки до 31,6 милиарда $, което е най-високият ритъм на напредък измежду европейските страни. В международната класация Полша е на 14-о място.
Второто място по военни разноски е за Китай, който е похарчил $296 милиарда през 2023 година, което е с 6% повече от 2022 година
Други страни
В Латинска Америка и Карибите военните разноски са се нараснали с 54% през 2023 година спрямо 2014 година Възходът на проведената престъпност принуди няколко страни в района да укрепят армията си за битка с незаконните групировки. Така военният бюджет на Доминиканската република се усили с 14% предходната година точно в отговор на скока на проведената престъпност в прилежащата Република Хаити. През 2021 година растежът беше провокиран от убийството на президента на Хаити Жовенел Моис, което потопи Хаити в положение на рецесия.
В Мексико военните разноски доближиха 11,8 милиарда $ през 2023 година, което е с 5% повече от 2014 година Бюджетните средства за Националната армия, която се бори с проведената престъпност, се усилиха от 0,7% от общите военни разноски през 2019 година на 11% през 2023 година „ Използването на военни за справяне с проведената престъпност е възходяща наклонност в района от доста години, защото държавните управления или не съумяват да се оправят с казуса посредством стандартни средства, или избират да прибегнат до по-насилствени отговори “, написа Диего Лопес да Силва в отчета.
Миналата година Индия се подреди на четвърто място измежду страните с най-големи военни бюджети: тя е похарчила 83,6 милиарда $ за военни цели, което е с 4,2% повече, в сравнение с през 2022 година Разпределенията на Бразилия в тази област се усилиха с 3,1% и възлизат на 22,9 милиарда $. Националният конгрес предложи корекция в конституцията, съгласно която годишните военни разноски би трябвало да бъдат минимум 2% от Брутният вътрешен продукт (през 2023 година те бяха равни на 1,1% от БВП).