Глоба от 100 000 лева ще плати ТЕЦ Бобов дол

...
Глоба от 100 000 лева ще плати ТЕЦ Бобов дол
Коментари Харесай

ТЕЦ Бобов дол ще плати 100 хил. лева глоба за вредни емисии

Г лоба от 100 000 лв. ще заплати Топлоелектрическа централа " Бобов дол " по наложена глоба от Регионална инспекция за опазване на околната среда, която е доказана от Районнния съд в Дупница и с дефинитивно решение след обжалване от Административен съд - Кюстендил. (*Видеото е архивно)

Санкциите на централата за последните пет години за позволени нездравословни излъчвания при работа на блоковете към този момент възлизат на към 800 000 лв., осведоми.

Проверката е осъществена по сигнал на 20 март 2023 година Експерти на Регионална инспекция за опазване на околната среда – София открили мощно запрашаване на въздуха в региона на Големо село. To идвало от открит въглищен склад и от фигурата за предпазване на въглища, ситуирана до водоохладителните кули на централата каквато фигура има построена и в този момент с депонирани въглища и плява за гориво.

Според формирания Констативен протокол от инспекцията

оросителната система на открития склад не е работела, нито е имало подхванати ограничения за ограничение на излъчванията на прахообразни субстанции посредством усъвършенстване на изискванията за товарене и разтоварване посредством понижаване на височината на разтоварване, потребление на улеи, понижаване на размера на товарните действия, ограничение на дейностите при високи скорости и вземане предвид с посоката напразно или ограничение по различен подобаващ метод.

Кореспондентът на БНР в Кюстендил съобащва, че постоянно локалните хора по Разметаницa алармират за мощно запрашаване в региона на ТЕЦ-а. Въпреки, че е построен зелен пояс към терена и през лятото се прави постоянно водно оросяване, то е непредотвратимо, изключително при мощен вятър.

В вероятност централата може да мине на гориво газ и водород, тогава обстановката ще се усъвършенства доста, разясняват от управлението на сдружението.

Топлоелектрическа централа " Бобов дол " е кондензационна електрическа централа, която разполага с 3 енергийни блока с обща конфигурирана мощ от 630Мв. Основното гориво на най-големия производител на сила в Югоизточна България са кафяви и лигнитни въглища.

По-рано тази година беше ремонтиран трети блок на централата.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР