Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето
Гледката в зоната на страха край Плиска вечер е кошмарна, хора спят по пейките, а в случай че някой минувач дръзне да слезе по стълбите, бива атакуван
Районът към подлез „ Плиска “ в столицата, който в предишното се смяташе за един от най-оживените и влиятелни квартали на София, последователно се трансформира в територия под контрола на улични банди, наркозависими и маргинални групи. Живеещите наоколо жители са изправени пред всекидневен тормоз и действителна опасност за сигурността си, а прекосяването през подземното оборудване след настъпването на тъмнината към този момент е въпрос на хазарт с живота. Пред Нова телевизия потърпевшите от набезите на наркомани и на бездомници, спящи по пейките, описаха истории, които може да бъдат употребявани като сюжет за филм на ужасите.
Кървав екшън с ножове измежду нощ
Чашата на търпението за локалната общественост преля след следващия тежък престъпен случай, при който двама мъже, въоръжени с ножове, нападнаха инцидентни пешеходци непосредствено в подлеза. Организираната незаконна група, която тероризира региона, наброява към 20 души. Те се събират на тумби към входовете и изходите на оборудването когато и да е на денонощието, като постоянно предизвикат кавги, грабежи и физическо принуждение.
Един от последните пострадали е столичанинът Калин, който описа в репортаж за предаването „ Здравей, България “ за ужаса, претърпян през миналия уикенд. Докато се прибирал късно вечерта с приятелката си, двойката била застигната от нападателна тайфа незабавно след излизането от подлеза. Нападателите извадили хладни оръжия против тях. Само с помощта на бързата реакция на мъжа, който почнал да вика с цяло гърло, нападателите се отдръпнали и случаят не приключил с проливане на кръв. По думите на Калин, обстановката се е влошила фрапантно през последните две години, като неналичието на съответно осветяване и проблемите с неограничените отпадъци в допълнение притеглят маргиналните субекти.
С приятелката ми изкарахме огромен шанс, тъй като там е такава тюрма, каквато и в Африка няма да видите, споделя мъжът.
Кварталът се трансформира в бедняшко гето
Възмущението измежду локалните поданици е голямо. Възрастна жена, която споделя, че живее в региона от 60 години, е безапелационна, че сходно безвластие в никакъв случай не е виждано в тази част на София. Според нея нападателите и самонастанилите се лица не са локални поданици. Повечето са млади, безработни хора, страдащи от тежки зависимости към алкохол и опиати.
Майка от квартала описа, че пространството зад блоковете е окупирано от просяци и клошари, които спят по пейките в близкия парк, а под прозорците на хората постоянно избухват всеобщи побоища. „ Опасно е даже да стигнем до домовете си, камо ли да отглеждаме децата си умерено тук “, споделя тя през сълзи. Проблемът е ескалирал лавинообразно през последната половина година, макар многократните опити на жителите да потърсят подпомагане от локалната власт.
Административно изтощение и опасност за цивилен протести
Реакцията на районната администрация, представена от Нова телевизия, обаче показва цялостно изтощение. От кметството признават, че нямат пълномощия за директна физическа интервенция. Единствената мярка, която служителите са подхванали досега, е била демонтирането на част от пейките към подлеза с вярата да разпилян тълпите.
Това неуместно деяние обаче срещна остра рецензия от страна на пострадалите столичани. Според тях премахването на пейките просто мести тумбите в междублоковите пространства и входовете на кооперациите, трансформирайки ги в безвъзмездни зони за нощувка на бездомници. Жителите на региона са безапелационни: в случай че Първо районно ръководство на Министерство на вътрешните работи и общината не провеждат непрекъснати денонощни патрули и не върнат сигурността по улиците, хората ще излязат на всеобщи цивилен митинги и ще блокират основни софийски булеварди.
Районът към подлез „ Плиска “ в столицата, който в предишното се смяташе за един от най-оживените и влиятелни квартали на София, последователно се трансформира в територия под контрола на улични банди, наркозависими и маргинални групи. Живеещите наоколо жители са изправени пред всекидневен тормоз и действителна опасност за сигурността си, а прекосяването през подземното оборудване след настъпването на тъмнината към този момент е въпрос на хазарт с живота. Пред Нова телевизия потърпевшите от набезите на наркомани и на бездомници, спящи по пейките, описаха истории, които може да бъдат употребявани като сюжет за филм на ужасите.
Кървав екшън с ножове измежду нощ
Чашата на търпението за локалната общественост преля след следващия тежък престъпен случай, при който двама мъже, въоръжени с ножове, нападнаха инцидентни пешеходци непосредствено в подлеза. Организираната незаконна група, която тероризира региона, наброява към 20 души. Те се събират на тумби към входовете и изходите на оборудването когато и да е на денонощието, като постоянно предизвикат кавги, грабежи и физическо принуждение.
Един от последните пострадали е столичанинът Калин, който описа в репортаж за предаването „ Здравей, България “ за ужаса, претърпян през миналия уикенд. Докато се прибирал късно вечерта с приятелката си, двойката била застигната от нападателна тайфа незабавно след излизането от подлеза. Нападателите извадили хладни оръжия против тях. Само с помощта на бързата реакция на мъжа, който почнал да вика с цяло гърло, нападателите се отдръпнали и случаят не приключил с проливане на кръв. По думите на Калин, обстановката се е влошила фрапантно през последните две години, като неналичието на съответно осветяване и проблемите с неограничените отпадъци в допълнение притеглят маргиналните субекти.
С приятелката ми изкарахме огромен шанс, тъй като там е такава тюрма, каквато и в Африка няма да видите, споделя мъжът.
Кварталът се трансформира в бедняшко гето
Възмущението измежду локалните поданици е голямо. Възрастна жена, която споделя, че живее в региона от 60 години, е безапелационна, че сходно безвластие в никакъв случай не е виждано в тази част на София. Според нея нападателите и самонастанилите се лица не са локални поданици. Повечето са млади, безработни хора, страдащи от тежки зависимости към алкохол и опиати.
Майка от квартала описа, че пространството зад блоковете е окупирано от просяци и клошари, които спят по пейките в близкия парк, а под прозорците на хората постоянно избухват всеобщи побоища. „ Опасно е даже да стигнем до домовете си, камо ли да отглеждаме децата си умерено тук “, споделя тя през сълзи. Проблемът е ескалирал лавинообразно през последната половина година, макар многократните опити на жителите да потърсят подпомагане от локалната власт.
Административно изтощение и опасност за цивилен протести
Реакцията на районната администрация, представена от Нова телевизия, обаче показва цялостно изтощение. От кметството признават, че нямат пълномощия за директна физическа интервенция. Единствената мярка, която служителите са подхванали досега, е била демонтирането на част от пейките към подлеза с вярата да разпилян тълпите.
Това неуместно деяние обаче срещна остра рецензия от страна на пострадалите столичани. Според тях премахването на пейките просто мести тумбите в междублоковите пространства и входовете на кооперациите, трансформирайки ги в безвъзмездни зони за нощувка на бездомници. Жителите на региона са безапелационни: в случай че Първо районно ръководство на Министерство на вътрешните работи и общината не провеждат непрекъснати денонощни патрули и не върнат сигурността по улиците, хората ще излязат на всеобщи цивилен митинги и ще блокират основни софийски булеварди.
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ




