Гешев сезира Урсула фон дер Лайен и евроинституциите за отказа на Сърбия да задържи издирваните от „Нексо“
В писмата се показва, че в Софийската градска прокуратура (СГП) е формирано и се води досъдебно произвеждане за извънредно тежки трансгранични престъпни закононарушения, свързани с проведена незаконна група за пране на пари, данъчни закононарушения и компютърни измами и породени вреди в разнообразни страни.
Групата е работила от началото на 2018 година до 12.01.2023 година на териториите на Република България, Обединено кралство Англия и Северна Ирландия, Швейцарската конфедерация и Каймановите острови. До момента в хода на осъществените дейности по следствието са събрани доказателства, от които се открива, че са реализирани редица преводи за да бъде избегне санкционният режим, натрапен във връзка с Руската федерация.
По досъдебното произвеждане в качеството на обвинени са привлечени четири лица, измежду които К.К. и А.Т. Спрямо двамата са издадени Европейски заповеди за арест.
На 04.04.2023 година от Дирекция „ Международно оперативно съдействие “-МВР прокуратурата е известена, че двете лица са оповестени за интернационално търсене в Шенгенската осведомителна система с въведен сигнал по член 26 от Регламент /ЕС/ 2018/1862 на Европейския парламент и на Съвета, а също и по канала на Международната организация на престъпната полиция – Интерпол.
На 07.04.2023 година посредством Дирекция “МОС “ – Министерство на вътрешните работи е получена информация от националното бюро на Интерпол в Белград, че двамата обвинени К.К. и А.Т. са пристигнали на 06.04.2023 година в 23,05 ч. на летището в Белград, Република Сърбия, с полет от Дубай, Обединени арабски емирства. Същия ден на съображение на Европейската спогодба за екстрадиция са изпратени незабавно посредством Интерпол и до сръбските управляващи преводи на сръбски език на молбите за оповестяване за интернационално търсене и краткотрайно задържане на обвинените. Още на 07.04.2023 година по факс е получено известие от Генералния секретариат на Интерпол, че документите са получени.
В писмото на основния прокурор Иван Гешев се показва, че Република Сърбия не е изпълнила задължението по чл.16, т.3 от Европейската спогодба за екстрадиция и не е подхванала незабавни дейности за краткотрайно задържане на търсените лица и незабавното известяван на България за резултата от изпратените молби до сръбските управляващи във връзка с обвинените К.К. и А.Т. Така на търсените лица е разрешено да избегнат наказателна отговорност в България.
„ Случаят е невиждан, до момента подобен проблем с несъблюдение на интернационален контракт в региона на наказателното право не е открит в нашата процедура “, написа в писмото.
В него основният прокурор Иван Гешев насочва искане да бъде инициирана в незабавен порядък процедурата на разрешаване в дух на другарство на зародилите усложнения по приложението на Европейската спогодба за екстрадиция.