Главният архитект на София Здравко Здравков е издал виза за

...
Главният архитект на София Здравко Здравков е издал виза за
Коментари Харесай

Телефонната палата в София ще стане хотел

Главният проектант на София Здравко Здравков е издал виза за планиране за преустройството на някогашната Телефонна палата на ул. " Гурко " в хотел, демонстрира регистърът на Направление " Архитектура и градоустройство " в Столична община, написа " Сега ".

 

Сградата се намира на територията на регион " Средец " в идеалния център на столицата. В момента предназначението й е " за многофунционално публично обслужване ", а след смяната към това ще се прибави " с хотел ". Както е известно, няколко години палатата бе благосъстоятелност на компания на предприемача Васил Божков, който получи позволение за превръщането й в музей, в който да бъде експонирана сбирката му от антични предмети. В началото на тази година стана ясно, че синдикът на оповестената в неплатежоспособност компания на Божков е продал актива й на сдружение на Георги Папазки. Той е прочут като един от притежателите на хазартния букмейкър " Уинбет ", прочут с рекламите си с Христо Стоичков, Димитър Рачков и Горан Брегович.

Издадената от Здравков виза разрешава на притежателя на Телефонната палата да преустрои подпокривното пространство и да го трансформира в мансарден етаж с " използваема тераса ". Подобно позволение за смяна получи и Божков през 2019 година Тъй като постройката е монумент на културата, планът би трябвало да бъде координиран с Министерството на културата. Според щемпел върху визата за планиране това един път се е случило преди 6 годни, като в текста на новата виза се споделя, че " преди одобряването на капиталовия план актуалната виза би трябвало да се съгласува от МК ".

През 2017 година Васил Божков купи постройката от " Виваком " за 33,8 млн. лева посредством сдружение на хазартната си компания “Ню геймс ”. След това от " Нове холдинг " оповестиха, че „ придобиването на постройката, която е неделима част от културното завещание на столицата, е началото на капиталовите ни планове за развиване в тази посока. Телефонната палата ще бъде дом на неповторими експонати и сбирки в региона на изкуството и международното културно-историческо завещание “.

През 2020 година обаче " Ню геймс " разгласи банкрут, откакто страната ѝ лиши лиценза за лотарийни игри поради неплащането на близо 700 млн. лв. такси и налози. Тогава бе наложена и забрана за предписание с Телефонната палата.

В края на март т.г. " Медиапул " заяви, че предприемачът Георги Папазки купува зданието за 22 млн. лева от компанията в разпродажба, благосъстоятелност на банкрутиралата " Ню Геймс ". В публично удостоверение за договорката се споделяше още, че покупката е осъществена " след заличаването на четири възбрани, наложени от страната, " с утвърждението и под надзора на способния български съд в намерено произвеждане по неплатежоспособност и разпродажба на предходния притежател и съгласно напътствията на синдика ".

След това от новия притежател на палатата- сдружението “ГПП Мениджмънт ”, прецизираха, че ще укрепят структурата, тъй като сега тя не отговаряла на актуалните противоземетръсни правила, а също така от години постройката била без поддръжка и рискова. Според известието желанията на новия притежател са палатата да се трансформира в многофункционална постройка, като в същото време се резервира историческото ѝ лъчение.

Емблематичната за София постройка е основана през 1949 година по план на архитектите Станчо Белковски и Борис Йолов. Шестетажното здание е с обща повърхност от 17 401 кв.м.

 

 


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР