Глад е обхванал , като кризата се наблюдава почти навсякъде“.

...
Глад е обхванал , като кризата се наблюдава почти навсякъде“.
Коментари Харесай

СЗО: Глад е обхванал засегнатия от войната Судан

Глад е обхванал, като рецесията се следи „ съвсем на всички места “ . Това съобщи генералният шеф на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Адханом Гебрейесус в предаването „ Днес “ на „ BBC “, откакто посети страната.  Той посочи:

„ Ситуацията в Судан е доста тревожна… всеобщото разселване – в този момент то е най-голямото в света, и, несъмнено, гладът. “

Д-р Тедрос заяви, че 12 милиона души към този момент са разселени , и добави, че вниманието на международната общественост към Судан е „ в действителност едва “ и расата е фактор.

Хиляди хора са убити , откогато през април 2023 година избухна революция сред суданската войска и паравоенните Сили за бърза поддръжка (СБП).

„ Представете си: опустошения, разселване, заболявания на всички места, а в този момент и апетит “ , обрисува доктор Тедрос пред „ BBC “.

Той сподели, че неотдавна е посетил лагер за вътрешно разселени хора и болница в Судан.

„ Там виждате доста деца, измършавели до кожа и кости. “

Близо 25 милиона души – половината от популацията на Судан – „ се нуждаят от поддръжка “, акцентира доктор Тедрос. Той посочи, че Судан „ не получава вниманието, което заслужава “ , а подобен е казусът и с други скорошни спорове в Африка . И добави:

„ Мисля, че тук в играта е включена расата. Това е, което усещам в този момент. Вече виждаме модела. “

Д-р Тедрос, който е израснал по време на войната в Етиопия , съобщи:

„ Особено в Африка мисля, че вниманието е доста, доста едва. “

И добави:

„ Това е най-тъжното, тъй като го виждате неведнъж, освен в Судан. “

Ръководителят на СЗО  си спомня:

„ Познавам миризмата на войната, облика на войната, звука на войната. От това мога да схвана по какъв начин тя влияе на другите и си припомням по какъв начин майка ми се молеше да оцелея ден за ден – когато растях, оцеляването денем беше огромно нещо, виждам същото нещо в Судан и Газа. “

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 година доктор Тедрос съобщи, че светът не отделя „ еднообразно внимание на черните и белите животи “ . Тогава той посочи, че единствено дребна част от помощта, предоставена на Украйна, е била предоставена за други филантропични рецесии, като Тигра в Етиопия, Йемен, Афганистан и Сирия не са получили същото отношение.

Д-р Тедрос прикани водещите медии да отделят повече внимание на Судан , като дефинира обстановката там като „ покруса “ .

През август подкрепяна от Организация на обединените нации експертна комисия разгласи апетит в лагер, в който са настанени към 500 000 разселени хора, покрай обсадения град Ел-Фашер в Дарфур, един от най-засегнатите от спора райони. Ръководителят на суданската войска, военачалник Абдел Фатах ал-Бурхан, и ръководителят на RSF, Мохамед Хамдан Дагало , взаимно направиха прелом през 2021 година, само че по-късно се разминаха и в последна сметка потопиха Судан в революция предходната година.

Обединените арабски емирства (ОАЕ) са упреквани, че поддържат RSF с пари и оръжие – което те отхвърлят – до момента в който за Саудитска Арабия се твърди, че има тесни връзки със суданското държавно управление.

Различните старания за ходатайство , положени с посредничеството на Саудитска Арабия и Съединени американски щати , не съумяха да сложат завършек на спора. 

Русия усилва числеността на армията до 1,5 млн. военнослужещи

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР