Георги Колев има над 20 години опит като журналист и

...
Георги Колев има над 20 години опит като журналист и
Коментари Харесай

Георги Колев: Обучението в DISCORDIA изгражда едни от най-добрите шофьори в Европа

Георги Колев има над 20 години опит като публицист и авто редактор. В края на 2023 година се причислява към екипа на DISCORDIA , където оглавява отдела " Обучение на водачи " и Академията за водачи без опит. Днес е в основата на някои от най-иновативните стратегии за образование и развиване на млади водачи в България. Вярва, че систематичната поддръжка и персоналната мотивация построяват същинските експерти на пътя. 

Георги споделя повече за опциите, които компанията дава на професионалните водачи без опит.

Г-н Колев, какви провокации стоят пред хората, които желаят да станат професионални водачи, и по какъв начин DISCORDIA им оказва помощ да ги преодолеят?

Най-голямото предизвикателство е неналичието на опит. Много компании не оферират образование и чакат подготвени фрагменти. DISCORDIA сътвори Академията за водачи без опит точно с тази цел – да дадем късмет на стимулирани хора да се развият професионално с поддръжка от най-хубавите в сектора. Обучението е основано на над 30-годишния ни опит и е изцяло гратис. След началния стадий курсистите получават заплащане. Създадохме и Мобилна академия , която обикаля страната и улеснява достъпа до знанията ни. Шофьорите на камиони, които излизат от нашата система, постоянно се показват по-добре от водачи с предходен опит в други компании, тъй като сме вложили в тях целеустремено и практично образование.

Как тези стратегии оказват помощ за решение на казуса с дефицита на професионални водачи в България?

Недостигът на водачи на камиони е сериозен проблем в цяла Европа. До 2028 година се чака да има над 745 000 незаети позиции. Професията не е лесна, само че е една от най-високо платените. Академията на DISCORDIA не може да реши този проблем сама, само че е сериозна стъпка в вярната посока. Обучаваме хора без опит и им даваме действителен късмет да станат професионални водачи. Тя запълва празнината сред шофьорската брошура и действителната работа.

DISCORDIA е компания, която пораства бързо и има упоритостта да е измежду топ 10 в Европа. За нас Академията е стратегически инструмент, който обезпечава нови фрагменти, готови по нашите високи стандарти. Част от тях избират различен път по-късно, само че доста се връщат. Това ни демонстрира, че вършим нещо стойностно освен за нас, а за целия отрасъл.

Как протича образованието, какъв брой време трае, какви модули включва и каква е ролята на менторите? Освен механически умения, развиват ли се и други компетентности?

Обучението в Академията на DISCORDIA е разграничено на два съществени стадия. Първият е тридневен и включва теоретична и практическа подготовка. Не използваме симулатори, всичко се случва на полигона и на пътя, както е в действителна среда. Обхваща също и цифровите принадлежности, с които работим, както и на практика препоръки за самото пътешестване.

Вторият стадий е с наставник, умел водач, минал специфична подготовка за образование. С него те пътуват по действителни курсове, с цел да усвоят специалността в практическа среда и да се научат по какъв начин да бъдат независими, уверени и виновни водачи. Когато менторът реши, че претендентът е подготвен, той поставя изпит и в случай че го премине сполучливо, става част от екипа ни. Освен механически умения развиваме и професионално държание, по какъв начин да се държат с клиенти и по какъв начин да реагират в сложни обстановки.

Колко души са минали през Академията до момента? Имате ли образци за хора, които са почнали от Академията и към този момент са се осъществили сполучливо в компанията?

От основаването си в края на 2023 година досега сме обучили над 600 души. Над една трета от тях понастоящем работят в DISCORDIA и сме изключително горди от обстоятелството, че те са от най-хубавите ни водачи. Победителят в последното издание на нашето вътрешно съревнование " Top Driver Cup " е възпитаник на компанията и към този момент е наставник. Друг наш ученик беше разгласен за най-хубав водач в Европа за 2024 година в годишната конкуренция на интернационалните професионални водачи, проведена от най-голямата световна мрежа за товарни транспорти Transporeon. Това демонстрира, че подготовката ни основава експерти на най-високо равнище.

Какви придобивки и преимущества оферирате на новопостъпилите водачи?

Работим с най-модерния автопарк и влекачи от последно потомство на Volvo, Scania, MAN и DAF, с всички системи за сигурност. Средната възраст на автопарка е година и половина. Спазваме прецизно регламента за работно време, караме главно по автомагистрали, осигуряваме платени паркинги и 24/7 Център за обслужване на водачи. Назначаването е извънредно улеснено с сключване на контракт по телефона, цялостен инструктаж и настаняване в хотел преди първия курс. Осигуряваме и безвъзмезден паркинг за персоналните коли по време на курс. В общи линии DISCORDIA почита и цени високо своите професионални водачи, по тази причина и цялата организация на дейностите в компанията е насочена към тях.

Какви са дълготрайните цели на DISCORDIA в поддръжка на експертите в бранша? Планирате ли разширение на стратегиите или нови формати на образование?

Целта ни е водачите без опит да виждат в DISCORDIA своето бъдеще. Планираме разширение на флота си, което значи, че ще са ни нужни още доста нови професионални водачи. Академията продължава да се развива посредством прибавяне на нови модули и надграждане на програмата съгласно потребностите на учениците и събраната противоположна връзка. Целта е ясна – да създадем най-хубавите професионални водачи в Европа.

Какво Ви стимулира да се занимавате с тази задача: да откривате, обучавате и подкрепяте новото потомство водачи?

Професията водач на камион е тежка, виновна и от решаващо значение за стопанската система, само че постоянно остава недооценена от хората. Мотивацията ни е да изградим нов, положителен имидж, който тя заслужава. Вярвам, че с вярна подготовка и публично самопризнание можем да върнем уважението към тази специалност. Без професионалните водачи светът безусловно стопира. Затова нашата задача е освен да образоваме, а и да променяме настройките към този труд.

Какво бихте споделили на човек, който се колебае дали да избере специалността на водач на камион?

Няма да му кажа, че е елементарно. Както всяка специалност и тази на интернационалния водач е цялост от позитиви и негативи. Но в случай че човек припознае тази работа като своя път, ще получи едни от най-високите хонорари на пазара, сигурност и непоклатимост. DISCORDIA ще е до него от първите стъпки до професионалното му израстване.
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР