Георг Фридрих ХенделКомпозитор /1685 - 1759/Произход: Хале (Бранденбург, Прусия), син

...
Георг Фридрих ХенделКомпозитор /1685 - 1759/Произход: Хале (Бранденбург, Прусия), син
Коментари Харесай

Георг Фридрих Хендел, пред когото Бетовен сваля шапка

Георг Фридрих Хендел
Композитор /1685 - 1759/

Произход: Хале (Бранденбург, Прусия), наследник на фамозен бръснар и врач с процедура в няколко владетелски двора

Образование: самообучаващо се дете талант, уроци по музикална комбинация и клавирна техника при органиста Фридрих Захов; учи право, само че го изоставя поради музиката

Прочут с: ораторията „ Месия “, трите сюити „ Музика на водата “, създател на 42 опери, 29 оратории, над 120 кантати, 16 концерта за орган

Признание: един от водещите европейски композитори от епохата на Барока

През 1969 година умира Джак Керуак , създател на фамозния разказ „ По пътя “ . В тежката си меланхолия той седи в креслото си, пие уиски, гледа телевизия без тон, а по уредбата в дома му мощно звучи „ Месия “ - ораторията на композитора от ХVІІІ век Георг Фридрих Хендел .

Два века по-рано това тричасово музикално произведение има смисъла, което рок операта на Андрю Лойд Уебър „ Исус Христос суперзвезда “ носи за хората през днешния ден. „ Месия “ е сътворена като същинска икона за тогавашното общество, което възприема съществено облика на Месията.

Хендел живее като суперзвезда на епохата си. Критиците му настояват, че е егоистичен, недодялан и нахален, поклонниците – че е почтен, великодушен и доброжелателен. Освен като композитор и диригент, той печели пари и като импресарио на оперни звезди, съсобственик и управител на оперни театри, състезател на борсата.

Макар най-малко два пъти да афишира банкрут, Хендел постоянно връща отговорностите си към кредиторите и поддържа висок стандарт на живот.

Хендел е първият композитор в света, за който е писана биография. И първият с повдигнат монумент приживе. Част от живота му е обществена и ексцентрична, другата е скрита и цялостна със загадки.

Но няма мистерия във връзка с музиката му – тя е в действителност безсмъртна.

Прочутият химн на Хендел „ Свещеникът Задок “ има библейска основа - също като „ Месия “ и огромна част от останалите произведения на композитора.

Днес това произведение е известно като химн на Шампионската лига по футбол. Маестрото обаче го съчинява не за актуалните ентусиасти, а за коронацията на британския крал Джордж ІІ през 1727 година Оттогава „ Задок “ звучи и при всяка коронация на английски монарх.

Именно драматизмът и съвършенството на могъщите хорове, присъщи за „ Задок “, са измежду най-големите приноси на Хендел в международната музикална история. Но да не забравяме, че същият този гръмък и мощно трагичен композитор може да бъде - и непрекъснато е - в същото време мирен и поетичен.

През 1685 година в Германия се раждат двама музикални гении - Йохан Себастиан Бах и Георг Фридрих Хендел. Те в никакъв случай не се срещат, само че геният Бах написа за гения Хендел: „ Понякога не мога да си показва по какъв начин е кадърен с толкоз елементарни средства да изрази толкоз комплицирани неща “.

Бащата на Хендел, велможа бръснар и хирург, пък не може да си показа, че синът му може да учи друго, с изключение на право. Музикалният гений на Георг прелива още от детска възраст, само че не среща поддръжка в фамилията. На младия Хендел даже са наложени тежки забрани да свири. Той обаче вмъква на тавана дребен клавикорд и свири, когато всички спят.

Веднъж инцидентно сяда на органа в една черква. Чува го херцогът, хваща татко му за врата и го кара да обещае, че ще обезпечи музикално обучение на сина си.

Хендел учи комбинация и клавирна техника при органиста Фридрих Захов. На 12 години композира първите си произведения, а на 13 свири пред пруския крал Фридрих І.

На 17 Хендел към този момент е органист, а на 18 е в операта в Хамбург , където заляга над клавесина и цигулката. На 20 слага и първата си опера - „ Алмира “ , последвана от „ Нерон “ , „ Дафне “ и „ Флориндо “ .

В Хамбург Хендел има рисково премеждие. При зрелище на операта „ Клеопатра “ се постанова диригентът да изсвири една партия на клавесина. Тогава той дава палката на Хендел, който след това отхвърля да отстъпи мястото назад. Стига се до двубой, а Хендел е избавен от огромното копче на палтото си.

Приключенията на композитора не престават и в Италия . Там Хендел се среща с доста хора, в това число либретиста Антонио Салви , с който работи.

В Рим Хендел написа църковна музика, кантати и пасторали, само че във Флоренция , с операта „ Агрипина “ кара публиката да полудее по „ нашия безценен саксонец “.

Заради тази популярност през 1710 година електорът на Хановер прави Хендел велможа капелмайстор. Композиторът приема, само че при изискване, че има опция да употребява отпуск за неопределен срок. Причината е, че възнамерява пътешестване до Англия . Успява да замине. Но не помни да се върне.

В Лондон Хендел жъне извънреден триумф и даже става английски жител. Още с идването си той показва операта „ Риналдо “ със популярната песен „ Нека да рева “ . Някои споделят, че творбата е намек за това, че Хендел може би е хомосексуален.

В Англия композиторът дружи с благородници, известни с хомосексуалната си ориентировка. Той в никакъв случай не се дами, а известната му връзка в Италия с 16 години по-възрастната певица Витория Таркини се изяснява като опит на неориентирания юноша. Няма твърди данни за любовния живот на Хендел, тъй че музиката му споделя всичко, което бихме могли да знаем.

Прочутата Хенделова сюита „ Музика на водата “ е обвързвана с друга любопитна история. Когато Хендел отива в Англия, на трона е Кралица Ана. Тя обожава музиката му, само че умира и през 1717 година на трона застава Джордж І .

Това е същият електор на Хановер, от който тогавашният капелмайстор Хендел си потегля, без да изясни за какво.

Новият крал е извънредно неудовлетворен. За да завоюва благоволението му още веднъж, Хендел композира „ Музика на водата “. Сюитата се извършва в продължение на три нощи на брега на река Темза в наличието на краля, придворните и доста задгранични посетители.

Също като Бах, с напредването на възрастта Хендел губи зрението си. От катаракта ги лекува един и същи британски лекар шарлатанин, а след интервенцията и двамата ослепяват още повече. Освен това на 65 Хендел претърпява тежък случай с карета, получава и лек инсулт.

Болестите се натрупат на 74 -годишна възраст музикалният талант си отива. Погребан е с държавни почести в Уестминстърското абатство. Друг музикален талант - Бетовен , споделя по адрес на Хендел: „ Бих свалил шапка и коленичил пред неговия гроб. “

* Становищата, изказани в рубриката, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР