Г-н Радев не е в час с политическите процеси в

...
Г-н Радев не е в час с политическите процеси в
Коментари Харесай

Асен Василев се скара на Радев и Борисов и в отсъствие на Денков внесе данъчни закони

" Г-н Радев не е в час с политическите процеси в страната. Ако сте следили, последните 2 седмици имаше много огромно напрежение партиите, всяка партия се бори за нейния електорат и метода, по който вижда придвижването на страната напред. Единственото общо е, че гледаме да имаме естествена европейска страна, а не да гледаме на Изток към Москва ".

 

Това съобщи на брифинг финансовият министър Асен Василев след съвещанието на Министерския съвет, ръководено от него в отсъствието на премиера Денков и вицепремиера Габриел, които са в Израел в отговор на думите на Радев:   " И в сглобката си нямат доверие, само че са се стиснали крепко един за различен, в името на оцеляването ".

Асен Василев посочи, че ПП-ДБ на балотажа печели в няколко основни града.

" Хората съумяха да изберат кметове, които да работят за подобряването на техния град. В разнообразни градове това са представители на разнообразни политически сили. ПП-ДБ на балотажа печели в няколко основни града - София, Варна, Благоевград, Пазарджик. Това демонстрира, че една огромна част от българските градове са предпочели да трансформират досегашния си модел на ръководство ", добави Асен Василев, представен от Българска национална телевизия.

На изключително съвещание в отсъствието на премиера Денков Министерският съвет одобри пакета от данъчни закони, които да бъдат изпратени към Народното събрание.

 

По мотив бележката на водача на ГЕРБ Бойко Борисов, който в деня на изборите съобщи, че ГЕРБ не е осведомен с измененията, а Василев си привиква съвещание, без да знаят, Василев отговори: „ Пакетът с данъчните закони не е незнаен на неговата политическа групировка, той беше оповестен в края на септември, един месец заставам на публично разискване.Редица организации дадоха оферти за промени, има доста оферти от Националното сдруение на общините, които внасяме от тяхно име. Последната преценка за законите постоянно е била на Народното събрание ".

" Така че още този четвъртък да бъдат прегледани в Комисията по бюджет и финанси. След приемането на данъчните закони ще бъде закрепена изцяло и приходната част на бюджета и Народното събрание ще може да одобри и бюджета преди края на годината ", сподели още Асен Василев.

Нулевата ставка на хляба ще се резервира доникъде на 2024 година, а ДДС-то на ресторантьорите остава на 9%, само че при избрани условия, съобщи още Асен Василев, представен от " Фокус ".


" Нулевата ставка важи доникъде на 2024 година. Това остава там, няма промени. Що се отнася до ставката на ресторантьори и хотели, получихме много оферти от техните организации - да се се вкарат постерминали за всички заведения - 2, 3, 4 звезди, единствено за най-малките да бъдат освободени, да се заплащат заплатите по банков път в 2, 3, 4, 5 звезди, да има минимални ставки за личен състав, които са наложително по-високи от минималната заплата, за най-нископлатените длъжности стартират от 1000 лв. и вървят нагоре, което да изсветли трудовите контракти.

Ако всичко това бъде признато, тогава 9%-те могат да останат като краткотрайна мярка, защото хазната ще събере повече средства, в сравнение с през Данък добавена стойност. Ако не бъде признато, поддържаме 20-те%, т.е. изборът е на Народното събрание дали да го одобри, или не ", съобщи Василев.

За ресторантьорите

" Всички, които са под 100 000 лв., минават на патентен налог. Техните доходи от налог облага отиват в общината, които по този начин или другояче управляват броя маси и всичко останало. По този метод общините ще имат спомагателен източник на доход ", сподели той.

По думите му данъчните закони, които се внасят, са уравновесени и отразяват настояванията на браншовите организации и сдружения.

“Има редица оферти, които ние като вносител, внасяме в Народното събрание от тяхно име (бел. от ред. - организации и сдружения). Смятаме, че има задоволително уравновесени оферти ", съобщи Василев.

Той изясни, че още този четвъртък те ще могат да бъдат прегледани на първо четене в Бюджетната комисия на Народното събрание.

За бюджета

" Инфлацията е заложена на 4,8%. Предвиденият недостиг е 3%. 3,2% действителен растеж на брутния вътрешен артикул. Догодина чакаме БВП от 205 милиарда лв. ", съобщи Василев.

Той изясни, че незабавно, откакто бъдат признати бюджетните закони, Министерският съвет, ще внесе бюджета в Народното събрание.

 

По мотив противоречивото предложение за облагане с патентен налог на гъбарите, Василев заяви, че имали среща с сектора и се предлага компромисно решение. „ Що се отнася до това Национална агенция за приходите да споделя дали един цивилен контракт е затулен трудов контракт, това постоянно е било допустимо до едно решение на Върховен административен съд, който сподели, че Национална агенция за приходите не е вписана в закона. Това към този момент е направено, тъй че не вкарваме нови условия и не виждам аргументи за терзания ", разяснява той друго оспорваната концепция да се анулират нормативно приетите разноски при част от гражданските контракти.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР