- Г-жо Василева, Вие отново сте кандидат за депутат на

...
- Г-жо Василева, Вие отново сте кандидат за депутат на
Коментари Харесай

Ивелина Василева: Няма как да се развива туризъм, ако унищожим природата |

- Г-жо Василева, Вие още веднъж сте претендент за народен представител на ГЕРБ от Бургас, една от областите с най-силен летен туризъм. Тази година поради пандемията се чака сложен сезон, може би още по-проблемен от миналогодишния. Какво е решението? Как може да се избави туризма по южното Черноморие?

- Ковид пандемията сложи пред невиждано тестване целия свят, мощно засегна и туризма. Един от главните уроци на 2020 година е нуждата от гъвкави реакции на всички равнища. Субсидирането за всяка продадена самолетна седалка с по 35 евро е мярка, адресирана към туроператори, които употребяват превозвачи за чартърни линии до България за туризъм. Механизмът сподели положителни резултати и по тази причина разумно продължава и през тази година с повишен бюджет.

Туризмът е характерен бизнес, който е от основно значение за Черноморския район. Бургас даде добър образец предходната година с създаването на автентичен артикул – така наречен тематични уикенди. Бизнесът бе подкрепят с разнообразна стратегия от общината – необятна листа от културни и спортни събития, кулинарни начинания, атракции.

Заедно като нация можем да променим отрицателните прогнози за идния сезон и по различен метод – като изберем нашето море за почивка през лятото. През 2020 година доста българи избраха Южното Черноморие пред други конкурентни дестинации, уповавам се тази наклонност да се резервира и в този момент.

Като депутат от Бургас и като сегашен претендент се усещам ангажирана в търсенето на решения за подкрепяне на този основен бранш на стопанската система ни.

- Пандемията имаше и леко отрезвяващ резултат върху презастрояването по морето, само че към момента се появяват „ подпорни “ хотели и нови бетонни комплекси в последните девствени места по крайбрежието. Като експерт по екология по какъв начин мислите, че може да се реализира баланс сред опазването на природата и инвеститорския интерес?

- Според мен решението не е нито в консервацията, нито в безогледното асимилиране на територии и плътното застрояване. Трябва да намерим салдото и да създадем допустимо развиването с грижа за природата. Аз съм морски човек и ме боли, че към този момент са единствено хубав спомен от детството ми някои от най-прелестните девствени места на юг от Бургас. През миналите години, изключително в първите години на прехода, станахме очевидци на доста безобразия по черноморското крайбрежие. Както съм казвала и преди, по този начин наречената подпорна стена на Алепу също е безсрамие. Мисля, че даже и тези, които се водят единствено от икономическия интерес към този момент осъзнават, че няма по какъв начин да се развива туризъм, в случай че унищожим най-ценното, поради което туристите идват на нашето Черноморие – красивата природа и чистото Черно море.

- Какви ще са ви главните цели, които ще поемете към жителите на Бургаска област, в случай че бъдете определена да ги представлявате в идващото Народно заседание?

- Продължавам да работя за зеленото развиване на Бургас и района, за чисти води, чист въздух, чиста природа и чисто Черно море. Ще има нови вложения във ВиК инфраструктура, като фокусът към този момент е и върху по-малките обитаеми места. Нашите цели са реалистични и изпълними. Това не са единствено обещания, по плановете към този момент се работи. Както постоянно до момента представихме пред съгражданите си нашата районна стратегия, с която поемаме съответни задължения за идващия мандат. Тя включва построяването на университетска детска болница с теоретичен център в гр.Бургас, с което ще осигурим най-хубавите здравни грижи за децата. Предвиждаме нов старт на програмата за саниране, както и по-добра съгласуваност и бърз достъп на хората до регионалния център с четирилентовите пътища „ Бургас – Айтос ”, „ Бургас – Средец ”, „ Бургас – Царево ” и „ Бургас – Малко Търново ”. За привличане на вложения и повече работни места ще развиваме нови индустриални зони за чисти производства.

- По отношение на пречиствателните станции по Черноморието през последните години бе направено доста, само че към момента проблем има в много обитаеми места. Как може да се форсира този развой?

- Промените са факт. Те са плод на усърдната ни работа през последните години, само че би трябвало да продължим. Само преди две седмици Европейската комисия утвърди най-мащабния за страната ни план. Той обгръща тринадесет обитаеми места в област Бургас – Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско, Обзор, Айтос, Карнобат, Царево, Китен, Черноморец, Сарафово и Лозенец. Проектът се извършва от ВиК-Бургас. Предвижда създаване и реорганизация на 165 км водопроводна и 96 км канализационна мрежа, Ще бъде построена една нова пречиствателна станция в Карнобат и реконструирани три други – Бургас, Меден Рудник и Обзор. Ще бъдат актуализирани и станциите за питейна вода на язовирите Камчия и Ясна Поляна. Допълнителният брой еквивалент поданици, присъединени към канализационна система и пречиствателна станция след плана ще бъде над 52 хиляди. Първият стадий към този момент е в ход и следва да стартира действителното осъществяване на строителните действия. Този план ще докара до понижаване на водните загуби, ще обезпечи по-добро качество на питейната вода и филтриране на отпадъчните за по-чиста природа и по-чисто море.

- Някои от политическите партии употребяват „ Зелената договорка “ като чучело. Според вас има ли късмет България да се възползва задоволително добре от опциите, които тя дава?

- Темата за климата е съществено предизвикателство. Само преди няколко дни излязоха данните от социологическо проучване, които демонстрират, че 85% от българите считат, че климатичните промени и световното стопляне са проблем от изключителна значимост. Това изисква открит диалог в обществото за метода, по който да се оправим и консенсус при набелязването на общи дейности. Зелената договорка е всеобхватната европейската тактика за напредък. Тя демонстрира по какъв начин да трансформираме метода си на живот и работа, на произвеждане и ползване, тъй че да живеем по-здравословно и да създадем бизнеса по-конкурентен и новаторски. Изправя пред компликации браншове като енергетика, тежка индустрия, превоз и селско стопанство, само че това са опасности, които ние ще превърнем във благоприятни условия. България има ясна позиция и държавното управление към този момент приготви националния План за възобновяване и резистентност. Подготвят се и проектите за обективен преход на районите, които са най-силно наранени от трансформацията. Финансовата поддръжка, която Европейския съюз обезпечава е късмет за развиването на стопанската система и опция за въвеждане на нови технологии, за поощряване на ресурсната успеваемост и чистата кръгова стопанска система. Това ще подкрепи освен ограничението на климатичните промени, прекъсването загубата на биоразнообразие и контрола на замърсяването, само че и възобновяване от следствията на пандемията, ускоряването на темпа на развиване и модернизирането на страната ни.

Избори 2021
Източник: offnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР