Формулата за следващото Народно събрание е 5+1 формации с парламентарно

...
Формулата за следващото Народно събрание е 5+1 формации с парламентарно
Коментари Харесай

Тренд: ГЕРБ 25.6%, ПП и ДБ 24.8%, ДПС 12.8 - ГРАФИКА

Формулата за идващото Народно заседание е 5+1 обединения с парламентарно посланичество.

Това демонстрира новото национално представително изследване на Изследователски център “Тренд ” по поръчка на “24 часа ”. Още преди формалното оповестяване на предизборната коалиция сред “Продължаваме смяната ” и “Демократична България ” “Тренд ” тества тяхно вероятно обединяване. На въпрос с авансово заложени варианти ГЕРБ и обединяването сред “Продължаваме смяната ” и “Демократична България ” са със сходна електорална поддръжка. ГЕРБ резервира минимално преимущество с по-малко от % пред предизборната коалиция. Партията на Бойко Борисов се употребява с поддръжката на 25,6% от гласуващите, до момента в който обединяването сред “Продължаваме смяната ” и “Демократична България ” с 24,8% от гласуващите.

Според данните предизборната коалиция съумява да събере електоратите на двете обединения и не се записва отлив в резултат на обединяването. Засега не се регистрира и бонус от него. В подредбата по-надолу не се следят структурни промени спрямо предходните няколко месеца.

Третото място остава за Движение за права и свободи с 12,8%. “Възраждане ” доближава равнища от 11,9% измежду гласуващите. Пета е Българска социалистическа партия с 8,9% от твърдо решените да отидат до урните на 2 април. Реални шансове за парламентарно посланичество резервира “Български напредък ” с 4% измежду гласуващите. Предизборната акция ще се окаже решаваща за партията на Стефан Янев.

На отдалеченост от парламентарната преграда, само че над 3% остава “Има подобен народ ”. Опцията “не поддържам никого ”, която ще участва и в самия избирателен ден, продължава да събира относително висок % (4,8%).

Оценката за работата на държавното управление и президента през февруари отчасти възвръща записания януарски спад. Първият месец в годината обичайно регистрира най-песимистични настройки най-много заради отминалите празници, упованията за по-студено време и по-високи сметки за комунални услуги.

През февруари 26% от българите дават позитивна оценка за работата на държавното управление, а 58% негативна. За президента 43% дават позитивна оценка, а 47% - отрицателна. Подкрепата и за двамата е по-висока с 4% спрямо януари.

Половин година след встъпването в служба на служебния кабинет на Гълъб Донев от Тренд са тествали и отношението към всеки един от служебните министри. Начело на класацията с най-положителна оценка и най-висока известност е министър-председателят Гълъб Донев (40%).

Първите петима министри с най-голям брой позитивни оценки са Весела Лечева (32%), Иван Демерджиев (31%), Крум Зарков (26%), Атанас Пеканов (25%) и Димитър Стоянов (24%). Те са и най-разпознаваемите лица от служебното държавно управление. След тях се подреждат Асен Меджидиев (21%), Росен Христов (20%), Лазар Лазаров (19%) и Иван Шишков (19%).

Останалите служебни министри са по-слабо разпознаваеми. Теренът на изследването стартира ден след встъпването в служба на новия министър на културата Найден Тодоров, който предстоящо към този момент е най-неразпознаваемото лице в кабинета.

От “Тренд ” вършат уточнението, че резултатите от електоралния въпрос не регистрират втория лист със глобени лица по закона “Магнитски ”, който беше оповестен на 10 февруари следобяд. Теренната работа на актуалното проучване е приключила на 11 февруари. /БГНЕС

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР