Фондовите индекси на най-големите западноевропейски страни предимно се покачваха в

...
Фондовите индекси на най-големите западноевропейски страни предимно се покачваха в
Коментари Харесай

Европейските фондови пазари предимно се покачваха в четвъртък

Фондовите показатели на най-големите западноевропейски страни най-вече се покачваха в четвъртък, като се изключи английския знак.

Инвеститорите проучваха европейска статистика, новините и доклади на компании, а също по този начин чакат срещата сред президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп и съветския президент Владимир Путин, която е планувана за петък.

Още по тематиката

Европейските фондови пазари се търгуваха на зелено в сряда, следвайки рекордните върхове на Уолстрийт в Ню Йорк Финанси Икономика / Анализи / Интервюта, Свят, Финанси 13 авг 2025

Освен това, упованията за скорошно облекчение на паричната политика от страна на американската централна банка не престават да поддържат пазарните настроения. Въз основа на фючърсите на лихвените проценти, пазарът в този момент прави оценка вероятността Федералният запас да понижи лихвите на съвещанието си през септември на съвсем 100%.

Икономиката на Обединеното кралство е повишена с 0,3% през второто тримесечие на 2025 година спрямо предходните три месеца, съгласно предварителни данни на Националната статистическа работа (ONS). Анализаторите, чиято консенсусна прогноза е представена от Trading Economics, чакаха растеж от 0,1%. Ръстът на Брутният вътрешен продукт е 1,2% на годишна база.

Оценката за растежа на Брутният вътрешен продукт на еврозоната е оставена непроменена. Икономиката на еврозоната се е разширила с 0,1% през април-юни спрямо първото тримесечие, заяви статистическата работа на Европейския съюз в отчет, който показва ревизирани данни. На годишна база Брутният вътрешен продукт на еврозоната е повишен с 1,4%.

Потребителските цени във Франция, хармонизирани със стандартите на Европейски Съюз, са се нараснали с 0,9% на годишна база през юли, съгласно окончателните данни на Националната статистическа работа Insee. Показателят остана на равнището от предходния месец и съответства с прогнозите на анализаторите. В съпоставяне на месечна база растежът на цените се е забавил до 0,3% през юни от 0,4% през юни.

До обед общият районен показател Stoxx Europe 600 се увеличи с 0,29% до 552,46 пункта. Германският DAXнарасна с 0,47%, френският CAC 40 - с 0,36%, италианският FTSE MIB - с 0,8%, испанският IBEX 35 - с 0,75%. Само английският FTSE 100 е надолу с 0,03%.

Възходящият тренд се резервира до края на сесията, а на зелена територия завърши и английският бенчмарк FTSE 100 (+0,13%). Общият Stoxx Europe 600 затвори с растеж от 0,55%, а с най-голямо покачване приключи испанският IBEX 35 (+1,24%), следван от италианския FTSE MIB (+1,11%).

Водещи по облага измежду съставените елементи на Stoxx Europe 600 са акциите на английския осигурител Admiral Group (+5,46%), до момента в който максимален спад показва шведският разработчик на видеоигри Embracer Group, който губи 23,40% от капитализацията си заради разочароващи финансови резултати.

За отбелязване са книжата на шведската компания Klarna със слоган „ Купувай в този момент, плащай по-късно “, която регистрира растеж на продажбите, задвижвани от изкуствен интелект, за второто тримесечие, което разреши на компанията да генерира доходи от 1 милион $ на чиновник. От шведския стартъп обявиха, че регистрира 20% растеж на продажбите по отношение на предходните през второто тримесечие на предходната година, като общите доходи за интервала възлизат на 823 милиона $. В резултат цената на акциите на Klarna нарастнаха с 21,02% на борсата в Стокхолм. Компанията не е включена в Stoxx Europe 600.

На борсата във Франкфурт нарастнаха акциите на застрахователя Talanx AG с 3,09%, на операторите на недвижими парцели TAG Immobilien и LEG Immobilien –нараснаха надлежно с 3,66% и 3,26%.

Британският осигурител Aviva усили капитализацията си с 2,55% след издание на мощни тримесечни резултати.

Цената на акциите на ThyssenKrupp спадна с 8,74%. Германската индустриална група усили чистата си загуба с повече от пет пъти през третото тримесечие на финансовата 2024-2025 година, утежни годишната си прогноза на фона на отслабващото търсене на продуктите ѝ след въвеждането на вносни мита в Съединените щати.

Пазарната стойност на немската енергийна компания RWE се намали с 2,51%, а на датската пивоварна Carlsberg изгубиха 7,07%. Отчетите на двете компани не дадоха отговор на пазарните упования.

На борсата в Париж измежду печелившите са акциите на: разработчикът на устройства и съоръжение за авиацията, космоса, защитата, сигурността и превоза Thales (+2,55%), най-големия производител на стомана в света ArcelorMittal (+1,36%) и самолетостроителната компания Airbus SE (+2,35%).

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР