Фондация Сингъл Степ“ и фондация Ресурсен център Билитис“ представиха доклада

...
Фондация Сингъл Степ“ и фондация Ресурсен център Билитис“ представиха доклада
Коментари Харесай

Над 80% от ЛГБТИ учениците чуват хомофобски обиди в училище

Фондация „ Сингъл Степ “ и фондация „ Ресурсен център Билитис “ показаха отчета „ Нагласи към ЛГБТИ учениците в българските учебни заведения “, който е направен въз основа на национално изследване, извършено за образователната 2017/2018.

В това първо за България национално количествено изследване (по метода на отзовалите се) се включиха 880 участника на възраст от 14 до 19 години от всички 28 области в страната. Основната цел на изследването бе да научи повече за прекарванията на ЛГБТИ учениците в учебно заведение – сблъскват ли се с тормоз, алармират ли, получават ли поддръжка при принуждение и други.

Докладът с главните данни и рекомендации бе показан на 6 март от Николета Габровска, шеф на фондация „ Сингъл Степ “ и Лилия Драгоева, шеф на фондация „ Билитис “. Юрий Вълковски, шеф на Reach for Change България и Траян Траянов, шеф на „ Заедно в час “ се включиха в събитието като представители, с мнения върху тревожните трендове, които отчетът показва. Джоузеф Косчив – шеф на GLSEN Research Institute, показа относителен разбор на данните от същото изследване, извършено в 10 източноевропейски страни.

„ Нормализирането на хомофобския , расисткия и въобще всевъзможен вид език, насаждащ ненавист, е най-проблематичният извод в този отчет “, счита Николета Габровска, изпълнителен шеф на фондация „ Сингъл Степ “. „ Ние преглеждаме данните като показателни за учебната среда въобще и за отношението, с което се сблъскват разнообразни стигматизирани групи. Вярваме, че учебното заведение може да бъде общественост, а не място, в което тормозът в другите му форми е норма. Въпрос е на начетеност и информиране както на личния състав, по този начин и на учениците. “

Сред главните известия на отчета бяха фактът, че езикът на омразата не се приема като проблем в учебно заведение – както от учебния личен състав, по този начин и от учениците, той всеобщо се толерира, което от своя страна води до тормоз и принуждение. Мнозинството от респондентите не алармират за случаи на тормоз, а когато го вършат, не получават ефикасна поддръжка. Организаторите подчертаха, че данните са симптоматични за доста от така наречен маргинализирани групи възпитаници, които са унизено по доста разнообразни признаци (наднормено тегло, етнически генезис и т.н.) и че сходна враждебна учебна среда е нездравословна за цялата учебна общественост.

Обобщени данни:

Огромно болшинство (82,9%) от ЛГБТИ учениците оповестяват, че са чули други възпитаници да насочат хомофобски обиди постоянно или доста постоянно в учебно заведение. Повече от половината (57,4%) от учениците оповестяват, че са чули хомофобски намеци най-малко един път от своите учители или от други чиновници в учебно заведение. Учениците, които оповестяват, че са чували хомофобски мнения в учебно заведение, бяха питани какъв брой постоянно учители или различен учебен личен състав са участвали и в случай че това е било по този начин – какъв брой постоянно са се намесвали. 46,6% оповестяват, че личният състав в никакъв случай не се е намесвал.

Учениците в изследването бяха запитани какъв брой постоянно през миналата образователна година са били вербално унизени (напр. обиждани или заплашвани) в учебно заведение поради половата им ориентировка, половата им еднаквост или изразяването на пола. По-голямата част от тях (70,6%) оповестяват, че са били вербално унизени в даден миг от предходната година въз основа на която и да е от тези три характерности.

По отношение на физическия тормоз, една трета (34,2%) от ЛГБТИ учениците в нашето изследване са били унизени физически (напр. бутани или блъскани) в учебно заведение в даден миг през миналата образователна година. 19,1% от учениците са били нападнати в учебно заведение поради половата си ориентировка, половата си еднаквост или изразяването на пола.

Учениците, които през миналата образователна година са били подложени на тормоз или нахлуване, са били запитани какъв брой постоянно са съобщавали за случаите на учебния личен състав. Повече от половината от тях (54%) в никакъв случай не са съобщавали за произшествия на личния състав. Повече от половината от учениците, които са подложени на тормоз и посягане в учебно заведение, в никакъв случай не са споделяли тези случаи с член на фамилията си (55%). Целият отчет може да бъде прочетен тук.

Събитието е част от тригодишния план „ Овластяване на млади ЛГБТИ хора посредством достъп до услуги, мотивация и фокусирана смяна на политики “, който се извършва с финансова поддръжка предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на план „ Овластяване на млади ЛГБТИ хора посредством достъп до услуги, мотивация и фокусирана смяна на политики “ е поддръжка и овластяване на млади ЛГБТИ хора и работещите с тях експерти.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР