Финансови пирамиди на конвейер търсят своите жертви по целия свят. Оказва

...
Финансови пирамиди на конвейер търсят своите жертви по целия свят. Оказва
Коментари Харесай

Източват парите на хора чрез финансови пирамиди

Финансови пирамиди на конвейер търсят своите жертви по целия свят. Оказва се, че пирамиди като BETL не са необичайност, а зад тях стои стройна организация под шапката на проведени незаконни групи. Подобни финансови измами генерират милиони, употребявайки за прикритие електронни валути и анонимни Телеграм групи.
Прочетете още
Пирамиди като BETL се създават всеки ден на конвейр, споделя журналистът Николай Стоянов, разследвал схемата Оne coin на търсената от ФБР Ружа Игнатова. Сменя се единствено фасадата - технологията остава същата. " Големият международен център за този вид измами е Югоизточна Азия - там имат безусловно цели заводи ", разяснява Николай Стоянов, проверяващ публицист пред Българска национална телевизия.

В тях работят стотици хора. Задачата им е да търсят жертви и да употребяват психически способи за увещание. Скоростното развиване на технологиите дава безграничен достъп до консуматори по целия свят.

Използват се Телеграм канали, профили в обществени мрежи с друго наличие, сегментирано към избрана публика.

Според маркетинг специалиста Георги Малчев един от методите, посредством който елементарно може да влезем в капан, е посредством силата да се работи в този момент.

" Ние имаме изкушението да действаме, тъй като това ни става значимо. Аз поучавам противоположното хората, когато имате този напън изчакайте ден, два, три. Няма потребност на секундата да действате ", добави Георги Малчев, маркетинг специалист и учител.

" Всички тези платформи и системи разчитат да ни покажат избран брой хора, които са доста ентусиазирани или някой, който ни познава, да ни каже, че е супер удовлетворен ", разяснява Георги Малчев.

Доклади на правозащитни организации настояват, че заводи за понци схеми има в страни като Камбоджа, Лаос, Мианмар. Причината - клатещи се политически режими и корупция.

Печалбите се равняват на половината БВП на съответната страна. Парите се превъртат посредством криптовалути, такава да вземем за пример е Тетър, която е закрепена към $. Сумите минават през няколко криптопортфейла, с цел да се изгубят следите.

" Това, което наблюдавахме при BETL да вземем за пример, е няколко портфейла, в които се събираха парите от жертвите, когато се стигне до към милион и половина $ във всеки един от тях се изпразва. Така се подсигурява, че на който и миг да решат да затворят пирамидата е много дребен рискът да останат блокирани средства някъде ", добави Николай Стоянов, публицист.

След като пирамидата се срине, възможностите за връщане на парите и ефикасни следствия са минимални. Според журналиста Николай Стоянов сходни схеми са под шапката на огромни проведени незаконни групи, а хората на високо нормално остават невидими зад подправени Телеграм профили.

" Има и хора, които безусловно са серийни пирамидаджии, включват се от пирамида в пирамида ", съобщи Николай Стоянов.

Чрез обществените платформи набелязването на нови жертви става все по-лесно заради етикета, който всеки има - какво наличие харесва, кои инфлуенсъри. Така сходни групи, търсещи нови жертви, могат да основават наличие, което да увлича тъкмо избрана публика.

" Ако не разбирате от това нещо и не желаете да полагате старания, може да попитате ChatGPT - отнема не толкоз старания, с цел да видите дали това нещо, което споделя този човек, е нещо, което разбирате задоволително и желаете да се занимавате с него и в последна сметка сте склонни да поемете риска ", сподели още Георги Малчев.

И не на последно място - специалистите поучават да се заобикалят импулсивни решения, тъй като нормално водят до неточности.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР