ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Коя е най-силната армия в Европа?

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.

Коя европейска страна отделя най-вече за защита? Кой разполага с максимален брой дейни бойци? И кои страни възнамеряват да се трансфорат във боен водач в идните години? Тук отговаряме:

Доналд Тръмп може да ликува - новият немски външен министър Йохан Вадефул упорства държавното управление да влага 5% от брутния вътрешен артикул (БВП) в защита.

Германия поддържа предлагането на генералния секретар на НАТО Марк Рюте - 3,5 на 100 от Брутният вътрешен продукт да отива за военни разноски и още 1,5% - за отбранителна инфраструктура. Окончателните решения обаче ще бъдат взети на срещата на върха на НАТО в Хага в края на юни.

Германският канцлер Фридрих Мерц разгласи по-рано, че желае да направи Бундесвера " най-силната стандартна войска в Европа ". Други страни в Европейски Съюз също имат амбициозни цели във военно отношение.

Полша: на първа линия на източния фланг

Полша прави амбициозни вложения в армията си от години. Целта на Варшава е да се трансформира в най-голямата въоръжена мощ в Европа. През предходната година 4,12% от полската стопанска система бяха отделени за бюджета за защита. Обявената цел е една - дейно въздържане на Русия.

Полската войска сега наброява към 150 000 бойци, а се чака до 2035 година те да станат 300 000. В същото време страната се въоръжава с съвременно съоръжение - 600 танка от Южна Корея и Съединени американски щати, ракети HIMARS, дронове, а скоро и изтребители Ф-35. Флотът на Полша обаче е считан за слаб.

Германия: от отсрочване до водачество?

С оповестеното нарастване на разноските за защита до 5 на 100, Германия подхваща исторически поврат в сигурността. От края на Студената война Федералната република разчита на интернационално съдействие и " културата на военно самоограничение ". Веднага след началото на пълномащабната съветска инвазия в Украйна, Олаф Шолц заприказва за повратен миг в историята. Правителството му отдели 100 милиарда евро в специфичен фонд за Бундесвера. През 2024 година постоянните разноски за защита възлизат на към 90 милиарда евро или към 2,1% от Брутният вътрешен продукт. Увеличаването им до 5 на 100 би изисквало годишен бюджет за защита от над 160 милиарда евро.

Понастоящем Бундесверът разполага с почти 182 000 настоящи бойци. Министерството на защитата се стреми до 2031 година персоналният състав да доближи минимум 203 000 души, макар че в някои среди се разисква цел от 240 000. Текущата рационализация визира всички типове въоръжени сили: остарелите танкове, самолети и кораби би трябвало да бъдат сменени, а цифровизацията и лидерските качества да бъдат разширени.

Франция: нуклеарна мощ с световни упоритости

Франция е единствената нуклеарна мощ в Европейски Съюз и преследва тактика за световно наличие и военна самостоятелност. В армията служат почти 203 000 бойци, 175 000 членове на паравоенни елементи като жандармерията и 26 000 резервисти. Френските военноморски сили разполагат с мощен съставен елемент за нуклеарно въздържане, включващ самолетоносача " Шарл дьо Гол " и стратегически подводници. Изтребителите " Рафал " са предопределени да обезпечат предимство във въздуха и също са оборудвани за разполагане на нуклеарни оръжия.От встъпването си в служба през 2017 година президентът Еманюел Макрон работи за доста увеличение на бюджета за защита. В трагично телевизионно послание при започване на март президентът в детайли осведоми популацията за " съветската опасност ", надвиснала над Европа. Във връзка с това той предложи съвсем двойно нарастване на френския бюджет за защита.

В предишното Франция поддържаше боен бюджет, съпоставим с този на Германия, само че го употребява за създаване на по-боеспособна войска - не на последно място и заради обстоятелството, че страната постоянно е подкрепяла стратегически оръжейната си промишленост.

Англия: мощно въоръжена, само че уязвима

Великобритнаия си слага за цел да харчи 2,4% от Брутният вътрешен продукт за защита, като се концентрира върху високите технологии: безпилотни самолети, изкуствен интелект и лазерни системи. Кралските военноморски сили разполагат с два самолетоносача, от които нормално действа единствено един, а военновъздушните сили се смятат за най-съвременни. Гръбнакът на военновъздушните сили са изтребителите Ф-35 от Съединени американски щати, от които държавното управление има намерение да закупи общо 138.

Въпреки това английските въоръжени сили са относително дребни, с почти 140 000 настоящи бойци (включително 4000 гурки от Непал и Индия). За разлика от доста страни от Европейски Съюз, сега не се възнамерява доста увеличение на персоналния състав. Британското военно съоръжение е по-зависимо от американските технологии, в сравнение с доста други страни от Европейски Съюз. Това се отнася не на последно място за нуклеарните оръжия, ситуирани в подводниците.

Италия: мощен флот и наземна войска, от която има какво да се желае

Процентът от Брутният вътрешен продукт, който Италия сега отделя за защитата, е надалеч под задачите на НАТО - 1,49%. Въпреки това със своите 165 000 дейни бойци, два самолетоносача и мощни военновъздушни сили, страната има една от мощните армии в Европа.

Въоръжените сили на Италия обаче се считат за остарели и се нуждаят от промяна. Предстои това да се промени: Премиерът Джорджа Мелони има за цел да трансформира Италия в най-силната танкова мощ в Европа. За тази цел от " Райнметал " са поръчани повече от 1000 танка. В стратегически проект Италия е съсредоточена върху Средиземноморския район и отбраната на международните търговски пътища.

Балансът на международно равнище остава същият

В средносрочен проект многомилиардните стратегии за превъоръжаване на Европа няма да окажат огромно въздействие върху международното систематизиране на военните сили. Съединени американски щати ясно оглавяват класацията, следвани от Русия, Китай и Индия. Първата европейска мощ - Англия - се подрежда едвам на шесто място. Франция е на девето място, а Германия сега е на единадесето място.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР