Лагарад: Растежът в еврозоната е застрашен в случай на митническа война
Еврозоната, която е мощно подвластна от интернационалната търговия, може да загуби до 0,5 процентни пункта от растежа си при положение на митническа война. За да отговори, Европейски Съюз би трябвало да ускори интеграцията си. Това съобщи президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, представена от Франс прес.
Ефектът " ще бъде съсредоточен през първата година ", като в същото време ще остави " трайно негативно влияние върху производството ", добави тя.
Подобен сюжет би направил и инфлационните вероятности " доста по-несигурни ", означи Лагард.
В най-новите си прогнози ЕЦБ чака напредък от 0,9 на 100 през 2025 година в еврозоната и 1,2 на 100 през 2026 година.
В кратковременен проект ответните ограничения на Европейски Съюз и по-слабото евро (поради понижаване на търсенето на европейски артикули в САЩ) биха могли да доведат до повишение на инфлацията с към 0,5 процентни пункта, съобщи ръководителката на ЕЦБ.
Според Кристин Лагард отговорът на измененията, които се следят в комерсиалната политика на Съединени американски щати, би трябвало да се търси в " по-голяма комерсиална интеграция, както с интернационалните сътрудници, по този начин и в границите на Европейски Съюз ".
По този метод могат да бъдат обезщетени загубите, породени от едностранните мита, в това число от ответните ограничения, съгласно разбора на ЕЦБ.
Лагард предложи Европейски Съюз да задълбочи единния пазар, " с цел да отстрани комерсиалните бариери, които излишно си постановяваме ".
Освен това " компасът на конкурентоспособността " - тактиката, показана от Европейска комисия през януари 2025 година, ориентирана към подсилване на конкурентоспособността на Европейски Съюз на международната сцена - би трябвало да бъде признат незабавно ", акцентира тя.
ЕЦБ ще " следи деликатно " развиването на международната търговия и ще прави изводи по отношение на по-нататъшния курс на парично-кредитната си политика съгласно следеното развиване.
В началото на март, откакто намали лихвите си за шести път от юни, Лагард съобщи, че е мъчно да се плануват бъдещи решения по паричната политика, изключително понижаване на лихвите, заради рисковете и несигурността в международен проект, отбелязва Българска телеграфна агенция.

