Европейското финансиране за ремонта на театър София към момента е

...
Европейското финансиране за ремонта на театър София към момента е
Коментари Харесай

Европарите за театър София са спасени с ново отлагане на крайния срок

Европейското финансиране за ремонта на спектакъл " София " все още е избавено. Това оповестиха от Столичната община ден след приключването на следващия краен период за завършването на плана, който се точи от над 3 години.

Ремонтът на спектакъл " София ", за който са обезпечени към 9.9 млн. лв. от оепартивната стратегия " Региона в напредък ", трябваше да завърши до 31 юли 2025 година, с цел да може общината да получи европарите. В този период театърът трябваше да е въведен в употреба. Тоест освен работата да е завършила, само че и да е предходна комисия от Дирекцията за народен строителен надзор, да е проверила осъществяването и да е публикуван така наречен акт 16. Това обаче по този начин и не се е случило.
Строителството приключило
От общината изясняват, че са завършени в период " строителните действия, планувани според административния контракт ". Подписан е констативен акт пример 15 за определяне годността за приемане на градежа (част, стадий от него). Процедурата по въвеждането в употреба обаче следва.

Междувременно обаче ръководещият орган на европрограмата е дал опция за следващо удължение на периода за усвояването на европарите за ремонта на спектакъл " София ". Така на 31 юли 2025 година е подписан анекс към контракта з отпущането на европарите на Столичната община с нов краен период - 19 декември 2025 година

Иначе един час преди от общината да оповестят, че европарите за спектакъл " София " са избавени и строителството е завършило, на обекта още имаше служащи, материали и изчезнали елементи като парапети, цокъл и други. Какво е положението вътре, където се прави повсеместен ремонт, не е ясно.
Монтира се оборудване
С това обаче работата по спектакъл " София " не е завършила, а отговор на въпроса по кое време залите му още веднъж ще одобряват аудитория, все още няма. От общината оповестява, че сега на обекта се работело по системите за озвучаване, осветяване, мултимедия и така нататък Тази активност е по контракт за над 18.4 млн. лв. с компанията " Динакорд ". Той се финансира напълно от бюджета на общината.

Ремонтът на спектакъл " София " (без техниката) се извършва от компанията " Градив ". Първоначално договорът с компанията беше 11 млн. лв. без Данък добавена стойност. В следствие са подписани два анекса за увеличение на сумата с общо 3.25 млн. лв. без Данък добавена стойност. Така все още общата сума за обновяването на постройката е над 14 млн. лв. без Данък добавена стойност или повече от 17 млн. лв. с Данък добавена стойност.
Забавяне
Ремонтът на спектакъл " София " трябваше да завърши до края на 2023 година До голямото закъснение се стигна поради проблеми с първичните прокети, които трябваше да бъдат модифицирани. В началото на мандата на кмета Васил Терзиев - през декември 2023 година, пък работата по плана беше спряна поради неподходящи метеорологични условия. Строителството остана замразено цели 15 месеца - първо поради проблеми с плана и проектантите, а по-късно поради краткотрайната загуба на лиценза на общинската компания " Софинвест ". Заради това нямаше кой да подпише документите за обновяване на работата, което се случи едвам през март 2025 година

Преди месец съветници от " Спаси София " желаеха външна, самостоятелна проверка на плана. Тогава зам.-кметът по строителството Никола Лютов отговори, че проверка е правена при прекъсването на плана в края на 2023 година Той също така разгласи, че част от забавянето на ремонта на спектакъл " София " се дължало на това, че от " Спаси София " не приемали интериорния план, което предиздвикало проектантите да се откажат да работят по него.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР