Европейският шампион от 2016-а година Португалия стартира Световното първенство в

...

Португалия надви Гана с 3:2 в Катар

Европейският първенец от 2016-а година Португалия започва Световното състезание в Катар с победа с 3:2 над Гана в среща от група Н. След нулево първо полувреме, португалският тим сподели някои от най-хубавите си страни и вкара три попадения. Но удивителна доверчивост в отбраната им разреши на Гана да вкара два гола действително от единствените си прилични благоприятни условия в срещата, съобщи Българска телеграфна агенция.

Кристиано Роналдо даде звук за фиестата с тъкмо изпълнена дузпа, която самичък си завоюва. Голямата вест за Роналдо е, че той вкарва гол на пето Световно състезание и става номер 1 по този индикатор в историята на футбола. Преди днешния мач той делеше върха с " Краля на футбола " Пеле, немската икона Уве Зеелер, Мирослав Клозе и Лионел Меси с голове на четири Мондиала.

Жоао Феликс и Рафаел Леао вкараха другите два гола. Но успеха едвам не им избяга поради неточност на вратаря Диого Коща в 10-ата минута на добавеното време.

Португалците започнаха по-добре, а първата голова опция се откри пред Кристиано Роналдо. Това стана в 10-ата минута след неточност при изнасянето на топката от Мохамед Кудус, който сбърка паса. Бернардо Силва откри съвършено Роналдо, който си пое топката малко дълго и вратарят Ати-Зиги излезе напред и да улови. Малко по-късно той можеше да бъде малко по-прецизен с глава след центриране от корнер от ляво. В 30-ата минута попадение на Роналдо беше анулирано поради негов фаул в офанзива, откакто съдията от Съединени американски щати реши, че звездата на „ мореплавателите “ е работил неточно против Джику.

В края на първата част ганайците излязоха от личната си половина и пробваха не изключително рискови офанзиви, стигайки до два ъглови удара. Защитата пред вратаря Диого Коща обаче не разреши да се случи нещо застрашително.

Второто полувреме стартира малко по-активно, като чак 10 минути след началото имаше порядъчен удар. Той беше на Мохамед Кудус от 20-ина метра по диагонала, откакто Гана лиши топката и направи контраофанзива. Топката обаче мина край страничната греда на вратата, защитавана от Диого Коща.

Почти през цялото времетраене до този миг португалците владееха топката към 70 % и още веднъж лишиха в 63-ата минута. Жоао Фелих пресече, подаде на Кристиано Роналдо, който на скорост в влезе в наказателното поле, само че беше съборен от централния бранител на ганайците Мохамед Салису. Съдията Исмаил Илфат от Съединени американски щати беше покрай обстановката и без да се бави уточни дузпа. Ганайският тим стачкува бурно, приканиха реферът да прегледа всичко благодарение на видео-системата за съдийска помощ (ВАР). Илфат обаче беше праволинеен. Роналдо се разписа с безмилостен удар над плонжа на вратаря Лоурънс Ати-Зиги, вкарвайки гол на пето международно състезание.

Гана обаче заигра по-смело, усили пресата и в 72-ата минута изравни резултата посредством капитана-ветеран Андре Айю. Данило Перейра загуби топката на десния фланг, а съотборниците му не реагираха задоволително бързо. Мохамед Кудус напредна от дясно и центрира по голлинията за Айю, който изпревари Рафаел Герейро и от 3 метра изравни.

Радостта на Гана обаче продължи тъкмо 6 минути, тъй като в 78-ата минута Жоао Феликс още веднъж изведе своите напред. Голямата работа за гола обаче свърши Бруно Фернандеш, който видя съвършено започващия Феликс. Защитникът Абдул Баба Рахман от Гана опита да го стигне, само че нямаше по какъв начин, а и излезлият да го пресрещне вратар Ати-Зиги нямаше късмет да го спре.

Само след още три минути Рафаел Леао усили преднината на своите с трети гол. Отново Бруно Фернандеш подаде паса за третото красиво попадение за Португалия, само че главната работа свърши Жоао Феликс, който лиши топката при опита на ганайците да нападат офанзива.

Но Гана не се съобщи и върна още веднъж едно попадение, този пък посредством резервата Букари, който прати топката с глава във вратата след центриране на Баба Рахман от ляво.

Късното попадение на ганайците им даде криле и те пробваха няколко положителни офанзиви, само че и Португалия не стоеше единствено в отбрана и също пропусна положения посредством Рафаел Леао и Бруно Фернандеш.

А в самия завършек на добавеното време, в неговата 10-а минута, невероятна неточност на вратаря Диого Коща едвам не им коства успеха. Той беше уловил топката и я пусна пред себе си, с цел да я изрита. Но очевидно беше не запомнил, че зад него e Иняки Уилямс, който бутна топката, само че бранителите на Португалия внимаваха и съумяха да го блокират. Нападателят на Атлетик (Билбао) обаче стреля доста едва и топката беше спряна пред голлинията.

Световно състезание по футбол Катар 2022, среща от група " Н ":

Португалия – Гана 3:2 (0:0)

Голмайстори: 1:0 Кристиано Роналдо 65-дузпа, 1:1 Андре Айю 73, 2:1 Жоао Феликс 78, 3:1 Рафаел Леао 80, 3:2 Осман Букари 89

Жълти картони: Данило Перейра, Бруно Фернандеш (Португалия), Иняки Уилямс, Мохамед Кудус, Андре Айю, Алиду Сейду (Гана)

Главен арбитър: Исмаил Илфат (САЩ)

Стадион " 974 " (Доха): 42 622 фенове

Състави:

Португалия: Диого Коща, Рафаел Герейро, Рубен Диаш, Данило Перейра, Жоао Кансело, Отавио Монтейро (56 – Уилям Карвальо), Бруно Фернандеш, Бернардо Силва (88 – Жоао Палиня), Рубен Невеш (77 – Рафаел Леао), Жоао Феликс (88 – Жоао Марио), Кристиано Роналдо (88 – Гонсало Рамос)

Гана: Лоурънс Ати-Зиги, Александър Джику (90+1 – Даниел Кофи-Киере), Абдул Баба Рахман, Даниел Амарти, Мохамед Салису, Алиду Сейду (66 – Тарик Лампти), Томас Парти, Андре Айю (77 – Джордан Айю), Иняки Уилямс, Салис Абдул Самед (90+1 – Антоан Семеньо), Мохамед Кудус (77 – Осман Букари)

Източник: epicenter.bg