Де ла Фуенте: Не избирам националите в зависимост кой къде играе
Европейският първенец Испания разкри имената на тези 26 играчи, които ще вземат участие на Мондиала това лято. Защо измежду тях няма нито един от Реал Мадрид, за какво други футболисти не попаднаха в него, по какъв начин е изработен изборът, за какво тъкмо дадени състезатели са включени, по какъв начин отборът прави оценка силите си и така нататък На тези въпроси отговори селекционерът Луис де ла Фуенте:
За неналичието на играчи на Реал Мадрид
Аз съм народен селекционер и не виждам от кой клуб идват футболистите. Те са играчи на националния тим, не виждам един или различен клуб. Нямам този местен национализъм, който може да има един почитател. Единственото, което желая, е тези футболисти да усещат гордостта да съставляват националния тим.
За отсъствието на Хаусен и Льо Норман
Вместо да приказвам за отсъствията, ще кажа за какво тук са Ерик Гарсия и Пубий. На всички е ясно какво показване имат тези футболисти. Сметнахме, че моментът е подобаващ и взехме това решение, тъй като вършат доста мощен сезон. Вече споделих, че има футболисти, които до момента не са били с нас, само че ще бъдат. Ерик е с мен още от националния тим до 19 години, а Пубий го познавам от интервала му в младежкия народен тим до 21 години и олимпийския отбор.
За съмненията към избора
Трудно е. Когато се прави лист с повиквателни, ние работим по него с месеци, тъй като преглеждаме всички вероятни сюжети. Трудно е да прецениш кой футболист може да пасне в избрана обстановка. Но ме успокоява фактът, че играчите, които повикахме, както и някои от останалите отвън състава, също можеха да бъдат тук. Доволни сме, тъй като през вчерашния ден, когато финализирахме листата, спахме умерено.
За вратарите
Това е лист, който беше доста добре премислен и оценен. От месеци мислим върху него. Разполагаме с най-хубавите вратари в света и който и да беше попаднал в състава, щеше да бъде цялостна гаранция и можеше да бъде титуляр. Имаме трима вратари със непоклатимост и качество.
Кой ще бъде титулярен страж– Унай или Жоан
Защо не приказваме за Рая? Направо се учудвам. Който и вратар да играе… Вижте какви трима вратари имаме. Дебатът ще бъде какъвто ще бъде, само че аз съм спокоен.
За повиквателната на Жоан Гарсия
Не чувствам никакъв напън. Показвам това с избрания лист – това е съставът, който желаеме да имаме. Уважавам вашите оценки, само че напън няма. При вратарите ще изберем този, който считаме за най-подходящ. Изглежда приказваме единствено за Унай и Жоан, само че има и Рая.
За осемте играчи на Барселона и особено Гави
Не знам дали са осем, а в случай че съм знаел – към този момент съм не запомнил. Те са играчи на националния тим, нищо повече. А Гави е доста обичан и доста скъп футболист, той е любимецът на целия тим – споделям го с любов. А във футболно отношение няма какво да откривам за него – неговата универсалност… Гави ни дава всичко това, за което приказвам. И се завръща, ще бъде на Световно състезание, тъй че от позиция на мотивацията не може да се желае повече.
За Педри
Контузията му на Европейското състезание беше извънредно тежък удар, доста страдахме поради това. Щастлив съм, че има тази опция и че поддържа равнището, което сподели в клуба си. Ако го задържи, подрипвам от наслада, само че той е квалифициран да направи още повече и ще го направи.
Ще бъде ли Ямал подготвен за началото
Няма да прибързваме с нищо, координираме се с клубовете. Информацията, с която разполагаме, е, че всички ще бъдат подготвени за първия или за втория мач. Няма да се рискува повече от нужното, само че в случай че се наложи рационален риск, при оптималната сигурност, самите играчи желаят да рискуват на Световно състезание.
От какво има потребност националният тим на Мондиала и трите думи, с които дефинират листата
Качество, човещина и конкурентоспособност. В това отношение сме доста мощен тим. Има и още качества, както и неща, които би трябвало да подобрим. “
Може ли Испания да завоюва СП
Толкова е просто, споделям го ясно – усещаме се любимци, да; способни сме да спечелим Световното състезание, да; само че това не подсигурява нищо, да. Има и други национални тимове, които са толкоз съществени кандидати, колкото и ние. Имаме голямо предпочитание да се борим до дъно, само че във футбола можеш да загубиш даже когато си по-добрият тим. Ще се борим за всичко, никой да не се съмнява в това.
За диалозите с играчите, които не са в листата
Това е най-неприятната, най-трудната част от работата. Говорих с някои футболисти и това е най-тежката страна на тази специалност. Но ще има още благоприятни условия. Животът не подарява нищо на никого – те са си го заслужили. Това не е довиждане, а до скоро.
За отсъствието на Мората и Карвахал
Искам да кажа няколко думи за Дани и Алваро поради смисъла, което имаха за нас, и поради смисъла, което се надявам да имат и в бъдеще. Те оставиха незаличено завещание от класа, темперамент и лидерство… Но поколението капитани, което остава, е изцяло квалифицирано. Тук никой няма затворена врата.
Кога описът е бил финализиран
Той беше съвсем подготвен още преди доста месеци, чакайки непредвидените обстановки, които се случват във футбола. Искам да загатна и Фермин Лопес. Последният състезател в списъка… Е, до 23:30 през вчерашния ден следяхме Виляреал – Атлетико. Тогава дефинитивно затворихме листата.
За Марк Пубий и Баена
Пубий предлага доста неща – повсеместност, може да играе като централен бранител или бек. В толкоз претрупан шампионат ни дава еластичност. А Баена е с мен от доста години и има играчи със специфичен ген – темперамент за националния тим, и постоянно когато идва, играе на извънредно високо равнище. Има цялостното ми доверие, схваща какво желая от него и знаем какво може да ни даде.
За Виктор Муньос
Той е футболист, който се появи в Ла Лига с фантастична сила и показване. Дава ни скорост, смяна в интензитета, опция да сменяме ритъма на мача, може да играе и по двата фланга, даже като вътрешен халф… Това е футболист с голямо предпочитание, както всички, които идват за първи път. Знам, че ще ни даде доста в мачовете, в които разчитаме на него.
За неналичието на играчи на Реал Мадрид
Аз съм народен селекционер и не виждам от кой клуб идват футболистите. Те са играчи на националния тим, не виждам един или различен клуб. Нямам този местен национализъм, който може да има един почитател. Единственото, което желая, е тези футболисти да усещат гордостта да съставляват националния тим.
За отсъствието на Хаусен и Льо Норман
Вместо да приказвам за отсъствията, ще кажа за какво тук са Ерик Гарсия и Пубий. На всички е ясно какво показване имат тези футболисти. Сметнахме, че моментът е подобаващ и взехме това решение, тъй като вършат доста мощен сезон. Вече споделих, че има футболисти, които до момента не са били с нас, само че ще бъдат. Ерик е с мен още от националния тим до 19 години, а Пубий го познавам от интервала му в младежкия народен тим до 21 години и олимпийския отбор.
За съмненията към избора
Трудно е. Когато се прави лист с повиквателни, ние работим по него с месеци, тъй като преглеждаме всички вероятни сюжети. Трудно е да прецениш кой футболист може да пасне в избрана обстановка. Но ме успокоява фактът, че играчите, които повикахме, както и някои от останалите отвън състава, също можеха да бъдат тук. Доволни сме, тъй като през вчерашния ден, когато финализирахме листата, спахме умерено.
За вратарите
Това е лист, който беше доста добре премислен и оценен. От месеци мислим върху него. Разполагаме с най-хубавите вратари в света и който и да беше попаднал в състава, щеше да бъде цялостна гаранция и можеше да бъде титуляр. Имаме трима вратари със непоклатимост и качество.
Кой ще бъде титулярен страж– Унай или Жоан
Защо не приказваме за Рая? Направо се учудвам. Който и вратар да играе… Вижте какви трима вратари имаме. Дебатът ще бъде какъвто ще бъде, само че аз съм спокоен.
За повиквателната на Жоан Гарсия
Не чувствам никакъв напън. Показвам това с избрания лист – това е съставът, който желаеме да имаме. Уважавам вашите оценки, само че напън няма. При вратарите ще изберем този, който считаме за най-подходящ. Изглежда приказваме единствено за Унай и Жоан, само че има и Рая.
За осемте играчи на Барселона и особено Гави
Не знам дали са осем, а в случай че съм знаел – към този момент съм не запомнил. Те са играчи на националния тим, нищо повече. А Гави е доста обичан и доста скъп футболист, той е любимецът на целия тим – споделям го с любов. А във футболно отношение няма какво да откривам за него – неговата универсалност… Гави ни дава всичко това, за което приказвам. И се завръща, ще бъде на Световно състезание, тъй че от позиция на мотивацията не може да се желае повече.
За Педри
Контузията му на Европейското състезание беше извънредно тежък удар, доста страдахме поради това. Щастлив съм, че има тази опция и че поддържа равнището, което сподели в клуба си. Ако го задържи, подрипвам от наслада, само че той е квалифициран да направи още повече и ще го направи.
Ще бъде ли Ямал подготвен за началото
Няма да прибързваме с нищо, координираме се с клубовете. Информацията, с която разполагаме, е, че всички ще бъдат подготвени за първия или за втория мач. Няма да се рискува повече от нужното, само че в случай че се наложи рационален риск, при оптималната сигурност, самите играчи желаят да рискуват на Световно състезание.
От какво има потребност националният тим на Мондиала и трите думи, с които дефинират листата
Качество, човещина и конкурентоспособност. В това отношение сме доста мощен тим. Има и още качества, както и неща, които би трябвало да подобрим. “
Може ли Испания да завоюва СП
Толкова е просто, споделям го ясно – усещаме се любимци, да; способни сме да спечелим Световното състезание, да; само че това не подсигурява нищо, да. Има и други национални тимове, които са толкоз съществени кандидати, колкото и ние. Имаме голямо предпочитание да се борим до дъно, само че във футбола можеш да загубиш даже когато си по-добрият тим. Ще се борим за всичко, никой да не се съмнява в това.
За диалозите с играчите, които не са в листата
Това е най-неприятната, най-трудната част от работата. Говорих с някои футболисти и това е най-тежката страна на тази специалност. Но ще има още благоприятни условия. Животът не подарява нищо на никого – те са си го заслужили. Това не е довиждане, а до скоро.
За отсъствието на Мората и Карвахал
Искам да кажа няколко думи за Дани и Алваро поради смисъла, което имаха за нас, и поради смисъла, което се надявам да имат и в бъдеще. Те оставиха незаличено завещание от класа, темперамент и лидерство… Но поколението капитани, което остава, е изцяло квалифицирано. Тук никой няма затворена врата.
Кога описът е бил финализиран
Той беше съвсем подготвен още преди доста месеци, чакайки непредвидените обстановки, които се случват във футбола. Искам да загатна и Фермин Лопес. Последният състезател в списъка… Е, до 23:30 през вчерашния ден следяхме Виляреал – Атлетико. Тогава дефинитивно затворихме листата.
За Марк Пубий и Баена
Пубий предлага доста неща – повсеместност, може да играе като централен бранител или бек. В толкоз претрупан шампионат ни дава еластичност. А Баена е с мен от доста години и има играчи със специфичен ген – темперамент за националния тим, и постоянно когато идва, играе на извънредно високо равнище. Има цялостното ми доверие, схваща какво желая от него и знаем какво може да ни даде.
За Виктор Муньос
Той е футболист, който се появи в Ла Лига с фантастична сила и показване. Дава ни скорост, смяна в интензитета, опция да сменяме ритъма на мача, може да играе и по двата фланга, даже като вътрешен халф… Това е футболист с голямо предпочитание, както всички, които идват за първи път. Знам, че ще ни даде доста в мачовете, в които разчитаме на него.
Източник: sportal.bg
КОМЕНТАРИ




