ЕП с нови правила: Еднакво заплащане за жените и мъжете
Европейският парламент одобри през днешния ден строги правила, които ще принудят бизнесите в Европейски Съюз да бъдат транспарантни във връзка с заплатите, с цел да се подсигурява равностойно възнаграждение на дамите и мъжете, и ще вкарат евентуални санкции за дискриминация в заплащането.
Официалните данни за 2020 година демонстрират, че дамите получават приблизително с близо 13% по-малко на час от мъжете за една и съща работа в 27-те страни от Европейския съюз.
Вижте в кои европейски страни се заплаща най-вече на час.Според новите правила служащите могат да изискат да узнаят самостоятелните и междинните равнища на възнаграждение, разрушени по пол, на тяхното работно място.
" Тайната на заплащането ще бъде неразрешена ", се споделя в изказване на Народното събрание.
Други правила плануват, че в случай че обещано сдружение има най-малко 100 чиновници, то би трябвало постоянно да разгласява информация за разликата в заплащането на дамите и мъжете.
С какъв брой се разграничават възнагражденията на двата пола?Дружествата ще би трябвало да договарят с представители на личния състав, в случай че има разлика от 5%. Лицата, които нарушават някое от разпоредбите, подлежат на наказания, в това число санкции. Служителите, които считат, че са жертва на дискриминация, могат да изискат обезщетение.
" Еднаквата работа заслужава еднообразно възнаграждение. За равно възнаграждение е нужна бистрота. Жените би трябвало да знаят дали техните работодатели се отнасят заслужено към тях. А когато това не е по този начин, те би трябвало да имат опция да се борят и да получат това, което заслужават ", съобщи ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в сряда преди гласуването в Народното събрание.
Средният разход на час за труд в страните членки е бил към 29 евроРазликата в заплащането на дамите и мъжете е друга в целия блок. В Люксембург тя е единствено 0,7%, само че доближава 15,8% във Франция и 18,3% в Германия, до момента в който в Латвия тя е 22,3%.
Европейска комисия предложи разпоредбите за първи път през март 2021 година Преди да бъдат признати, те би трябвало да бъдат публично подписани от Европейския съвет, който съставлява страните членки. След това страните от Европейски Съюз ще би трябвало да стартират да вкарват разпоредбите в националните си законодателства в период от три години след публикуването им в формалния вестник на блока.