Европейските акции са в по-добра позиция от американските си аналози

...
Европейските акции са в по-добра позиция от американските си аналози
Коментари Харесай

Европейските акции ще се възстановяват от кризата по-бързо от американските, прогнозира Barclays

Европейските акции са в по-добра позиция от американските си аналози за бързо възобновяване след утихването на рецесията с ковид. Това предвижда английската банка  Barclays, предава Си Ен Би Си.

Според банката макар по-слабите резултати през последните месец, европейските акции съставляват добра инвестиция и се чака да се показват по-добре от първичните прогнози през интервал на възобновяване от 6 до 12 месеца.

Макар че записаха най-лошото си тримесечие от десетилетия, американските акции са облагодетелствани от сравнителния си статус на леговище. Въпреки това анализаторите от Barclays считат, че световното водачество на американските тържища може да бъде сложено под въпрос след края на пандемията.

„ Епидемията от COVID-19 в Съединени американски щати настигна тази в Европа и макар забележителните фискални тласъци, предоставени от Федералния запас и администрацията на Тръмп, американската система за обществено подкрепяне ще даде по-малко помощ на частния бранш, в сравнение с тази в Европа “, споделя Еманюел Кау, пълководец в Barclays.

Докато Съединени американски щати се стремят да насърчат компаниите да задържат чиновниците си посредством данъчни заеми, те не са подхванали ограничения за всеобщо субсидиране на бизнеса, каквито има в Европа, изключително в Германия и Франция. Тези дотации окуражават запазването на работната ръка и понижават вероятността от кратковременен внезапен скок на безработицата по време на рецесията. По тази причина редица водещи икономисти предвиждат доста по-голям растеж на безработицата в Съединени американски щати, в сравнение с в Европа.

От началото на годината европейските акции се показват по-зле от американските, като Кау и неговият екип изясняват този факт с по-слабите стопански и фискални фундаменти на огромните стопански системи на континента.

Европейският бенчмарк STOXX 600 е с към 20,46% под равнището си през същия интервал на предходната година, до момента в който американският широкообхватен показател S&P 500 е с към 15% под миналогодишното си ниво.

„ Слабият вътрешен напредък, намаляването на рентабилността на банките, неналичието на софтуерни компании, несъразмерното разчитане на „ остарялата стопанска система “ и безредната политика доведоха до подценяване на европейските акции, само че обстановката се трансформира “, споделя Кау.

Макар че „ остарялата стопанска система “ на Европа е доминирана от финансите, индустриалното произвеждане и главните артикули, тази на Съединени американски щати е по-зависима от дребна кошница от водещи софтуерни компании, и по особено от групата FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), което води до по-ниска диверсификация и прави широкообхватното възобновяване по-трудно.

 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР