Европейската централна банка (ЕЦБ) разработва дигитално евро, което ще позволи

...
Европейската централна банка (ЕЦБ) разработва дигитално евро, което ще позволи
Коментари Харесай

Дигиталното евро: Както имате IBAN, утре ще имате DEAN

Европейската централна банка (ЕЦБ) създава цифрово евро, което ще разреши на жителите на еврозоната да употребяват сигурна и изцяло европейска форма на пари – цифров еквивалент на кеша. Новата валута няма да размени наличните средства, а ще ги добави, като обезпечи повече самостоятелност и избор при разплащанията.

Проектът сега е във етапа на техническа подготовка, а цялостната му оперативна подготвеност се чака до 2029 година Пилотни проби могат да стартират още през 2027 година, заяви Алесандро Джованини, консултант на шефа на плана " Дигитално евро “ в ЕЦБ, по време на среща с публицисти във Франкфурт.

" Все още не сме взели решение за издаване на цифровото евро. Това е предварителен стадий, който ще подсигурява, че когато пристигна моментът, ще сме изцяло подготвени “, посочи Джованини, представен от Българска телеграфна агенция.

В основата на системата ще стои Digital Euro Access Number (DEAN) – неповторим идентификатор за всеки консуматор, който ще действа без значение от банката, обслужваща сметката. " Както през днешния ден имате IBAN за банковата си сметка, по този начин на следващия ден ще имате DEAN за достъп до цифровото евро “, изясни специалистът.

Този механизъм ще подсигурява достъп до средствата даже при хакерска атака или срив на съответна банка, посредством функционалност за автоматизирано прекачване към друга институция без загуба на средства.

Дискутираният предел за цифровите портфейли е 3 000 евро – сумата, която може да се държи по едно и също време, а не таван на преводите. Системата ще предлага " автоматизирано презареждане “, като при харчене на част от сумата портфейлът ще се попълня до максимума.

" Идеята не е хората да трансферират всичките си спестявания в цифрово евро, а да имат задоволително за ежедневни разплащания, както през днешния ден държат лимитирана сума в кеш “, добави Джованини.

За бизнеса ще има механизъм за автоматизирано сетълмент – цифровите заплащания ще се превеждат неотложно в нормалните банкови сметки, с цел да се избегне централизация на огромни размери средства.

Дигиталното евро ще предлага два режима за потребителите:

Онлайн портфейл – обвързван с банковата сметка, за ежедневни заплащания с автоматизирано презареждане.

Офлайн портфейл – " предзаредена “ сума на мобилното устройство, използваема без интернет, сходно на кеш.

При офлайн заплащанията загубата на телефона значи загуба на сумата, както при загуба на банкноти.

ЕЦБ твърди, че няма да има достъп до персоналните или транзакционните данни на потребителите. Инфраструктурата Digital Euro Service Platform (DESP) ще разполага с три самостоятелни центъра в еврозоната за непрекъсната работа даже при местен срив или хакерска атака.

" Ще имаме най-високите стандарти за сигурност и дискретност. Дигиталното евро няма да е инструмент за наблюдаване, а за доверие “, акцентира Джованини.

Европейски суверенитет в заплащанията

Системата ще се базира на съществуващата инфраструктура за моментни заплащания TIPS, която разрешава преводи в границите на секунди. Целта е цифровото евро да добавя актуалните решения, осигурявайки европейски суверенитет в цифровите заплащания.

" Дори в случай че в никакъв случай не употребявате цифровото евро, единствено неговото битие ще ви даде повече сигурност и избор. Частните оператори ще би трябвало да оферират по-добри услуги, с цел да бъдат конкурентни “, приключи специалистът.

ЕЦБ към този момент работи с Европейската комисия и националните централни банки за правене на законовата рамка, която ще поддържа въвеждането на новата валута
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР