Европейската перспектива на нашия регион няма алтернатива, а Процесът за

...
Европейската перспектива на нашия регион няма алтернатива, а Процесът за
Коментари Харесай

Борисов в Словения: Сега е моментът Западните Балкани да покажат воля за развитие /ВИДЕО/

Европейската вероятност на нашия район няма опция, а Процесът за съдействие в Югоизточна Европа остава водещ политически формат за открита и почтена полемика по значимите за нас въпроси. Това акцентира министър-председателят Бойко Борисов в изявлението си по време на Срещата на върха на ПСЮИЕ в Бърно при Краню, която обобщава постигнатия прогрес в границите на Словенското председателство на самодейността, оповестиха от държавната осведомителна работа.

Борисов напомни поетия през предходната година на срещата на ПСЮИЕ в Дубровник ангажимент въпросите на Западните Балкани да бъдат сложени високо в целите на Европейски Съюз по време на Българското председателство. Той акцентира, че миналите четири месеца са създали тематиката настояща във всички държави-членки, с нея са ангажирани както европейските институции, по този начин и интернационалните финансови организации. Постигнати са и договорености тя да остане във фокуса и на идващите ръководи на Съвета на Европейски Съюз.

Желанието ни е да използваме откритата опция, с цел да създадем процеса на евроинтеграция на страните от Западните Балкани необратим. Очакваме срещата в София на 17 май да бъде знакова за европейската им вероятност, за задълбочаването на икономическата интеграция, районното съдействие и построяването на по този начин нужната на нашите страни съгласуваност, уточни министър-председателят. Той още веднъж посочи ролята на районното съдействие и добросъседските връзки като основни за напредъка в икономическата, политическата и сферата на сигурността. „ От нас ще зависи по-късно да използваме опциите, които се отварят. Сега е моментът страните от Западните Балкани да покажат волята си за развиване ", акцентира Борисов.

Българският министър председател приветства Стратегията на Европейска комисия за Западните Балкани и готовността за пускане на договарянията за участие с Тирана и Скопие, само че ясно акцентира, че европейската вероятност би трябвало да е за всички страни на Балканите. „ Няма друга опция да реализираме общите цели и да предложим на нашите жители сигурност и по-добри вероятности за развиване, с изключение на да посрещнем провокациите на изменящия се свят дружно и обединени ", уточни министър председателят и прикани за повече прагматизъм в връзките сред страните от ПСЮИЕ и Европейски Съюз. Борисов посочи ролята в този развой на Съвета за районно съдействие на ПСЮИЕ, като означи приноса му в напъните за промени и развиване в Югоизточна Европа.

Борисов засегна балканските вероятности и в срещата си с премиера на Словения Мирослав Церар. Двамата разговаряха преди Срещата на върха на Процеса за съдействие в Югоизточна Европа, чийто ротационен ръководител е Словения.

Мирослав Церар дефинира като основна ролята на България в общоевропейските старания за решение на бежанския проблем. Той уточни, че страната ни е за образец при преодоляването на мигрантския напън и опазването на външната граница на Европейския съюз.

В този подтекст Борисов срещна словенския си сътрудник с резултатите от извършената на 26 март лидерска среща сред Европейски Съюз и Турция. Премиерът посочи, че разговорът е решителен при оправянето с този въпрос. „ Турция е наш комшия и постоянно се стремим да имаме прагматични връзки. Споразумението с Анкара би трябвало да се съблюдава, с цел да се реши казусът с миграцията ", добави Борисов.

Министър-председателят Борисов дефинира разговора и добросъседството като сериозно значими условия за укрепването на стабилността, постигането на стопански напредък и сполучливо развиване на страните в района. „ Без вложения, без съгласуваност, Балканите ще останат изолирани. Убеден съм, че това, от което всички имаме потребност, е построяването на инфраструктура, цифрова съгласуваност, стопанска система. Там, където се влага, и то от доста и разнородни източници, няма войни ", акцентира Борисов. Двамата министър председатели показаха общо мнение, че реализирането на взаимните планове може да бъде тласък за възстановяване на връзките сред страните на Балканите и на връзките с страните от Европейски Съюз.

Словенският министър председател даде цялостна поддръжка на интензивността на България за реализиране на съгласуваност в района и персонално благодари на Бойко Борисов за ангажираността му за европейската вероятност на западнобалканските страни. „ И аз като теб имам вяра, че пътят на тези страни е евроинтеграцията. За нас, за мен, ти си фактор за непоклатимост на Балканите ", съобщи Мирослав Церар. По време на срещата сред двамата беше разисквано и задълбочаването на икономическите контакти сред България и Словения. Като позитивна стъпка беше несъмнено откриването на първата директна въздушна линия сред Любляна и София.

По общото мнение тази транспортна връзка ще способства за активизиране на бизнес контактите и за увеличение на туристическия поток. Подчертана беше и нуждата да се търси решение за увеличение на капиталовия интерес сред двете страни. Като благоприятни условия бяха посочени възобновяването на активността на българо-словенската търговско-промишлена камара, както и организирането на взаимни събития с присъединяване на предприемачи и браншови организации.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР