Европейската космическа агенция и Европейската комисия могат да се откажат

...
Европейската космическа агенция и Европейската комисия могат да се откажат
Коментари Харесай

Европа обмисля да се откаже да закупува руски ракети

Европейската галактическа организация и Европейската комисия могат да се откажат да закупуват съветски ракети-носители “Союз ” за изстрелването на навигационни галактически спътници “Галилео ”. Това заяви електронното издание на Новости-космонавтики, което от своя страна се базира на Интерфакс.

Причината за това е както обстановката в Украйна, по този начин и увеличението на повредите измежду съветските ракети.

На 22 август ракета “Союз ” излетя от космодрума Куру във Френска Гвиана, само че заради неточност в работата на горната степен тя не съумя да достави двата спътника “Галилео ” в плануванаъа орбита.

 Rocket Soyuz

На фотографията: злощастното изстрелване на ракета “Союз ” на 22 август, което приключи с несполучливо извеждане на спътници “Галилео ” в плануванаъа орбита. Credit: ESA

Ако Европа се откаже от потреблението на съветски ракети, идващите изстрелвания на спътници “Галилео ” ще се реализират чрез европейските ракети “Ариана 5 ”.

Руската космонавтика е в рецесия и това не може да се отхвърли. Авариите и неуспехите зачестяват. Последният от тях се случи едвам преди два дни, обвързван с научната задача “Фотон-М ”. Руските учени се надяваха да разгадаят държанието на гекони в открития космос. Те чакаха геконите да вършат секс в космоса и да се размножат, само че заради щета на животоподдържащата инсталация животните са измрели преди приключването на задачата.

Освен това тежкотоварната ракета “Протон ” е спряна от употреба след последния неуспех, случил се през месец май тази година. Поради повреда на третата степен ракетата не можа да изведе в орбита телекомуникационен сателит “Експрес АМ4Р ”. Това бе сателит, който трябваше да размени различен сателит, който по подигравка на ориста също е бил изгубен поради повреда на “Протон ”.

Това бе шестият неуспех на ракета “Протон ” в границите на 4 години.

Признаците за задълбочаване на рецесията в съветската космонавтика са на всички места. Като изключим неуспехите, има и доста отлагания. Русия няма нито една сполучлива междупланетна задача след разпадането на Съюз на съветските социалистически републики, а последният опит на страната да покори Марс приключи трагично с неуспеха на “Фобос-Грунт ” през 2011 година. След тази повреда Русия разгласи, че ще се концентрира върху проучването на Луната.

Очакваше се “Луна-Глоб ” да лети допустимо най-скоро – като първо полетът бе насрочван за 2012, след това за 2015 и 2016 година. Сега се чака дълго чаканото съветско завръщане на Луната да се случи не по-рано от 2019 година.

Трудно е да се посочат детайлно всичките аргументи за тази рецесия в съветската космонавтика. Едно е несъмнено – без значение от кадровите рокади и опитите за промени, към момента не се вижда никакъв резултат от тях. Не се вижда и излаз.

http://www.cosmos.1.bg

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР