Европейската комисия още веднъж призова България и Румъния да бъдат

...
Европейската комисия още веднъж призова България и Румъния да бъдат
Коментари Харесай

България и Румъния в Шенген поиска Европейската комисия

Европейската комисия още един път прикани България и Румъния да бъдат признати в Шенген , защото е належащо от позиция на сигурността.

В сходство с оповестеното в писмото на ръководителя Юнкер за желанията от 13 септември Европейската комисия предложи ограничения за запазване и подсилване на Шенгенското пространство.

 Юнкер: Защо отхвърлят на нашите български и румънски другари достъп до Шенген
Юнкер: Защо отхвърлят на нашите български и румънски другари достъп до Шенген

Искам всички страни от Европейски Съюз да бъдат в еврозоната и в Шенген

Комисията предлага да актуализира Кодекса на шенгенските граници, с цел да приспособява наредбите за краткотрайно наново въвеждане на граничен надзор по вътрешните граници към актуалните потребности в отговор на изменящите се и непрекъснатите закани за публичния ред или вътрешната сигурност.

Същевременно се вкарват по-строги процесуални гаранции, с цел да се подсигурява, че граничният надзор по вътрешните граници остава изключение от правилото и съставлява последна мярка, употребена единствено в случай че е нужна и съответстваща, като по този начин се лимитира въздействието върху свободното придвижване.

Комисията разгласява също по този начин известие по отношение на подхванатите към този момент ограничения в отговор на провокациите в региона на сигурността по външните граници и в границите на Шенгенското пространство, както и рекомендация към страните членки по отношение на по-ефективното използване, в случай че е належащо, на актуалните правила за краткотраен граничен надзор.

 Румен Радев отбрани правото ни на Шенген пред Ван дер Белен
Румен Радев отбрани правото ни на Шенген пред Ван дер Белен

По време на двустранна среща в границите на 13-та среща от групата " Арайолуш "

" Правилата на Кодекса на шенгенските граници за краткотрайно наново въвеждане на граничен надзор по вътрешните граници бяха формирани в друга ера с разнообразни провокации . Изключителните условия на повишена терористична опасност, пред които сме изправени сега, ни накараха да предложим нов Кодекс на шенгенските граници , който дава отговор по-добре на провокациите на днешния ден ", сподели първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.

 Не желаеме България и Румъния в Шенген, загатна Берлин
Не желаеме България и Румъния в Шенген, загатна Берлин

Честно казано към момента има дълъг път да се извърви

" На страните членки следва да се позволи да работят, когато се сблъскват с изключителна обстановка и съществени закани за публичния им ред или вътрешна сигурност. В същото време те би трябвало да се преценяват със строги условия. По този метод подсигуряваме свободното придвижване и по едно и също време с това поддържаме сигурността в Шенгенското пространство ", добави той.

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и поданството Димитрис Аврамопулос съобщи, че " Шенгенското пространство е едно от главните достижения на европейската интеграция и ние сме твърдо решени да го защитим, съхраним и укрепим ".

 Мигрантската вълна утихва, махнете граничния надзор в Шенген, изиска Брюксел
Мигрантската вълна утихва, махнете граничния надзор в Шенген, изиска Брюксел

Европейски Съюз разреши на Австрия, Дания, Германия, Швеция и Норвегия

" Отсъствието на граничен надзор по вътрешните граници съставлява самата същност на Шенген. Но в общо пространство без граничен надзор съществуват и общи закани за сигурността. Ето за какво би трябвало да създадем всичко допустимо, с цел да запазим нежния баланс сред свободното придвижване и подвижността, от една страна, и сигурността, от друга. Можем да реализираме това само посредством координирана и единна шенгенска правна рамка, която включва също и Румъния и България " , прикани той.

 Австрия скочи против напъна на Юнкер за приемането ни в еврозоната и Шенген
Австрия скочи против напъна на Юнкер за приемането ни в еврозоната и Шенген

Предупреди да не стане като с Гърция

През последните години Комисията предприе редица стъпки за повишение на сигурността в Шенгенското пространство и усилване на ръководството на външните му граници. Кодексът на шенгенските граници бе към този момент променен няколко пъти, с цел да продължи да дава отговор на задачата си . Държавите членки използваха шенгенските правила, с цел да вкарат краткотраен надзор, при строги условия и в плануваните периоди, като по този начин зачетоха и не засегнаха по-широкото действие на системата.

Досега наличният инструментариум служеше добре на нашия континент. Съвременните провокации пред сигурността обаче изискват Кодексът на шенгенските граници да бъде осъвременен, с цел да се усилят периодите за вътрешния граничен надзор и да се вкарат по-силни процесуални гаранции. Днешните оферти на Комисията ще актуализират разпоредбите, като подсигуряват, че те се употребяват по-ефективно и единствено като последна мярка, която се подхваща само при нужда и по симетричен метод. Новите правила ще наблегнат повече върху задължението за съдействие със прилежащите страни членки, с цел да се понижи въздействието върху свободното придвижване.

 България и Румъния неотложно в Шенген, желае Юнкер пред Екологичен потенциал Обновена
България и Румъния неотложно в Шенген, желае Юнкер пред Екологичен потенциал

Това е третото подред изказване на Юнкер " За положението на съюза "

Освен това, с цел да се усъвършенства взаимното използване на Кодекса на шенгенските граници и на шенгенските правила в по-широк проект, а също и в отговор на апела на ръководителя Юнкер от речта за положението на Съюза, известието приканва Съвета да вземе скорошно решение за цялостното консолидиране на България и Румъния в Шенгенското пространство, а Хърватия да стане негов пълновръстен член, в случай че е налице спазването на всички критерии.

Установено е, че актуалните правила за краткотрайно наново въвеждане на граничен надзор по вътрешните граници са задоволителни в голямото болшинство от случаите . При все това периодите, планувани в законодателството, може да са незадоволителни, когато страните членки са изправени пред изменящи се съществени закани за публичния ред или вътрешната им сигурност. Поради това Комисията предлага използваните периоди по членове 25 и 27 от Кодекса на шенгенските граници да се усилят на една година (вместо шест месеца) , като в същото време се вкарат по-строги процесуални гаранции, в това число обвързване на страните членки да преценяват дали различни ограничения биха били по-ефективни във връзка с откритата опасност и обвързване за показване на подробна оценка на риска.

В днешните оферти се планува, че по изключение страните членки ще имат също право да удължат контрола по вътрешните граници , в случай че първичната опасност е налице и след една година и когато в това отношение на личната територия са подхванати също съответни изключителни национални ограничения, като да вземем за пример изключително състояние. Такова удължение ще изисква рекомендация на Съвета, която взема поради мнението на Комисията по въпроса, и ще бъде строго лимитирано до 6-месечни удължавани я, които са вероятни не повече от три пъти и за оптимален период до две години.

В очакване на приемането на тези законодателни промени Комисията издава през днешния ден също, под формата на рекомендация, насоки, които да служат на страните членки за по-ефективното използване на настоящите шенгенски правила. На страните членки се напомня, че въвеждането на краткотраен надзор по вътрешните граници би трябвало да остане изключителна мярк а, до която се прибягва единствено в краен случай, въздействието върху свободното придвижване би трябвало да е лимитирано и различни ограничения, като полицейски инспекции и трансгранично съдействие, следва да се подхващат с преимущество. Държавите членки би трябвало постоянно да правят оценка прелюдия от тях краткотраен надзор, да осведомят и да си сътрудничат с други наранени страни членки, както и да се въздържат от всевъзможни голословни ограничения.

И най-после, с цел да могат страните членки да се опълчват на заканите дружно, обединени в по-стабилно Шенгенско пространство, е извънредно време България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенген . Съветът следва да вземе решението за одобрение на тяхното присъединение към Шенгенското пространство и за унищожаване на контрола по вътрешните граници сред тези две страни членки и техните съседи от Европейски Съюз. България и Румъния са потвърдили способността си да пазят външните граници на Европейски Съюз и заради това следва да станат членове на нашата вътрешна зона без граници , приканва Европейска комисия.

Шенгенското пространство е най-голямата зона за безвизово пътешестване в света . То разрешава на повече от 400 милиона жители на Европейски Съюз , както и на неговите гости, да се движат свободно, а на стоките и услугите — да циркулират гладко. Шенгенското пространство е едно от най-големите достижения на европейската интеграция и следва да бъде предпазено и опазено.

От основаването си Шенгенското пространство се е сблъсквало с разнообразни провокации и закани. Шенгенските правила обезпечават по-широкото действие на Шенгенската система, като ѝ разрешават да реагира на провокациите. Например в резултат на вторични придвижвания на противозаконни мигранти и на дефекти в ръководството на външните граници на Гърция Комисията задейства процедурата по член 29 от Кодекса на шенгенските граници. В него се планува краткотрайното наново въвеждане на граничен надзор по вътрешните граници за петте най-засегнати страни (Австрия, Германия, Дания, Норвегия, Швеция) въз о снова на подробна оценка по Шенген, осъществена от Комисията.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР