Европейската комисия намалява леко прогнозата си за развитието на икономиката

...
Европейската комисия намалява леко прогнозата си за развитието на икономиката
Коментари Харесай

ЕК свива леко прогнозата за ръста на БВП на България за 2019 г. до 3,3 на сто

Европейската комисия понижава леко прогнозата си за развиването на стопанската система на България за тази година. Сега Европейска комисия чака Брутният вътрешен продукт да регистрира растеж от 3,3 на 100, до момента в който съгласно зимната икономическа прогноза нарастването през 2019 година щеше да е от 3,6% и да остане такова и през идната 2020 година Сега за идната година комисията чака уголемение на българската стопанска система с 3,4 на 100.

Вътрешно търсене ще продължи да се уголемява, само че с по-бавни темпове заради по-умереното частно ползване. Потребителското доверие остана едва в първите няколко месеца на 2019 година, което допуска по-предпазливо държание във връзка с разноските през годината.

Въпреки това удобните трендове на пазара на труда се чака да поддържат разноските на семействата посредством по-високи действителни заплати. Предвижда се вложенията да останат високи.

Износът се възвръща, като еднократните резултати на 2018 година понижават. Този тренд се чака да се резервира, даже в случай че потиснато търсене от главните търговски сътрудници продължи да тежи върху износа.

Рисковете за прогнозата за растежа са като цяло уравновесени. В посока нагоре може да повлияе частното ползване, в случай че нарасне по-бързо от предстоящото, при изискване че трудовият пазар се стяга още повече и доверието на потребителите се усъвършенства. Основният риск от намаляване е опцията за внезапно стесняване на огромни експортни пазари.

За 2018 година растежът на българския Брутният вътрешен продукт е ревизиран до 3,1% (спрямо досегашната оценка от 3,2 на сто), което съставлява намаляване по отношение на 3,8% през 2017 година Основен мотор на забавянето е по-слабият експорт, който се дължи на пониженото търсене от огромните търговски сътрудници на страната в Европейски Съюз и Турция.

На вътрешноикономическия фронт от Европейска комисия показват една по-положителна картина. Ръстът на заплатите продължава да дава подтик на потреблението, като налице е и стимулиране на капиталовия напредък. Данните на Европейска комисия сочат за нарастване на поръчките и производството, което на собствен ред допуска и възобновяване на растежа на Брутният вътрешен продукт през идните тримесечия.

Местното търсене остава главен мотор на растежа през миналата година и се чака наклонността да се резервира и през тази и идната. Пазарът на труда се свива и спомагателното нарастване на заплатите в обществения бранш би трябвало да обезпечи поддръжка за частното ползване и през 2019 година

Частните и обществените вложения също се чака да се задържат високи с помощта на ниските лихвени проценти и европейското финансиране.

Що се отнася до инфлацията, прогнозата е тя да отслабне до 2% през 2019 година и още през 2020 година до 1,8%. За съпоставяне през 2018 година тя доближи 2,6%, като съществена причина е повишаването на силата и на някои храни. Инфлационният напън се дължи на високите цени на силата и еднократни статистически резултати в сферата услугите през по-голямата част от 2018 година. Общата инфлация се свива до 2,3% през декември. Повишените цени на храните заради неприятната годишна продукция през 2018 година и релативно високите интернационалните цени се чака да покачат ценовите равнища през първата половина на 2019 година Повишените цени на силата през 2018 година оказаха напън върху цените при започване на годината, само че се чака последователно този резултат да се разсее.

" Европейската стопанска система демонстрира своята резистентност в изискванията на по-малко удобна външна среда, в това число напрежения в търговията. Очаква се растежът да продължи във всички страни — членки на Европейски Съюз, и да се форсира през идната година, подсилен от мощното вътрешно търсене, непрекъснато възходящата претовареност и ниските разноски за финансиране. Въпреки това има ясно изразени опасности за вероятностите. От външна позиция, измежду тях са по-нататъшната ескалация на комерсиалните спорове и слабостите на бързо разрастващите се пазари, по-конкретно на Китай. В Европа би трябвало да сме нащрек за вероятен Брексит без съглашение, политическа неустановеност и вероятно обновяване на зависимостта сред страните и банките ", разяснява Валдис Домбровскис, заместник-председател на Комисията, отговарящ за еврото и обществения разговор, а също и за финансовата непоклатимост, финансовите услуги и съюза на финансовите пазари.

" Европейската стопанска система ще продължи да пораства през 2019 година и 2020 година Растежът продължава да следва позитивна наклонност във всички страни членки, като са налице положителни вести в региона на работните места, в това число повишение на заплатите. Това значи, че европейската стопанска система се оправя добре в подтекста на по-малко удобните условия в международен проект и продължаващата неустановеност. Въпреки това би трябвало да сме подготвени да окажем по-голяма поддръжка за стопанската система, в случай че е належащо, наред с спомагателни промени за стимулиране на растежа. Преди всичко би трябвало да избегнем изкушението на протекционизма, който единствено ще изостри съществуващите обществени и стопански напрежения в нашите общества ", разяснява от своя страна комисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси.

Прогнозата за Европейски Съюз

Предвижда се през 2019 година европейската стопанска система да продължи своя напредък за седма поредна година, като се чака действителният Брутният вътрешен продукт да нарасне във всички страни членки на Европейски Съюз. Тъй като негативното влияние на световната неустановеност продължава, европейската стопанска система ще разчита на вътрешната динамичност. Очаква се растежът да форсира още веднъж своите темпове през идната година.

Неотдавнашното закъснение на световния напредък и на международната търговия, дружно с огромната неустановеност във връзка с комерсиалните политики, въздейства негативно на вероятностите за напредък на брутния вътрешен артикул (БВП) през 2019 година и 2020 година Продължаващата уязвимост на индустриалния бранш също играе роля, изключително в страните, които имат характерни проблеми в автомобилната индустрия.

Забавянето на растежа на Брутният вътрешен продукт ще спре през 2019 година

Тъй като през тази и идната година международната търговия и напредък се чака да нарастват по-бавно спрямо бързите темпове от 2017 година, икономическият напредък в Европа ще зависи напълно от вътрешната активност. Днес имат работа повече европейци от всеки път, а увеличението на заетостта се чака да продължи, въпреки и с по-бавни темпове. Това, дружно с увеличаващите се заплати, ниската инфлация, удобното финансиране и стимулиращите фискални ограничения в някои страни членки, се чака да поддържа вътрешното търсене. Като цяло съгласно прогнозите Брутният вътрешен продукт ще нарасне с 1,4 % през тази година в Европейски Съюз и с 1,2 % в еврозоната.

През 2020 година се чака неподходящите вътрешни фактори да отслабнат и икономическата активност отвън Европейски Съюз да се възвърне, подкрепена от облекчаването на финансовите условия в международен мащаб и тласъците на политиката в някои бързо разрастващи се стопански системи. Предвижда се следващата година растежът на Брутният вътрешен продукт да се усили леко до 1,6 % в Европейски Съюз и до 1,5 % в еврозоната. Наличието на повече работни дни през 2020 година ще се отрази удобно на данните за тази година.

Безработицата продължава да понижава

Условията на пазара на труда продължиха да се усъвършенстват макар забавянето на растежа към края на 2018 година Макар че в някои страни членки продължава да е висока, безработицата в Европейски Съюз, регистрирана на 6,4 % през март 2019 година, е спаднала до най-ниската си записана стойност от стартирането на месечните серии от данни през януари 2000 година В момента нивото на безработицата в еврозоната е най-ниско от 2008 година насам.

Очаква се през идващите две години темпът на напредък на заетостта да се забави вследствие на по-умерения напредък и на отпадането на краткотрайните фискални ограничения в някои страни членки. Очакванията са нивото на безработицата в Европейски Съюз да продължи да спада през 2019 година и да доближи 6,2 % през 2020 година Предвижда се нивото на безработицата в еврозоната да спадне до 7,7 % през 2019 година и до 7,3 % през 2020 година, т.е. под стойностите отпреди началото на рецесията през 2007 година

Инфлацията ще остане ниска

Очаква се инфлацията в Европейски Съюз да се намали до 1,6 % през тази година и да се увеличи до 1,7 % през 2020 година Общата инфлация в еврозоната спадна от 1,9 % през последното тримесечие на 2018 година на 1,4 % през първото тримесечие на тази година заради по-слабото нарастване на цените на силата. Тъй като се чака инфлацията на цените на силата да намалее още през идващите тримесечия и няма признаци по-големият напредък на заплатите да провокира ценови напън, прогнозите са инфлацията в еврозоната (хармонизиран показател на потребителските цени) да доближи 1,4 % през 2019 година и 2020 година

Държавният дълг ще продължи да понижава макар по-слабия напредък

Съотношението на дълга към Брутният вътрешен продукт се чака да намалее в множеството страни членки през 2019 година и 2020 година вследствие на дребния недостиг, а растежът на номиналния Брутният вътрешен продукт би трябвало да продължи да бъде по-висок от междинния лихвен % по непогасения дълг. При допускане за непроменена политика съотношението на дълга към Брутният вътрешен продукт в Европейски Съюз се чака да спадне от 81,5 % през 2018 година на 80,2 % през 2019 година и 78,8 % през 2020 година Според прогнозите съвкупното съответствие на дълга към Брутният вътрешен продукт в еврозоната ще намалее от 87,1 % през 2018 година на 85,8 % през 2019 година и 84,3 % през 2020 година

Съвкупният бюджетен недостиг на Европейски Съюз се чака да нарасне от 0,6 % от Брутният вътрешен продукт през 2018 година до 1 % през 2019 година и 2020 година Очаква се той да нарасне и в еврозоната — от 0,5 % от Брутният вътрешен продукт през 2018 година до 0,9 % през 2019 година и да остане на същото ниво през 2020 година, в случай че няма смяна в политиката. Увеличението през тази година се дължи основно на по-бавния напредък на Брутният вътрешен продукт и на експанзионистичните фискални политики в някои страни членки.

Рисковете за вероятностите не престават да са значими

Рисковете за вероятностите не престават да са значими. Рискът от протекционистки ограничения в международен мащаб и настоящото закъснение на растежа на международния Брутният вътрешен продукт и търговията биха могли да се окажат по-дълготрайни от предстоящото, изключително в случай че растежът в Китай е разочароващ. В Европа рисковете включват Брексит без съглашение и опцията краткотрайните разстройства, които понастоящем засягат производството, да се окажат по-дълготрайни. Съществува и риск от отдръпване на частните вложения при повишение на политическата неустановеност и понижаване на тласъците на политиката за растежа.

От друга страна, частното ползване и вложенията в Европейски Съюз биха могли да се окажат по-устойчиви от предстоящото, изключително в случай че доверието на предприятията и потребителите не се повлиява в толкоз огромна степен от несигурността и вътрешните усложнения и в случай че бъдат подкрепени с по-ефективни от предстоящото ограничения на фискалната политика в страните с фискално пространство и стимулиращи растежа промени. /investor.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР