Европа трябва да повиши своя отбранителен потенциал, каза в ефира

...
Европа трябва да повиши своя отбранителен потенциал, каза в ефира
Коментари Харесай

България ще продължи да доставя боеприпаси на Украйна, заяви военният министър

Европа би трябвало да увеличи своя защитителен капацитет, сподели в ефира на БНР министърът на защитата Тодор Тагарев. " Европейският дирек в НАТО би трябвало да бъде укрепен и засилен ", уточни той. Министър Тагарев обясни кои са част от обсъжданите тематики на Мюнхенската конференция по сигурността, където той също взе участие.

„ Във формата на Мюнхенската конференция се разискват най-горещите тематики за сигурността на Европа и света. Това, което е най-важно от наша позиция, са полемиките, свързани с повишението на капацитета за въздържане и отбранителния капацитет на Източния фланг на НАТО, оказването на поддръжка за Украйна , развиването на спора сред Израел и „ Хамас “, както и вероятностите за неговото разрешаване. Има и други тематики, като киберсигурност, отбрана на сериозна инфраструктура, бъдещето на демокрацията против автокрациите “, изясни той.

Министър Тагарев разяснява и думите на Доналд Тръмп, че „ който не си заплаща в НАТО, не може да разчита на солидарността “ по член 5 от контракта за групова защита на Алианса.

„ Общото мнение е, че член 5 е в действие, няма по какъв начин да не бъде в действие. Ще бъде задействан тогава, когато има нужда. НАТО няма да отстъпи, неведнъж беше казано, нито един квадратен сантиметър от територията против който и да е агресор . От друга страна е ясно, че всички страни би трябвало да заделят повече за защита. Две трети от страните към този момент го вършат, други страни имат проекти за повишение на разноските за защита. Още има други страни, които не са достигнали до 2 % разноски, само че отделят доста огромни запаси за оказване на помощ за Украйна, което също е значим детайл на тактиката за гарантиране на нашата сигурност “, сподели Тагарев.

Той уточни, че съществува и концепция в идната Европейска комисия да има еврокомисар по защитата, какъвто в този момент няма, съобщи Българска телеграфна агенция.

„ Да, споделя се тази концепция. Да поясним първо, че при основаването на Европейски Съюз защитата доста ясно и изрично е изключена от общите дейности в границите на Съюза. Въпросите за защитата стартират да се появяват след войните в някогашна Югославия. Някои от тях се фиксират в Договора от Лисабон през 2009 година “, изясни министърът.

Във връзка с завладяването на Авдеевка от съветската войска Тодор Тагарев уточни: „ Авдеевка няма оперативно, да не приказваме за стратегическо значение. Има локално тактическо значение. Президентът Зеленски даде данни, че против един умрял украински боец падат седем съветски бойци. Дори и това украинската страна смята за доста огромни загуби, за това се изтегли. Той изиска ясна и безапелационна помощ, ясни механизми за осъществяване на решенията за въвеждане на наказания, за които все по-критични гласове се чуват, че не работят задоволително добре “.

Тодор Тагарев обясни, че по време на присъединяване си във форума Володимир Зеленски е обрисувал и нуждата от ясни вероятности за бъдещето на Украйна като част от европейското атлантическо семейство.

На въпрос дали 100-те бронетранспортьора, дадени от България на Украйна , към този момент са пристигнали, министърът отговори, че това към момента не му е докладвано.

„ Част от тях са отпътували, част от тях се приготвят да отпътуват. Говорим за огромни влакови композиции, интервенцията е в ход “, обясни той. По думите му страната ще продължи и с даването на муниции . „ Повечето от компаниите в този бранш са частни. Те имат планове да усилят своя потенциал, в това число възползвайки се от новите европейски принадлежности за съфинансиране на действия по разширение на техния индустриален потенциал “, сподели още Тодор Тагарев.

Във връзка със гибелта на съветския опозиционер Алексей Навални министърът съобщи: " Тотална безпардонност на този режим. Потвърждава се новината, че Алексей Навални е умрял. Факт е, че режимът в Кремъл направи по този начин, че той да не е измежду живите ".
Денков: Партньорите ни чакат сполучлива ротация
В Европа и в Съединени американски щати главно се разисква по какъв начин да се помогне по най-бързия метод да се укрепят отбранителните благоприятни условия на Украйна , сподели министър председателят акад. Николай Денков пред публицисти след завръщането си от Мюнхенската конференция по сигурността, отдадена на бъдещето на Украйна и трансатлантическата сигурност, съобщи Българска телеграфна агенция. Това е едно от заключенията от конференцията. Другото е, че Европа е единна в това, че би трябвало да построи своя защитителен потенциал и това да стане бързо и общо изпитание, а последващо умозаключение е, че има мощна поддръжка в Съединени американски щати за Украйна и че тази помощ би трябвало да пристигна бързо, сподели още той.

По отношение на България прави усещане ясното осъзнаване какъв брой е значима ролята на страната ни на югоизточния фланг на НАТО – в Черно море, и това, което не чакахме, само че се оказа, че притегля внимание, е процесът на ротацията – по какъв начин ще се осъществя, всички споделиха, че чакат да успеем да я създадем сполучлива, с цел да продължим да вършим това, което вършим до момента, добави министър председателят акад. Денков. Ротацията и това ръководство имат смисъл, в случай че изпълняваме управническата си стратегия и вървим по европейския си път, с развиването на институциите, стопанската система, общественото развиване на хората и да понижим неравенството, сподели още той.

В отговор на въпрос дали е подготвен за вид, в случай че в пленарна зала не бъде призната оставката му, министър председателят напомни, че както постоянно е казвал, би трябвало да се съблюдават постигнатите съглашения и на 6 март ще подаде оставка . Има процедура, държавното управление продължава да извършва отговорностите си, до момента в който се вземе последващо решение, а в случай че не се гласоподава оставката, държавното управление продължава да работи в оставка, добави той.

В отговор на въпрос дали упорства за поста министър на външните работи министър председателят акад. Денков сподели, че би трябвало да се откри задоволително и за двете страни решение . Стана ясно, че би трябвало да има контакт с външните сътрудници и този контакт елементарно може да се осъществя, в случай че просто си заменяем местата с Габриел. Все още следва диалогът за какво това е проблем за другата страна, сподели още той.

Няма по какъв начин в един диалог на конгрес да се стигне до такова решение, сподели министър председателят Денков в отговор на въпрос дали Австрия е поела ангажимент за съответна дата , на която България и Румъния могат да бъдат признати в Шенген и по суша. С австрийския външен министър обсъдихме, че би трябвало да подновим договарянията , които стопираха след 30 декември, с цел да намерим решение, обвързвано с датата. Обърнах внимание, че забавянето по границите е проблем за всеки бизнес и че най-лесният метод да премахнем този проблем е да премахнем сухопътните граници, добави акад. Денков. По думите му има късмет до края на годината да получим дата, само че би трябвало да се проведат договаряния.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР