Европа преживя най-горещото лято, а температурите в Средиземноморието счупиха рекордите

...
Европа преживя най-горещото лято, а температурите в Средиземноморието счупиха рекордите
Коментари Харесай

Европа преживя най-горещото лято, откакто се води статистика

Европа претърпя най-горещото лято, а температурите в Средиземноморието счупиха върховете с огромна разлика, заяви службата за изменение на климата на Европейски Съюз, „ Коперник “.

Експертите калкулират, че междинната температура на въздуха през юни-август е била близо градус над междинната за интервала 1991-2020 година, което я прави най-горещата, откогато се води статистика. Предишните най-топли лета от 2010 и 2018 година са с към 0.1 градуса по-хладни, съобщи „ Ройтерс “.

Така лятото на 2021 година е последният крайъгълен камък в дълготрайната наклонност на световно стопляне, до момента в който излъчванията на парникови газове трансформират климата на планетата. Записите на „ Коперник “ датират от 1950 година, само че са комбинирани с бази данни, водещи началото си от средата на XIX век.

В изказване се оповестява, че този август дружно със същия месец през 2017 година е третият най-топъл в историята в международен мащаб с малко над 0.3 градуса по-топъл от междинното за интервала 1991-2020 година.

Подобно на огромна част от Северното полукълбо, Европа беше осеяна от рискови метеорологични събития през последните месеци, в това число рекордни равнища на дъжд, които провокираха съществени наводнения в Белгия и Германия, както и горещи талази, провокирали пожари в южната част на района, написа CNN.

Неравномерни промени

Повишаването на температурите обаче не е навсякъде – до момента в който в южните елементи върховете за горещина бяха счупени, на изток беше по-топло от междинното, а в Северна Европа летните горещини бяха под междинното равнище.

Италия записва 48.8 градуса по Целзий на 11 август в Сицилия. Ако бъде доказано от Световната метеорологична организация, това ще е най-горещият ден, отбелязван в миналото на континента. Най-горещо преди този момент беше в Атина, където през 1977 година живакът доближава 48 градуса.

Откъде пристигна жегата?

Тазгодишните високи температури се свързват с антициклон, който засегна Испания, а след нея – Гърция и Турция, които претърпяха деструктивни пожари.

На този декор в Гренландия на 14-15 август температурите се покачиха над нулата за трети път за по-малко от десетилетие, което провокира невиждани дъждове.

Както пожарите, по този начин и наводненията може да имат общо с жегата. Продължителната топлота може да утежни изискванията на суша, само че също по този начин може да усили и количеството водни пари, арестувани в атмосферата, което на собствен ред може да направи преваляванията по-тежки, даже да са по-редки.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР