Европа активно обсъжда идеята за разполагане на миротворци в Украйна,

...
Европа активно обсъжда идеята за разполагане на миротворци в Украйна,
Коментари Харесай

Foreign Policy: Украйна не е Ирак – ако пратим миротворци, те трябва да са мощна армия

Европа интензивно разисква концепцията за разполагане на миротворци в Украйна, с цел да се предотврати обновяване на войната след сключването на мир. Но това ще има смисъл единствено в случай че става въпрос за мощна войска, подготвена за борба, а не просто неутрални наблюдаващи. Това написа Франц-Стефан Гади, старши помощник в Международния институт за стратегически проучвания на кибернетичната мощност и бъдещите спорове, в публикация за американското списание Foreign Policy, представена от " Фокус ".

Авторът означи, че през всичките три години Европа е избягвала да взема безапелационни решения в поддръжка на Украйна и, наподобява, едвам в този момент е осъзнала мащаба на рисковете, които пораждат за нея при положение на съветска победа.

В този подтекст се повдига и тематиката за миротворците - с цел да не се допусне възобновяване на войната на по-късен стадий. Но всяка концепция да се възпре Русия от нарушение на подписаното помирение със алегорични мироопазващи сили е фикция, уверен е създателят на обявата. Според него единствено мощни сили, способни да се бият и да задържат позициите си при положение на съветска експанзия, биха могли да удържат калената в борби войска на Москва от ново нахлуване.

Тук обаче има проблем. Русия в никакъв случай няма да се съгласи на разграничителната линия да се появи мощна формация на НАТО. И нормалните слаби мироопазващи сили на Организация на обединените нации няма да бъдат задоволителни за въздържане.

Според Франц-Стефан Гади евентуално решение може да бъде композиция от двата разновидността: обичайни неутрални мироопазващи сили, в идеалния случай от страни в Глобалния Юг, биха могли да патрулират демилитаризираната зона по линията на преустановяване на огъня, до момента в който мощни европейски сили за бързо реагиране бъдат ситуирани по-навътре в Украйна.

Тази алтернатива би означавала, че Украйна няма да има американски войски на своя територия и няма да стане член на НАТО, което евентуално ще направи тази композиция по-приемлива за Русия. Но Европа също би трябвало да бъде подготвена да отдели мощна военна формация с мандат за решителни дейности за тази цел.

Според изчисленията на създателя, това ще изисква минимум пет бригади - почти 25-30 000 военнослужещи. Но като се имат поради потребностите от ротация на тези сили, реалистично ще бъде належащо да се разпределят сред 75 000 и 90 000 европейски бойци. И това не включва помощния личен състав.

Според анализатора Европа теоретично е в положение да осъществя подобен план. Но за това ще би трябвало да се решат доста организационни въпроси – както във връзка с разполагането на войските, по този начин и във връзка с изискванията за тяхното евакуиране. Освен това, даже в случай че американските войски не влязат в Украйна, американците евентуално ще би трябвало да укрепят контингента си в Западна Европа, с цел да компенсират придвижването на европейските войски на изток от континента.

" Тази интервенция не може да се съпостави с разполагането на европейски сили в Афганистан или Ирак. Европейските сили би трябвало да бъдат готови за интензивни, широкомащабни бойни интервенции против Русия, а не за дребномащабни интервенции против леко въоръжени бунтовници. Това включва съществуването на явен проект за отговор на неизбежни съветски провокации, в това число бойкот зад линията на преустановяване на огъня или " инцидентни " ракетни удари, които убиват и раняват европейски личен състав ", отбелязва анализаторът.

Така че следва да се приказва за разполагане в Украйна освен на пехота, а на пълноценни армии - с танкове, бронетранспортьори, артилерия, системи за противовъздушна защита, средства за радиоелектронна битка и бойни самолети.

В същото време създателят признава, че главният въпрос не е по какъв начин да се провежда мироопазваща задача, а дали европейците имат смелостта да се включат в борбата, а не, както в този момент, " учтиво да молим съветския президент Владимир Путин седмици наред да спре ".

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР