Еврокомисарят по разширяването Марта Кос предположи, че Русия неслучайно е

...
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос предположи, че Русия неслучайно е
Коментари Харесай

И Китай реагира на руския удар по Киево-Печорската лавра

Еврокомисарят по разширението Марта Кос допусна, че Русия неслучайно е атакувала Киев точно на 15 юни, защото в този ден се открива първият преговорен клъстер на Украйна с Европейски Съюз

Китайското външно министерство реагира на съветския удар по Киево-Печорската лавра на 15 юни. От ведомството приканиха всички страни „ да положат оптимални старания за основаване на условия за политическо споразумяване на спора “. Това оповестява Укринформ.

По време на брифинг представителят на китайското външно министерство Лин Цзяню, помолен от публицисти да разяснява обстрела на лаврата, съобщи, че „ по въпроса за украинската рецесия позицията на Китай е била и остава поредна и ясна “.

„ Китай постоянно е подкрепял и продължава да поддържа мирния разговор и договарянията като единствения жизнерадостен път към привършване на рецесията и приканва всички страни да положат оптимални старания за основаване на условия за политическо споразумяване на спора “, означи дипломатът.

Реакции на удара по Киево-Печорската лавра

Както по-рано беше обявено, външният министър на Украйна Андрей Сибига реагира остро на удара по лаврата. Той назова кремълския деспот Владимир Путин един от най-големите варвари в историята и акцентира, че единствено руснаци, „ за които няма нищо свято, могат съзнателно да повредят Киево-Печорската лавра – неповторим обект от наследството на ЮНЕСКО, който се намира под специфична протекция “.

Сибига също по този начин заяви, че Украйна незабавно задейства всички съответни процедури в границите на ЮНЕСКО и други интернационалните механизми, „ изисквайки неотложен и съответен отговор на това държавно безчовечие “.

Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро съобщи, че съветският удар по лаврата е „ като бомбардировка на Нотр Дам “. Според него Русия „ за следващ път показва цялата свирепост на своите дейности “.

Френският министър добави, че това е „ безусловно недопустимо “.

Еврокомисарят по разширението Марта Кос допусна, че Русия неслучайно е атакувала Киев точно на 15 юни, защото в този ден се открива първият преговорен клъстер на Украйна с Европейския съюз. Според нея Москва е посочила от какво се опасява най-вече – демократична Украйна, която е част от Европа.
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР