Евентуално краткосрочно спиране на доставките на руски газ в Германия

...
Евентуално краткосрочно спиране на доставките на руски газ в Германия
Коментари Харесай

Леополдина: Германия може да се справи с временно спиране на руския газ

Евентуално краткосрочно прекъсване на доставките на съветски газ в Германия ще бъде търпимо за националната стопанска система. Това е оценката, която немската Академия на науките " Леополдина " дава в разгара на дебатите дали Европейски Съюз може да наложи енергийни наказания поради войната на Русия в Украйна.

Академията разгласява разбор, в който се преглеждат какви ще са отрицателните последствия от сходно решени и по какъв начин те могат да се преодолеят. 

Една от непосредствените ограничения, които " Леополдина " предлагат, е да се усилят поръчките на полутечен природен газ от Европейския съюз. 

Газът съставлява над 25% от първичното енергийно ползване в Германия и се употребява най-много за индустриално произвеждане и за домашен потребности - главно за отопление и по-малко за произвеждане на ток.

Малко над 50% от потреблението на природен газ в Германия се задоволява от импорт от Русия, останалите количества идват главно от Норвегия и Нидерландия. 

По данни на " Леополдина ", 27% от хранилищата на природен газ в Германия са цялостни. 

Затова академията предлага да се вземат ограничения за подготвянето на стопанската система за възможен отвод или прекъсване на съветските газови доставки към Европейски Съюз. 

Увеличаване на производството на електрическа енергия от въглища също би могло да бъде краткотрайно решение за подмяна на природния газ.

Газохранилищата би трябвало да бъдат попълнени, а разноските на жителите с ниски или междинни приходи поради увеличените цени на тока би трябвало да се компенсират от страната - фирмите също би трябвало да бъдат облекчени от енергийни налози. 

В средносрочен проект - до една година - отчетът предлага създаване на " постоянен запас " от енергийни източници, създаване на потенциал за приемане и предпазване на полутечен природен газ и възстановяване на газопреносната мрежа.

Германското държавно управление скоро разгласи, че ще влага в такава апаратура в Брунсбютел в провинция Шлезвиг-Холщайн. Това ще бъде първото сходно оборудване в Германия, която до момента разчиташе на доставките от Русия през " Северен поток ". 

Колкото до дълготрайните ограничения, които могат да се приложат в период от 2 до 10 г.  - " Леополдина " предлага преходът към климатичен неутралитет да бъде интензивен посредством разширение на мощностите от ВЕИ и вложения в инфраструктура, изключително за водородно гориво. 

Академията упорства да не се изоставя проектът за отвод от въглищата през 2030 година в Германия - в противен случай, това би помогнало на стопанската система да се освободи от още една взаимозависимост от съветския енергиен бранш, тъй като 50% от вноса на въглища в страната е от Русия. 

" Ситуацията сега е такава, че изисква да продължаваме трансформацията на енергийната система още по-енергично. Политическите, правните и икономическите условия за участниците в бъдещата енергийна система би трябвало да бъдат направени на европейскио равнище. Държавите от Европейски Съюз, чието доставяне с енергийни доставки е изключително подвластно от Русия сега, би трябвало да бъдат водещи в това отношение ", се споделя в мнението на " Леополдина ".
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР